| DrageanElena a întrebat:

Credeti ca e adevarata zicala : copii mici si oameni beti spun intotdeauna adevarul? de ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romanii spuneau IN VINO VERITAS.omul beat spune mereu ceia ce gandeste fara nici un fel de inhibitii.si de regula atunci are curajul sa spuna adevarul.depinde si de gradul de betie.in biblie se spune ca vinul indulceste inima, si dezleaga limba.asta cam asea e.

8 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Dar nebunii?happy

| lia a răspuns:

Da, este adevarat deoarece, atunci cand esti beat, nu mai poti sa te concentrezi la maximhee hee
Dar, conteaza si de felul in care pui tu problema in discutie, fac referire la ambele cazuri, ca sa iti spuna adevarul. tongue

daniela
| daniela a răspuns:

Da pentru ca cei mici sunt inocenti si nu stiu sa minta (dar au tot timpul sa invete) iar cei beti nu mai stiu nimic de ei deci nu mai stiu ca trebuie sa minta.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Exceptiile confirma intotdeauna regulile. Copii, da. Oamenii beti...in functie de gradul de betie. Uneori pluseaza pentru ca se cred eroi.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Pentru ca un om normal...mereu se gandeste la faptul ca ceea ce spune ar putea rani, jigni pe cineva...si se abtine.
Copilul sau omul beat...nu se gandeste prea mult...se simte el in lumea lui si spune ce ii trece prin cap.

| mitica_6163 a răspuns:

Cu siguranta nu, cel putin in ceea ce-i priveste pe oamenii beti

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da asa e! dar copii mici si beti sunt filozofi...happy bye