| LupusDei1993 a întrebat:

Credeti ca ar fi necesar reintroducerea armatei obligatorii la baieti?
Nu stiu de ce, dar multi, foarte multi duc lipsa de simtul responsabilitatii, disciplina si par asa prea moi de fel. Multi abia mai ies de acasa, sa faca miscare.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Armata obligatorie ar avea niște avantaje pentru țară.
Trăim vremuri tulburi. Un război mondial nu mai este posibil, dar războaie limitate regionale, da. Vecinii din jur nu sunt chiar prieteni.
Serviciul militar obligatoriu ar crea o armată de rezervă care poate fi activată oricând și a constitui un argument de disuasiune, de descurajare care să facă un potențial adversar să nu fie dispus să ne atace.
Pe plan personal, un stagiu militar poate educa patriotismul, ceea ce la școală nu se face și disciplina.

5 răspunsuri:
| 17myhay97 a răspuns:

Și crezi ca armata ar schimba cu ceva asta? Ei bine poate da, pe moment. Dar după tot la fel ar fi. Dacă tu insuti nu ți doresti sa fii mai bun, să vrei mai mult de la tine, să fii sa sănătos, împlinit pe toate planurile, nu cred ca te poate ajuta cineva...

| RAY a răspuns:

Cred ca este nevoie de educatie, chiar discutam despre ora de dirigentie, ce se face la ora aia? cam nimic, res pers sa informat si a aflat ca trebuie sa se faca multe, nu consider ca trebuie armata sa fie introdusa din nou, si asa in al trelea razboi ne vom juca cu bombe nucleare, vom face prapad pe pamant

| Plato a răspuns:

Da, chiar ar trebui. Sunt tot mai puțini barbati si tot mai multi purtători de puță.
Ar mai reduce numarul de fetite pensate, aranjate, cu gleznele la vedere si freza intr-o parte. Le-ar scoate pizdificarea din cap.
Un săpun si o șosetă, tot ce e nevoie.

| Sindbad a răspuns:

Cu unica conditie ca instructorii sa-si iubeasca meseria, iar baietii sa faca armata (nu sa fie lachei timp de un an jumate) da, ar fi foarte buna reintroducerea servicului militar.

I-ar educa sa fie constienti defaptul ca sunt barbati. In plus, s-ar face si reduceri simtitoare cu soldele solatilor profesionisti.

| mgtow a răspuns:

Alegerea ideala dar nu vezi ca politaii nostri au pistoale carpati din anii 70' si abia trag 2 focuri de arma la tir pe an. Ministerul apararii nu are bani de munitie si armament. E posibil sa faca contract cu italienii pentru noua mitraliera mai usoara in greutate si pistoale glock 7 parca