| RAY a întrebat:

Credeti ca internetul ne apropie mai mult sau ne desparte ca socializare vorbesc?
din ce in ce mai multe persoane devin dependente de viata virtuala si isi inventeaza vieti virtuale si petrec toata ziua pe internet chestia asta duce la depresie, poate inlocui o conversate reala una virtuala?

Răspuns Câştigător
| Dariusuu a răspuns:

Nu doar că îi desparte dar îi fac să și înnebunească cu totul.
Mulți cad victimele iubiri sperând că partenerul lor e așa cum le spune pe facebook sau messanger sau mai știu eu ce.

În virtual poți fii oricine vrei, în virtual nu îți trebuie operați estetice când ai photoshopul. În virtual nu trebuie să fii deștept deloc când poți da copy paste la niște citate care nici măcar nu sunt înțelese.

Realitatea e ceea care contează, virtualitatea este o iluzie.

2 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Oarecum...Pe site-uri de socializare bântuiesc inadaptaţii la societate. Oamenii care au probleme în exprimare. Însă niciodată nu va putea fi înlocuită conversaţia.Pentru că în viaţa reală, aceşti oameni nu pot spune nici măcar un banal "Bună". Asta nu face decât să aprofundeze depresia.În viaţa reală, oamenii sunt ipocriţi.În cea virtuală, toţi sunt străini.Şi asta oferă un oarecare comfort.Dar e un mare risc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne desparte, bineinteles.Viata virtuala nu se poate compara cu cea reala. Daca stai sa te gandesti, majoritatea persoanelor nu folosesc internetul pentru socializare.Ca sa nu mai spun ca pentru unii internetul a devenit acelasi lucru cu facebook-ul.Mi s-a spus odata ca ''traiesc pe sub pamant''.De ce? Pentru ca nu aveam facebook.Ca sa vezi...laughing