| Flavianadx a întrebat:

Ce credeti ca urmareste Putin cu manevrele din estul Ukrainei?
Ce credeti ca va urma in viitorul apropiat?

56 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Resursele pun in mișare astfel de manevre. Întotdeauna!

| RoCkKiD a răspuns:

Simplu.
Ca in orice regim cvasi-dictatorial e importanta imaginea liderului iar dupa povesta cu Navalny Putin a picat urat de tot in sondajele de opinie din Rusia. Acum, ca orice dictator consiincios, apeleaza publicul nationalist (cum a facut si PSDul la noi in perioadele grele ale lui Dragnea) iar asta poti face simplu aratand cat de mare o ai, armata.

O sa se incoarde cateva luni, si apoi in schimbul unor noi sanciuni care vor fi platite tot de rusii de rand, SUA implicit nato se vor face ca ploua. In cel mai fericit caz va castiga cele 2 regiuni rusofile din estul Ukrainei, adica ceva complet irelevant.

| Meme10Meme a răspuns (pentru RoCkKiD):

Prostii, Putin inca e iubit de majoritatea rusilor.

| aumih16 a răspuns:

Mai vrea doua mandate nu ai vazut? incredibil! dar na probabil ei nu au alte optiuni pentru postul de presedinte! si de aia a ramas el! si cate o sa mai faca ca presedinte! stati sa vedeti! nu imi place mai ales ce i-a facut lui alexei navalny! si nu numai lui! la mai multi!

| hacktek a răspuns (pentru aumih16):

Alexei Navalny a fost judecat si condamnat conform legislatiei in vigoare. A incalcat Legea. Sau nu cumva daca Legea e incalcata de vreun opozant al regimului, trebuie trecut cu vederea?

| Meme10Meme a răspuns:

Un razboi.

| DarthNiger a răspuns:

Putin doreste anexarea Ucrainei deoarece o considera ca fiind un teritoriu rusesc, si se foloseste de aceasta grupare pro-rusa infiintata si coordonata tot de Putin, din estul Ucrainei, asa numita republica Donbas mai precis.
Nu e prima tactica de acest fel pe care Putin o foloseste pentru a provoca conflicte, aceeasi metoda a fost folosita pentru a anexa peninsula Crimeea sub pretext ca este teritoriu rus, insa multi cetateni de origine rusa care nu au fost inregistrati au venit in diferite orase din Crimeea ca sa voteze la referendumul de atunci.
Un alt caz de acest fel si cunoscut si in Romania este cazul Transnistria din R.Moldova, regiunea autonoma pro-rusa declarata independenta care se afla sub protectia Federatiei Ruse si sprijinita.
Pin toate aceste conflicte, Putin planuieste sa reintregeasca fostele granite ale Imperiului Rus si inclusiv sa fie superior fata de Vest.
Prima oara s-a crezut ca Putin ar fi dorit sa refaca fostul URSS, dar daca ar fi dorit asta ar fi facut-o deja deoarece multi cetateni rusi considera ca destramarea URSS-ului a fost o greseala si plus ca nimeni nu l-ar fi oprit din a face acest lucru, are in control intreaga tara de zeci de ani, mai degraba ar vrea sa devina un fel de imparat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au nevoie de apa in crimea ca e seceta. Probabil o sa mai ia teritoriu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va urma nimic.
Doar vrea sa intimideze.
Dar Bucovina e teritoriu românesc, acum in stapanirea Ucrainei.

| Flavianadx explică:

Nu va mai certati pe intrebarea mea, bai bolsevicilor laughing

| hacktek a răspuns:

Ukraina este un stat struto-camila fabricat artificial de catre bolsevici. Sudul ukrainei este populat cu vorbitori de limba rusa majoritari. Actiunea de anexare a peninsulei Crimeea a avut loc dupa ce etnicilor rusi li s-a interzis folosirea limbii materne de catre guvernul Ukrainian, astfel incat demersul lui Putin a fost primit cu aplauze de locuitorii majoritari din sudul Ukrainei.
Rusia promite etnicilor rusi care nu locuiesc pe teritoriul Rusiei un suport considerabil.
Scenariul cel mai optimist ar fi ca Ukraina sa dispara, noi sa ne luam inapoi Herta si Bucovina de Nord, Republica Moldova sa isi ia inapoi teritoriile ocupate de Ukraina, iar restul de Ukraina sa fie luata de Rusia si Polonia.
Din pacate asa ceva nu se va intampla prea curand, dar acesta ar fi cursul firesc al lucrurilor.
In urmatorii ani vom asista la cantece de sirena intonate de NATO pentru a atrage Ukraina in alianta. Posibil sa apara si alte aliante, cum ar fi Rusia-China-Korea de Nord-Iran-Turcia, la care Ukraina sa aiba posibilitatea sa adere. Daca aceasta alianta se va finaliza, atunci ma astept ca la cel mai mic semn de slabiciune a NATO tari precum Ungaria, Polonia, Cehia, Slovacia, Bulgaria sa adere la aceasta noua alianta (ceea ce ar lasa Romania ca o insula NATO inconjurata de tari non-aliate, un lucru nu tocmai bun pentru tara noastra).
Manervele lui Putin la granita cu Ukraina sunt menite sa descurajeze eventuala ofensiva a ukrainei pentru preluarea controlului in regiunile separatiste, dar si de a castiga simpatia vorbitorilor de limba rusa aflati pe teritoriul Ukrainei, sa le arate ca Mama Rusie ii sustine.
Un conflict militar este exclus, in urmatorul an.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru hacktek):

Plateste bine tarul postacii ca tine?

| minrest a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai ochiul format!

| Meme10Meme a răspuns (pentru hacktek):

Nu ar fi mai bine sa luam si Basarabia cu tot cu celelalte bucati? Serios? Iti place de Putin? Se vede dupa poza ta =]]. Un scenariu bun ar fi ca Romania sa sprijine Ucraina in schimbul teritoriilor furate de rusi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Romania e membru NATO. In principiu nu poate sa o ia pe ulei, dar cum alianta a anuntat deja ca sprijina Ucraina si noi sintem membri, ii ajutam. Problema e ca militar sintem MUCI. Nu neaparat ca dotari, cit ca rezerve de consumabile. In caz de ciomageala, avem stocuri de munitie pentru mai putin de o zi. Unde mai pui ca pentru a ii ajuta pe ucrainieni ar trebui sa mutam o gramada de tehnica militara la ei. Plus unitatile de mentenanta. Costurile monetare ar fi IMENSE.

| DarthNiger a răspuns (pentru hacktek):

Romania a renuntat la toate pretentiile teritoriale cand a intrat in NATO si UE, nu mai visati reintregirea Romaniei Mari fiindca nu se va intampla, daca Ucraina o sa fie anexata, va fi anexata cu tot cu fostele teritorii romanesti, doar nu crezi ca Putin o sa inapoieze Romaniei teritoriile cedate asa ca vrea el.
Si cu ce te incalzeste acest lucru? ce avantaj ti-ar aduce asta? noi nu suntem in stare sa guvernam teritoriile pe care le avem acum dar altele noi, o sa se intample exact cum s-a intamplat in timpul domniei lui Carol II, teritoriile acelea nu o sa aiba parte de dezvoltarea si modernizarea de care au nevoie si o sa ramanem tot mai in urma iar economia o sa aiba de suferit cum a avut dintotdeauna.
Voi astia care vreti sa aveti o tara tot mai mare, credeti ca e asa usor sa administrezi teritorii noi? credeti ca o tara mai mare inseamna si o tara mai unita? mai dezvoltata? mai puternica? e tocmai opusul, e mult mai greu sa administrezi o tara mai mare fiindca o sa existe multe dezechilibruri si asta duce la instabilitate economica, la fel cum Putin nu se gandeste ca anexarea de teritorii noi o sa afecteze economia Rusiei, cu fiecare manevra militara, cu fiecare extindere a teritoriului, risca sa falimenteze economia tarii care deja e fragila.
Dupa ultimele cercetari, puterea globala a Rusiei este in scadere dar o sa continue sa ramana un jucator principal pe plan mondial in urmatoarele decenii si in schimb China o sa se ridice din ce in ce mai mult.

| hacktek a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nu la Rusi avem teritorii sub ocupatie, ci Ukraina ne ocupa teritoriile.

| hacktek a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce ti-am facut de ma faci mizerabil? arunci cu rahat numai ca sa te afli in treaba. si esti prost crescut rau...
Cum cineva are alta parere decat a ta, hop! e postacul rusilor, si e si mizerabil?
Fie iti place fie nu, am dreptul la o opinie, ba mai am si dreptul sa o exprim.
Ai face bine sa ai macar decenta sa raspunzi la obiect, cu argumente, nu sa postezi jigniri si injurii... neam de traista ce esti.

| hacktek a răspuns (pentru DarthNiger):

Nu, nu atunci a renuntat Romania la pretentiile teritoriale...
Emil Constantinescu, supranumit Tzapul, a semnat un tratat de neagresiune cu Ukraina. A fost singurul moment din Istorie cand am cedat teritorii fara a avea ca amenintare o agresiune armata iminenta.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

In articolul ala si in simularea aia de razboi mereu se zica ca inamicul e prost, ca se duce mereu unde am vrea noi etc etc, dar uita-te la razboiul din Azerbaigian si Armenia. Baietii aia s-au batut cu dronele ( azerii ) si armenii aveau tancuri t 72 si si-au luat-o de au behait. Daca se porneste ceva Romania nu rezista o zi ( avem toata tehnica in depozite la fel si munitia, plus ca nici aia nu e suficienta ), sa nu mai zicem de artileria rusa care e faimoasa ca atunci cand trage "ea trage la hectar" deci despre ce vrobim? Oricum... Am auzit si vazut ca rusoaicele is frumoase deci cred ca ridic mainile sus la primele unitati rusesti sau roiu spre vest cat ma tin picioarele laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru hacktek):

Una e sa ai opinie, si alta e sa fii lingau. Opinie e "USR e un partid care mai are de invatat dar in mare parte e format din oameni bine intentionati, desi de multe ori lipsiti de abilitati politice si mai ales de comunicare." iar "USR e singurul partid 100% curat de dupa 1989, toti oamenii din el sunt extrem de bine pregatiti, guvenarea actuala e cea mai buna pe care Romania a avut-o in ultimii 150 de ani, iar daca nu ii sustii esti un corupt sau un manipulat." e sa fii lingau. Numai uitat-te la mizeria pe care ai debitat-o mai jos ca a fost judecat si condamnat conform legislatiei. Ba, TU ESTI NORMAL LA CAP? Vezi ce s-a intimplat cu VKDOTcom si altii care au avut afaceri si nu au dansat dupa cum le-a cintat Putin sau ai lui. Bine, imi racesc gura de pomana, ca nu am cu cine...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Pai nu zic ca inamicul e prost, ci ca foloseste drumurile alea mai rapide. De ce sa mergi cu tancurile pe cimp cand poti folosi drumurile si consuma mai putin combustibil? :D Oh, da, rusoaice. https://www.facebook.com/rusgirls

| Meme10Meme a răspuns (pentru hacktek):

Da,dar rusii le-au furat.

| Meme10Meme a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da,dar ca idee ar fi bine sa incercam sa luam teritoriile pierdute. In schimb, ei sa primeasca Crimeea inapoi. Macar nordul Bucovinei sa-l primim inapoi, alaa fost furat miseleste.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Au trecut aproape o suta de ani, lasa oamenii in pace. Poate le e mai bine in sistemul ala. Nu ne apucam sa trasam iarasi granite. Ce putem face e sa sprijinim minoritatea romana de acolo si sa ne impacam bine cu ucrainienii pentru a ne asigura ca au macar jumatate din drepturile ridicole pe care le au ungurii la noi...

| Meme10Meme a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu este normal sa lasam acele teritorii la ucraineni. De moment ce acele teritorii au fost ale nostre [noi fiind acolo de pe vemea dacilor] ar trebui sa le recuperam. Daca nu primim nimic, nu ii mai ajutam.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Hai sa lasam sf-urile. Pe logica asta cel putin jumatate dintre tarile de pe glob ar trebui sa inceapa sa isi recupereze teritorii...
@Flavianadx: Nu ne certam, draga noastra. Toate bune si frumoase.

| Meme10Meme a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da,asa ar fi normal.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nu, nu ar fi deloc normal. Fantezii nationaliste care ar da peste cap vietile a milioane de oameni ca sa... ce? E suficient ca tarile care au teritorii cu etnici de prin vecini sa le ofere niste drepturi si facilitati pentru a isi pastra identitatea, nimic mai mult.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stai linistit man ca nu se pune problema de combustibil la ei ca la noi. Pfoaaiiii sa ai viata lunga pentru link-ul ala rolling on the floor esti bun de tinut pe langa casa omului

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Hehehe, don't mention it. Daca vrei material de studiu, iti trimit in privat si alte rase. E pacat sa ne uitam doar dupa rusoaice si sa omitem asiaticele, bronzatele, creolele, nordicele cu pistrui...

| Meme10Meme a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mare roman esti. In 1940 ni s-a facut o nedreptate, si noi nu facem nimic? E o porcarie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Ni s-au facut o gramada de nedreptati in ultimii ani si nu facem nimic. Vrei sa te revolti pentru ceva? Ia, citeste, si afla cit de jegosi sintem. O tara de lepre condusa de niste jegosi lasi, toate partidele, TOATE, si NIMENI nu a adus problema asta in discutie. https://evz.ro/......mures.html

| Meme10Meme a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu nu am puterea sa fac ceva in tara asta [desi as vrea]. Singurul lucru pe care-l pot face este sa "protestez" pe TPU. Si da, avem foarte multe probleme economice si sociale, dar daca am avea un conducator patriot si competent am reusi sa le rezolvam. Tu crezi ca nu vreau? Vreaufoarte mult ca tara asta sa fie o tara puternica din punct de vedere economic si militar. Vreau sa nu mai existe hoti. Dar nu pot face nimic. Eu am zis faza cu recuperarea teritoriilor ca si idee. Acum nici 30 de ani, retardatul de Constantinescu a cedat teritoriile alea pentru nimic. Nici macar nu a cerut drepturi pentru romanii de acolo. Si daca zici ca nu o sa ne ajute cu nmic acele teritorii, gresesti. Acele teritorii au un potential turistic bun [vezi cetatile Chilia si Cetatea Alba]. Si o sa ni se mareasca populatia, deci vom avea mai multi muncitori si mai multi platitori de impozite. Si putem sa facem agricultura acolo. Deci au un potential economic care ar putea sa genereze miliarde poate chiar zeci de dolari.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Da-le naibii de teritorii. Intrebarea e ce facem cu alea pe care le avem? Cum facem sa nu mai bagam bani in buzunarele unor dictatori cum ar fi sultanul de la turci sau chinezu'? P.S. Nu te intrebi si daca respectivii din teritoriile alea AR VREA inapoi la Romania?

| Meme10Meme a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai asta am zis, sa ne rezolvam problemele economice si sociale. Pai tu crezi ca ar vrea sa stea in poala magarilor de ucraineni? Si vad ca esti pornit impotriva "nationalismului" meu. Vreau sa te intreb un lucru, esti din Dobrogea? Sau esti din Ardeal?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nici din Dobrogea, nici din Ardeal. Prin Moldova ca locatie actuala si ca origini (crescut mai prin centrul tarii, cam la granita dintre Moldova si Muntenia). Nationalismul e de ordinul trecutului. Am evoluat de la triburi la state. A cam venit momentul sa evoluam la un MARE stat, global, pentru ca in maxim 100 de ani, daca nu ne mierlim unii pe altii de idioti ce sintem, vom discuta de paminteni, martieni, jupiterieni, si asa mai departe.

| Meme10Meme a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Totusi,daca avem gandirea ta care zice sa le dam dracu' de teritorii, crezi ca este bine ca am luat Ardealul de la unguri? Istoric vorbind, e al nostru. Si demografic vorbind. Dobrogea din punct de vedere istoric tot a noastra era. Ideea este ca daca recuperam aceste teritorii, o sa avem de castigat. Dar trebuie sa stim sa exploatam aceste pamanturi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Meme):

L-am luat, e al nostru, sanatate. Ungurii din Romania au mult mai multe drepturi decat orice roman din alta tara, de ce ar vrea inapoi la Ungaria? Noi nu sintem in stare sa exploatam ce avem si tu vii cu vise umede de mai multe teritorii...

| hacktek a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Tu nu argumentezi cu nimic, nu faci decat sa repeti propaganda oficiala americana. (Gen, daca Joe Robinet Biden se impiedica pe treptele avionului, Putin e de vina. Daca Trump a obtinut multe voturi, Putin e vinovat... Treaba cu Putin vinovatul de serviciu nu tine la cei cu mai mult de doi neuroni in dotare. Condamnarea lui Navalny a fost pronuntata de un complet judecatoresc, respectandu-se legislatia in vogoare. Navalny stia ca va fi condamnat daca se va intoarce in Rusia, si totusi a facut-o, pentru a se putea victimiza mai apoi.
Si da, maestre, sunt normal la cap (ba chiar pot pune pariu cu oricine ca scot un punctaj I.Q. mai bun decat tine, chiar si daca as fi beat.
Navalny a incalcat conditiile de control judiciar impuse asupra sa in 2014, acestea prevedeau ca el sa mearga la semnat de doua ori pe luna. ceea ce nu s-a intamplat, desi a fost somat in nenumarate randuri sa se conformeze. Bineinteles, tu nu ai de unde sa stii asemenea lucruri, te inteleg. Totusi esti foarte vocal, mult prea vocal pentru bagajul de cunostinte pe care il detii.

| Meme10Meme a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ok,vise erau si unirea din 1918. Si atunci era practic un SF acea unire [mai ales ca aveam un rege filogerman] si uite ca a fost realizata. Deci istoria ne invata ca orice e posibil. Pai e vina mea ca nu suntem in stare sa le exploatam? Eu am zis ca trebuie sa profitam de resursele noastre. Nu mai folosi argumentele acestea. Si acele teritorii noi ar aduce multe avantaje economice [ex agricultura, obiective turistice, si populatie mai mare careo sa contribuie la bugetul statului cu taxe si cu impozite.]. De ce ar vrea inapoi in Ungaria? Poate pentru ca in acea tara se vorbeste limba lor. Acesta ar fi un motiv. Daca o iei asa, de ce au protestat aia din diaspora?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Uite ca si aici se vorbeste limba lor. Iar mizeria aia de pesede unguresc, udemereul, ii vrea saraci si captivi aici pentru a ii folosi ca masa de manevra. Nici un ungur normal la cap nu vrea inapoi in Ungaria. Aia care vor, pot sa emigreze linistiti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru hacktek):

Te invit sa dai testul de pe site-ul oficial MENSA Romania, daca tot te umfli in foale atita. Hai, zi-ne ca omuletii aia care au invadat Ucraina erau de fapt martieni si Putin nu are absolut nici o vina. De dizidentii aia de prin strainatate care mai mor otraviti sau medicii care mai sar pe geam fiindca au comentat ce nu trebuia, toate bune. Propaganda, desigur.

| hacktek a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Vorbesti aiurea, fara dovezi nu putem discuta pe tema data. Justitia se face pe probe, nu pe pareri ale politicienilor.
Nu ma umflu in foale, ci sunt sigur pe bagajul meu de cunostinte si informatie. In schimb, tu esti. pilaf.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru hacktek):

Ba te umfli. Daca eu eram Putin si duceam discutia asta in contradictoriu iar tu cadeai de pe un pod, te aruncai pe geam, sau erai gasit mort in mod suspect desigur ca nimic nu ar fi putut fi demonstrat, asa ca discutam pe informatia si bagajul de cunostinte al celor ce isi dadeau cu parerea.

https://freebeacon.com/national-security/how-russia-invaded-ukraine/
+
https://www.bruceonpolitics.com/2015/03/01/putins-killed-opponents/
=
zi tu, propaganda si coincidente, asa-i?

| Meme10Meme a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De ce zici ca ala este PSD unguresc cand sunt in coalitie cu PNL-ul?=]]]] Da, si aici se vorbeste limba lor dar cred ca ar vrea mai mult in Ungaria [daca ar fi mai dezvoltata si puternica]. Majoritatea ungurilor vor autonomie, nu ai vazut? Sute de mii de unguri voteaza mereu UDMR-ul. Si alti cateva sute de mii ii sustin dar nu merg la vot. Eu unul daca as fi ungur as pleca in Ungaria dar ma rog. Stiu ca ungurii nu vor sa plece. Dar nu este aceeasi justificare in teritoriile ocupate de Ucraina.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Au fost mereu in coalitie cu aia care le ofera mai mult. Cind zic pesede unguresc ma refer ca exploateaza o masa de votanti pe care ii tin in saracie. Daca votantii lor ar deveni mai putin saraci si mai educati, nu i-ar mai vota.

| Meme10Meme a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da,dar ei voteaza UDMR-ul si pentru ca sunt nationalisti...

| hacktek a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce sa iti zic? Sa imi spui ca Putin vrea Ukraina? Stiu asta, si eu vreau Herta si Bucovina de Nord, Cernauti, etc.
Dar partea cu crimele puse in carca lui sunt pure speculatii pana la aparitia unor dovezi irefutabile, care sa nu lase nici o urma de indoiala.
Iti pot insirui si eu nenumarate link-uri cu presupuse crime ale C.I.A., ba chiar liste cu inchisori secrete federale, chiar pe teritoriul Romaniei. pot sa dau liste cu nume de oameni disparuti, presupuse victime ale CIA.
Iti spun o chestie ce ar putea sa iti foloseasca: Nu tot ce vezi scris pe un monitor este adevarat...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru hacktek):

Omul e KGB-ist de top. Adica tu crezi ca un om BUN dintr-unul dintre cele mai temute servicii de informatii din lume nu e in stare sa orchestreze niste crime mai bine ca tine sau ca mine? Cind aud asta cu dovezile irefutabile ma ia ameteala... pai ce e aici, desene animate? Mo si Foca?

| hacktek a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

A fost Comandantul Suprem al Fortelor Armatei Rosii aflate in afara granitelor URSS. Stiu ca e in stare sa orchestreze crime, a si comandat multe, toti liderii puternici ai lumii o fac. Dar mecanismul care ar trebui sa stea la baza filtrarii informatiei ar fi cam asa (sa luam spre exemplu pe Alex Navalny):
Are neaparat nevoie Putin sa suprime o anumita voce? Daca da, de ce?
Castiga ceva Putin daca acea voce este redus la tacere?
Pierde ceva Putin daca acea voce este redusa la tacere?

Despre Alex Navalny. cred ca a fost o diversiune esuata a CIA, in contextul in care Putin negocia cu Merkel pentru constructia gazoductului North Stream 2. Putin avea doar de pierdut daca il ucidea pe Navalny. Singurii care ar castiga de pe urma disparitiei North Stream 2 sunt americanii, principalul producator mondial de gaze. Pe scurt, Putin a negociat cu Merkel sa ii vanda gaz metan ieftin. In timpul negocierilor, apare scandalul cu Navalny... un reporteras destul de vocal impotriva lui Putin, dar. doar atat! Eu stiu despre KGB ca daca vrea sa finalizeze un asasinat, nu exista loc de rateuri.
Trebuie sa intelegi ca in lume nu se da un razboi pe ideologii, ci se cauta resurse. Tehnologia actuala permite extragerea resurselor dintr-o anumita zona fara a ocupa efectiv suprafata respectiva de teren (spre exemplu, Turcia foreaza gaz dintr-o mare punga aflata sub Marea Mediterana, gaz care normal ar apartine Greciei. Au introdus o sonda sub apele teritoriale grecesti, si trag gazul grecilor de la 200 km distanta.)
Rusia actuala detine 80% din zacamintele mondiale necesare tehnologiei, restul de 20% sunt detinute de Africa de Sud. Orice s-ar intampla in anii urmatori, Rusia va fi demonizata, tocmai pentru ca detine acele resurse. Daca e Putin, daca va fi altul, tot timpul "Occidentul" va avea ceva cu ei. Pentru populatie, goana dupa resurse va fi camuflata/impachetata in razboaie ideologice, de "eliberare". "democratie", "religioase". etc. etc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru hacktek):

Pina la a fi demonizata Rusia, nu e ca si cum nu ar oferi destule motive, sa fim seriosi! Lasa ca ajungem frumos pe Marte in curand si in vreo 100-200 de ani o sa fie mai relaxat pe aici... sau nu. Sa trecem intii de 2030, ca tare mi-e ca ne facem praf in urmatorii citiva ani.

| hacktek a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Din pacate situatia geo-politica actuala nu este prea roz, intr-adevar. Ceea ce vad eu ca un viitor sumbru este acutizarea diferentei intre clasele sociale, rezultand, inevitabil, conflicte sangeroase, atrocitati. Poate ai observat si tu o crestere alarmanta a infractionalitatii, in ultimul an. pandemia a uscat buzunarele oamenilor. iar oamenii disperati recurg la solutii disperate. Ce se intampla acum la nivel micro, se va intampla in cativa ani la nivel macro...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru hacktek):

Eh, stai ca poate in citiva ani trei sferturi o sa fie oale si ulcele de la mutatia 32343232 a covidului...

| Ødegaard a răspuns:

Știi ce pățesc curioșii, mai bine nu îți mai pui astfel de întrebări. Dorește anexarea întregii Ucraine și va începe de la rădăcina