| DeadAlready a întrebat:

Credeti ca in viitorul apropiat se va putea vota online parlamentarii si presedintele?

Răspuns Câştigător
| Nastasia a răspuns:

In Estonia a fost implementat un astfel de sistem de vot si rezultatul a fost o crestere semnificativa a participarii la vot. Consider ca si in Romania si nu numai ar fi dezirabil un astfel de sistem. Sa poti vota de acasa sau din orice alt loc te-ai afla, fie cu ajutorul calculatorului sau cu al telefonului si, bineinteles, sa ai si posibilitatea de a vota negativ (votul de blam). Exista multe motive pentru care oamenii nu isi exprima votul, iar in ceea ce priveste Romania, nu mi-ar ajunge timpul sa le numar, dar cu siguranta unul dintre acestea este si comoditatea. Poate ca ar trebui sa se gandeasca cineva la un astfel de proiect.

1 răspuns:
| oz a răspuns:

Da...sa ne lasam pe mana hackerilor...