| 1234568807 a întrebat:

Credeti ca e bine ce s-a facut in privinta drepturilor animalelor, in special a cainilor maidanezi? De cele mai multe ori cainii maidanezi sunt cei care sar sa atace oamenii, iar dupa daca oamenii ii lovesc in legitima aparare, apar iubitorii de animale sa critice oamenii, daca tot iubesc asa mult cainii maidanezi, de ce nu ii iau la ei acasa? Stiu doar sa comenteze cand oamenii dau in caini, chiar daca de cele mai multe ori cainii ataca primii, in Olanda nu e niciun caine maidanez care ataca oamenii pe strada, in Romania ii lasa liberi si li se ofera niste drepturi inutile

36 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru 1234568807):

Nu am. Poate voi avea, poate nu...
Am fost personal atacata de caini ( majoritatea erau ai vecinilor, sau caini ciobanesti ( rase extrem de mari! ), chiar ti-am spus ca am fost muscata de doua ori... ( nu mortal, sau fata, ori alte zone periculoase )... am aceeasi parere!
Oamenii sunt de vina, nu animalele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru 1234568807):

Pai, fa plangeri OAMENILOR! Adreseaza-te proprietarilor ( pentru cainii cu stapan) si primarului/ primariei pentru cei fara! De asemene poti face o sesizare protectie animalelor sau "hingerilor " ( cei care Strang animalele cu potential pericol / sau in pericol de pe strazi!

DOAR PE TINE TE ATACA? ACEI CAINI?

apreciez ca imi urmaresti si celelalte intrebari, fi la curent ca mai postez laughing

La.ce te referi ¿ Ce intrebari iti mai urmaresc?¿

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu exageram totusi, cainele e un animal iar animalele nu au ratiune, oricat de "cute" ar parea un animal poate avea oricand un moment de turbare sa sara la gatul tau. Exista rase de caini care sunt recunoscute pentru agresivitatea lor, asta e gena lor, daca ar fi fost buni la suflet nu ar fi fost la mare cautare pentru a pazi stanele sau gospodariile.
Atunci cand un caine de rasa ataca un om copil sau un om care doar mergea linistit pe strada atunci e vina 100% a stapanului pentru ca idiotul a lasat cainele liber desi stia ce poate sa faca, insa cand un maidanez sau mai multi sar la un copil atunci nu poti sa dai vina pe toata rasa umana, pana mea...cainii sunt cele mai imprevizibile animale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

" Sa nu exageram totusi, cainele e un animal iar animalele nu au ratiune, oricat de "cute" ar parea un animal poate avea oricand un moment de turbare sa sara la gatul tau. "

AM ZIS EU CONTRARIUL¿

In plus OAMENII AU RATIUNE! TOTUSI, UNEORI, ( desi nu ii putem egala / subordona in DREPTURI animalelor ( in special CEL LA VIATA! ), Vezi tu, uneori sunt mai imprevizibili si viciosi decat insasi animalele! Exemple gasim destule in viata de zi cu zi, dar cu precadere in presa!

SI TOTUSI, AU RATIUNE! SI O FOLOSESC LA RECE!
( caci animalul actioneaza pe INSTINCT )

Ce voiam sa zic eu cu " stapanul prost ", e faptul ca in aproape 100 % din cazuri cainele total agresiv e " dresat " prin abuzuri.

Caz concret: la tara/ mediiul rural e o " moda" a taia coada cainilor, cica, pentru ai face mai agresivi! ( pe principiul: ce se doreste aia se indeplineste! )
Personal!, i-am spus unei asfel de persoane ( dorea sa faca asta! ) ca daca va taia coada vreunui caine ca acesta sa devina agresiv, PERSONAL! ii voi taia un deget, DOAR SA VAD DACA... DEVINE MAI DESTEPT! ( chestia e, ca puteam sa I le tai pe toate 10, tot nimic era! happy sad asa ca eu ar fi trebuit in orice caz sa renunt al schingiui sad

Exista rase de caini care sunt recunoscute pentru agresivitatea lor, asta e gena lor, daca ar fi fost buni la suflet nu ar fi fost la mare cautare pentru a pazi stanele sau gospodariile.

Acum gandeste-te daca aceste animale / acesti caini AU IN GENA LOR AGRESIVITATEA! MAI DAU SI PESTE UN STAPAN PROST DE BUBUIE! CAM CE S-AR PUTEA INTAMPLA?

Atunci cand un caine de rasa ataca un om copil sau un om care doar mergea linistit pe strada atunci e vina 100% a stapanului pentru ca idiotul a lasat cainele liber desi stia ce poate sa faca,

ADEVARAT! 100%

insa cand un maidanez sau mai multi sar la un copil atunci nu poti sa dai vina pe toata rasa umana, pana mea...cainii sunt cele mai imprevizibile animale.

Revin la Geneza... maidanezii nu s-au nascut Toti pe maidane ( unii da, s-au imperecheat happy, dar ce vreau sa spun e ca in proportie de 90% din acesti maidanezi... AU AVUT INITIAL STAPAN!
De ce nu-l mai au ¿
( cred ca e lesne de inteles, in majoritatea cazurilor! )

cainii sunt cele mai imprevizibile animale.

NU AM AFIRMAT NICIODATA CONTRARIUL!

De fapt, IN GRUP! nu doar cainii si lupii ataca, ci si oamenii! ( vezi bataile pe strada, prin cluburi, gastile de cartier, grupurile infractionale... SI OAMENII SUNT IMPREVIZIBILI! TOTAL IMPREVIZIBILI, UNEORI!

https://youtu.be/cx32xUtziAY

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Doar un SIMPLU si banal exemplu al imprevizibilitatii... oamenilor!

| Emma30555 a răspuns:

Mie mi se pare ca nu se aplica legile. Dacă ar da amenzi mari, dacă ar face pușcărie cei ce fac rău animalelor poate ca ar conta sau s ar diminua cazurile, eu sper ca aceste legi sa se aplice. Faptul ca un animal ataca este altceva, trebuie sa te aperi, dar legile trebuie sa exista fiindcă sunt mulți care neglijează sau fac rău animalelor.