| Superior a întrebat:

Credeti ca daca viteza maxima a masinilor ar fi limitata, cel putin in cazul Romaniei, la spre exemplu 120km/h, prin lege, ar fi mai putine accidente? Limitarea s-ar face la soft la RAR si nu ai primi talon daca nu ai capata o omologare in acest sens.
Ma gandesc ca daca cea mai mare limita de viteza este pe autrostrada (130km),teoretic si legal masina nu ar trebui sa mearga mai rapid,corect? Insa multi abuzeaza de viteza,iar asta poate fi tragic de cele mai multe ori.
Eu cred ca in afara de cocalari si baronii cu masini scumpe,nu s-ar supara prea multi.
Poate ar merge, in cadrul unui sistem de genul, ca limitarea sa scada in functie de varsta si absolvirea unor cursuri de pilotaj defensiv.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ma si vad facand o depasire si din fata venind o masina si eu sa nu pot termina depășirea mai repede ca masina nu mai poate. Si serios acum, nu am o statistica, dar sunt destul de sigur ca majorotatea accidentelor se intampla la viteze sub 120km

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se cunoaște faptul că limitarea vitezei maxime reduce numărul accidentelor din țările care practică aceasta.

| Sofer a răspuns:

Tot ar fi accidente și cu aceasta limitare.

| harukodaniel a răspuns:

Ar merge. Eu am masina forta si recunosc ca mai fug uneori tare de tot cu ea pe drumurile astea intre orase. Unde chiar merge sa ii dai. Dar daca limitarea tuturor ar face viata mai buna si sigura, as fi de acord. Ideea e, accidentele nu se intampla doar din cauza vitezei. Majoritatea se produc din prostie( permise luate pe bani), alchool sau oboseala/ graba. Si daca limitezi la 120, tot o sa fie accidente. Ce spui acolo tu trebuie regandit. Undeva la maxim 60 in orase si mai mult in afara. Dar asta sa se implementeze pe masinile din viitor cumva. Posibil sa se ajunga si la asta... dar nu prea cred.
Dar am putea adauga: la scoala de soferi si un curs de condus preventiv, inchisoare pentru permise ilegale si luate pe bani, inchisoare pentru cei ce se urca la volan beti si permis luat pe viata( de la 2 beri in sus). Legea putin mai stricta. Oricum, respect pentru idee.