| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca iarba e mai sigura decat alcoolul? Care ar fi beneficiile medicale/recreationale ale canabisului?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

După părerea mea iarba este mai sigură și mai benefică decât alcoolul. De la alcool mor 80000 de mii de oameni anual în america dar de la iarbă n-a murit nimeni încă. Dacă bei prea mult alcool poți să mori pentru că intri în comă alcoolică, pe când la iarbă e imposibil să faci supradoză, ar trebui să fumezi vreo 900 de kg în 15 minute, ceea ce e imposibil.
Iarba are și aspecte negative, cum ar fi că poate deteriora starea psihică a celor ce suferă de depresie, anxietate și poate să creeze stări de paranoia, dar are și multe beneficii. Dacă suferi de dureri cronice, cum ar fi dureri de cap, de spate, canabisul le ameliorează și nu mai trebuie să te bazezi pe medicamente puternice.
Faptul că iarba ar provoca probleme de plămâni ca și tabacul e fals, un studiu a arătat că, din potrivă, iarba ajută la a avea o capacitate pulmonară mai bună. https://healthland.time.com/......ng-damage/
Canabisul regulează insulina. Asta ajută la pierderea în greutate, precum și la evitarea diabetului.
Canabisul ajută și la vindecarea oaselor rupte. Un studiu din Tel Aviv arată că oasele se lipesc mai bine și sunt mai puternice după o ruptură la cei care consumă această substanță. https://www.washingtonpost.com/......r-consent/
De asemenea, canabisul ajută la tratarea alcoolismului cronic.
E clar că alcoolul e mult mai nociv și dăunează mult mai mult sănătății pe termen scurt dar și pe termen lung decât iarba. După părerea mea, ar trebui ca iarba să fie legală și să se interzică alcoolul.
Există și la noi un proiect legislativ care urmărește legalizarea marijuanei în câțiva ani, să sperăm că au succes.
www.legalizam.ro

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sigură că te bagă mai repede în sicriu. Beneficiii sunt sigure și ele, că de aia fumează oamenii, dar costul este acesta, sănătatea.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Amândouă duc la depedența și distrug vieți și famili nu au niciun beneficiu