| chiftelutacrocanta a întrebat:

Foamea e o teama,doar noi am numit-o foame ca sa ne ascundem de teama.Pur si simplu cand organismul ramane fara energie,se instaleaza teama, si creierul cauta acum cu disperare si frica energie.Noi o numim foame,dar viata nu e energie, cel putin asa cred.Noi vrem sa acoperim teama cu energie,si acolo sta placerea.Teama se refera la moarte,asa ca noi de frica mortii vrem sa hranim frica cu energie.Energia e creativa,o introducem in corp si incepem sa ne linistim, teama e acum alintata de energie si noi devenim fericit. Oare asa e?

2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu. Asta este o idee filosofica care este acoperita de stiinta si biologie. Din punctul meu de vedere este inutil sa filozofezi despre procesele biologice dovedite stiintific.

In momentul in care ne este foame corpul nu are suficienta mancare in intestine. Cand stomacul este gol se transmit semnale spre creier pentru a ni se face foame. Este un fel al stomacului care ii spune creierului "Hey! Nu am nimic de facut si sunt plictisit". Daca ne este foame pentru o perioada indelungata (cateva luni) atunci corpul nostru, la nivel celular, nu are suficienti nutrienti pentru a-si indeplini functiile. Pe scurt, corpul nu are suficiente molecule pentru metabolismul celular si atunci pe langa foame vom experimenta si alte simptome. Nu acoperim teama cu energie. Acoperim lipsa de resurse din corpul nostru cu o alte resurse. Foamea este un fel de reminder al corpului care nu este dat direct din frica. Este la fel ca laptopul care te anunta ca mai are 10% baterie. Vrei sa spui ca laptopului ii este frica sa nu se inchida? Nu. Ca foamea este o parte a ceea ce se numeste "instinct de supravietuire" si ca ne aminteste ca are nevoie de resurse pentru ca a ramas fara, este altceva. Insa instinctul de supravietuire aka nevoile biologice si teama nu sunt intotdeuna unul si acelasi lucru si in extrem de rare cazuri au legatura directa cu frica.

Răspuns utilizator avertizat