| ChrisstinaXdddddddd a întrebat:

M-am gandit mult timp la asta,poate nu e chiar timpul sa postez, dar mi se pare absurd! De ce caini de "rasa" sunt caracterizati perfecti, iar maidanezii nu.Adica ceea ce vreau sa spun este ca fiecare maidanez ar trebui sa aiba rasa lui pentru ca nu toti maidanezii arata la fel. De ce vrem eutanasierea lor, iar a cainilor de rasa nu. Maidanezii ataca oamenii..hmm orice caine chiar de rasa nedresat este agresiv, si nu s-ar intampla asta daca Romania i-ar duce in adaposturi. Vrem calea usoara dar nu ne gandim ca acestea sunt fiinte cu suflet, macar sa avem demnitatea de a face ceva in privinta asta, fara sa ne dorim moartea cuiva, care de altfel este un pacat. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Nici un caine de rasa (pura) nu e caracterizat perfect din punct de vedere psihic, sunt caracterizati oarecum perfect cei cu pedigree, dar doar ca aspect.
Si maidanezii ( se numesc asa pentru ca sunt caini fara stapan) au si ei rasa lor, unii sunt rasa pura ( aruncati de fostii stapani pe motiv ca s-au saturat de ei),, corcitura ( intre o rasa cu alta), ori puri "maidanezii" ( imperecheri cu cei de pe strada, fara o rasa anume).
Se vrea eutanasierea, deoarece, cainii se salbaticesc ( sunt batuti si de aceea ei reactioneaza, devin salbatici) si nimeni, decat statul nu raspund pentru ei. Pt cainii cu stapan raspunde stapanul ( daca cainele musca pe cineva, stapanul plateste daune, ori ii se cere eutanasierea cainelui, depinde de gravitatea faptei). Iar pentru adapost. se spune ca nu exista fonduri pentru a se constrii. si ca eutanasierea e mai ieftina. dar e o minciuna.
Nu toata lumea le pasa de cainii de pe strada, si de aceea nu prea se face nimic in privinta lor cu capul, ci doar prin cruzime. Suntem mai rai decat animalele, nu avem moralitate.

23 răspunsuri:
| LoveDee03 a răspuns:

Nici un caine de rasa nu are o caracterizare perfecta.Nimeni nu se ocupa sa dreseze niste maidanezi, nimeni nu are aceasta vointa de fier, datorita pasiunii mele fata de animale vreau sa pun Protectia Animalelor pe picioare, dar nu au fonduri, ei bine, asta se poate rezolva daca cineva isi da un interes cat de mic.De cand ma stiu iubesc animalele,si am incercat sa le ajut mereu,unii caini musca intr-adevar chiar si cei de rasa,datorita dresajului neadecvat,cainii maidanezi trebuie dusi in adaposturile care sunt pline,unde mai pui ca si evadeaza de acolo,am fost la un adapost,era groaznic,cainii se muscau intre ei,deci o experienta foarte rea, in loc sa se ocupe sa ii disciplineze, le aruncau o bucata de carne si puteau sa se omoare pentru aia ca nu le pasau.Dar cine sa mai faca ceva mai ales ca este criza? Crede-ma sunt de partea ta si ai mare dreptate, nu trebuie omorati cainii, trebuie dusi in adaposturi, dar oamenilor nu le pasa...

| neutrino a răspuns:

E la fel ca si la oameni.

| h3r a răspuns:

Hmm. Pentru inceput, trebuie sa recunoastem ca maidanezii sunt mult mai agresivi. Asta e vina oameniilor, i-au parasit, lasandu-i in strada. Cei de rasa cica, sunt crescuti in familii, ceea ce inseamna caldure, iubire, afectiune si... mancare! Ai dreptate cand zici ca toti sunt caini si au rasa lor, asa ca ar trebui sa aiba aceleasi drepturi. Insa, aici se fac diferente.
Maidanezii ar trebui dusi la un adapost, altfel ne vor manca de vii. Ceea ce este drept, ne ataca pe strada! Nu zic ca cei de "rasa", respectiv cei care sunt crescuti si au un adapost nu ar ataca, insa specific : ei sunt tinuti in casa/curte! In schimb cei abandonati, nu. Ar trebui sa se faca un sondaj pentru adapostul cainiilor. Nu merita ucisi! Cainii sunt cei mai buni prieteni ai oameniilor, pe buna dreptate.

| Paulla a răspuns:

Fiindcă-i dovedit că anumite rase de câini pot fi dresate şi folosite-n diferite scopuri, lucru care nu merge la altă rasă(sau cel puţin nu are acelaşi randament). Nu poţi să iei un câine 'obişnuit' la vântărore, de exemplu.
Atâta timp cât eu plătesc şi tot eu am grijă de câinele respectiv, mi se pare normal să aleg varianta cea mai bună şi mai convenabilă, aşa că de ce un maidanez?
Cât despre eutanasiere, ai înţeles greşit. Nu se vrea eutanasierea câinilor în funcţie de rasă, se vrea eutanasierea tuturor câinilor hoinari.

| beautifulkiss a răspuns:

Cainii de rasa sunt caracterizati perfecti datorita aspectului.Cum a spus si @LaLaura fiecare catel are rasa lui sau unii sunt maidanezi puri ca sa zicem asa.
Statul vrea eutanasierea lor pentru ca sunt mult prea egoisti.Ei cred ca e o metoda mult mai ieftina, ar putea fi, dar e mult mai cruda.De ce sa eutanasiezi un caine care mai are de trait destul de mult, nu are probleme care i-ar afecta mult starea de sanatate si nici nu face rau nimanui?
Ei eutanasieaza tot ce prind ca sa zic asa pentru ca sunt prea egoisti.Si hai sa fim seriosi nu au bani? Atunci ei de ce au ditamai salariile? Niciodata nu am fost de acord cu eutanasierea cainilor.Singurul caz in care am fost de acord a fost cand un caine prea batran sau un caine prea bolnav care nu mai poate fi salvat sa fie eutanasiat,atunci i-ar face un bine cainelui, dar in rest in niciun caz.
Cainii sunt agresivi tot din cauza noastra:noi suntem cei care i-am abandonat, noi suntem cei care ii batem, noi suntem cei care nu le dau de mancare, noi suntem cei care i-am facut pe caini agresivi.Deaia omoara oameni:din cauza ca au fost batuti, infometati, e un instinct. Daca erau ingrijiti nu se mai intampla asa ceva.
Din nefericire nici nu prea avem ce face...

| ChrisstinaXdddddddd explică (pentru beautifulkiss):

Ai mare dreptate cu banii..de unde frate excursii in strainatate 1-2 saptamani in hoteluri de lux?! De unde atatea masini de fite?! Haine de firma etc. Traim intr-o tara in care Parlamentul nu va pune ever cerintele poporului inaintea lor. sad True but sad.

| Λl๓a a răspuns:

Http://imgur.com/8VztV :(

Asta e discriminare. Nu sunt legi, ceva, nimic? :((

| sellyz a răspuns:

Depinde de cine maidanezii nu sunt caracterizati perfect.apropo..maidanezi sunt mai rezistenti, mai prietenosi, mai credinciosi si traiesc mai mult decat cainii de rasa(20 ani)

| MokutonTequila a răspuns:

Multi cercetatori sunt de parere ca asa numitii caini de rasa au niste boli genetice care ii fac sa para "speciali"... dupa parerea mea toti cainii sunt la fel si nu ar trebui tratati intr-un mod diferit

| lovecraft a răspuns:

Si gasesti tu fondurile pentru a duce toti cainii de pe strada in adaposturi? ai idee de cati bani e nevoie?

Sunt de acord ca un caine de rasa nu e cu nimic mai bun decat unul "banal", dar cainii sunt animale, si animalele nu ar trebui sa traiasca pe strazile oraselor, unde sa se salbaticeasca de foame si sa raneasca sau chiar sa omoare oameni. si eu am caine, nu e de rasa, il iubesc ca pe ochii din cap, dar pentru ca e al meu, il tin la mine in curte, nu il lasa sa hoinareasca pe strazi si sa agreseze oameni.

Romania nu are bani (si nici vointa, de fapt) sa aiba grija de oamenii ei, de sistemul ei educational, de cel de sanatate, crezi ca avem cu ce intretine sute de mii de caini vagabonzi?

in final, cu toata parerea de rau, s-a ajuns la o situatie in care e nevoie de masuri urate si drastice, pentru ca situatia s-a scapat de sub control.

| ChrisstinaXdddddddd explică (pentru lovecraft):

Stiu ca nu sunt banii dar totusi am ajuns in halul asta... de ce exista criteriile astea cu ce scop?! E si normal sa va atace pe strada oameni buni fiind nemancati, batjocoriti de toti si nedresati.

| h3r a răspuns (pentru ChrisstinaXdddddddd):

Nu te supara, e normal sa fi atacata pe strada?
Imi dau lacrimiile cand vad la stiri cate un copil care moare din cauza cainiilor, sunt atacati si muscati pe strada. Cu ce merita un copil asta? Care saracul fiind mic, nu s-ar lua nici 1 la % de acei caini.
Sunt oameni care ii hranesc atunci cand ii vad pe strada. Eu chiar am adoptat singura o catelusa, care mi-a omorat-o cineva... Am adus-o in curtea mea, am avut grija pana si de puii ei.

| LaLaura a răspuns (pentru h3r):

Da, si mie imi este mila, dar, ce vina are cainele ca fosti stapani l-au aruncat, sau puii care se nasc pe strada si sunt omorati cu cruzime, ei ce vina au ca s-au nascut? Nu e bine pe strada, dar nici omorati, trebuie cautata o solutie care sa impace amandoua tabere ( dar e prea scumpa pentru popor, bine ca exista fonduri pentru alte lucruri)

| ChrisstinaXdddddddd explică (pentru h3r):

Mda cat este mic este nevinovat si mie imi este mila normal dar ca adolescent incep sa isi bata joc de ei, sa arunce cu pietre fara motiv ..vad zilnic asta si ma doare sufletu iar in cale mai multe cauze oamenii merita asta stii "Dupa fapta si rasplata". oamenii au ceva de zis, ei nu ..asa ca toata vina cade pe umerii lor fara ca de fapt sa i-a in calcul faptul ca cainele a atacat ptc el insusi a fost atacat.

| h3r a răspuns (pentru LaLaura):

Da, dar la cine sa apelam? La javrele din parlament? Carora nu le ajunge nici macar pentru buzunarul lor?
Oricum, in primul rand as vota pentru un adapost pentru cei saraci sau cei batrani! Pe care ii parasesc familia.
Si cainii au nevoie de un acoperis in care sa stea noaptea si de mancarea. Aici sunt de acord de voi, insa nu ne va ajuta nimeni prea curand!

| h3r a răspuns (pentru ChrisstinaXdddddddd):

Oarecum, insa si cei care nu merita sunt atacati, asa ca nu prea sunt in mod egal cu... cainii.
Degeaba vorbim despre asta, nu ne va baga nimeni in seama, cum am zis si in celalat raspuns, singurii ar fi cei din Parlament, care au destule fonduri insa le baga in buzunarul lor.
Eu am sa ajut cu ce pot acesti caini, asa cum am facut mereu.

| LaLaura a răspuns (pentru h3r):

Intai trebuie schimbata mentalitatea romanului, care nu prea accepta animalele. Alte tari sunt mai "maturizate". Pana atunci exista o continua lupta animale impotriva oamenilor si vice-versa.

| h3r a răspuns (pentru LaLaura):

Subscriu.

| lovecraft a răspuns (pentru ChrisstinaXdddddddd):

E logic ca ataca pe strada, dar nu e normal. Nu e normal in secolul 21 intr-o tara a Uniunii Europene sa iti fie frica de caini cand iesi pe strada. In alte tari nu s-a facut niciodata un mare scandal, pur si simplu un caine gasit de capul lui este ridicat si slabe sanse sa mai fie vazut vreodata. Pentru ca e al nimanui, si daca vezi un sarpe pe drum, nu te gandesti daca e animalul de casa al cuiva, te gandesti ca e un pericol public.

Daca te referi la criteriile care ii fac pe cainii de rasa "mai buni" decat cei maidanezi, nu inteleg de ce te preocupa. E o industrie, de sute de ani se creeaza rase de caini care sa arate frumos, dar pentru ca asta e o forma de inginerie genetica, rezultatele au de multe ori probleme de sanatate. Cainii de rasa arata intr-un anumit fel, hai sa recunoastem, sunt frumosi, dar au tot felul de slabiciuni fizice sau de caracter, pe cand maidanezii (care sunt o amestecatura) sunt in general mult mai sanatosi. Dar asta nu schimba faptul ca exista o industrie a cainilor de rasa pentru concursuri, cat si una care produce cainii vanduti in pet-shopuri si pe Internet. A te intreba de ce, e ca si cum te-ai intreba de ce se fabrica arme sau droguri: nu te duce nicaieri.

| Adiks a răspuns:

Unii maidanezi sunt agresivi din cauza oamenilor nu e vina lor ci a statului ca nu fac Centre Specializate pentru dresaj canin, vaccinare etc. P.S: Am doi caini care nu sunt de rasa si ii iubesc si ei la fel

| ChrisstinaXdddddddd explică (pentru Adiks):

Nu e vina lor in mod normal viata de zi cu zi i-a facut sa fie asa ..sa isi caute mancare in gunoaie etc.