| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că noi aveam un scop pe pământ?

Sau suntem ca niște pietre în drum?

Răspuns Câştigător
| Cannibal a răspuns:

Nu există un scop exact iar aici avem fiecare loc de înterpretare. Poate chiar ăsta e scopul vieții să îi dăm un scop oricât de idiot ar părea.
Da, poți să spui că suntem "niște pietre în drum" când stăm ca niste "pietre" în drumul nostru spre dezvoltare. Existăm, deci avem un scop acela de a trăi.

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, ca niște fire de nisip.
Orice fir de nisip, oricât de mic și lipsit de însemnătate ar părea, contează enorm în univers. Dacă ar lipsi, în locul lui ar fi o gaură universală. Dar universul este complet nu suportă găuri.
Tot la fel, orice vietate. orice om este în acelaș timp și fir de nisip, și valorează cât tot universul, pe care îl complectează cu existența lui.
Unicul nostru scop este supraviețuirea. Din ea rezultă scopurile noastre mici, de fire de nisip, pe care valurile vieții le rostogolesc pe plaja bătută de Soare și de vânturile Morții și ale Timpului.
Și ale modei feminine de plajă dacă vreți, în bikini sau chiar fără.

| danbnz a răspuns:

Aveam, bine zis...
Suntem niste robotei muncitori platitori de taxe si impozite si oameni doar la vot... unii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca suntem niste animale, unii dintre noi evoluam pe parcurs in ‘oameni’ Dar majoritatea suntem niste animale.

| DanyDav a răspuns:

Am citit teorii si teorii despre acest subiect, dar una mi s-a parut cea mai interesanta, anume ca am fi ca o samanta cultivata, care trebuie sa se dezvolte si sa creasca energetic, energia pozitiva, dupa moarte abia atunci se cunoaste valoarea sufletului care are o destinatie anume in functie de cum s-a dezvoltat.

| RAY a răspuns:

Consider ca specia umana ar putea avea scopul sa cunosca cat mai multe despre univers si cum functioneaza el =asta ar fi scopul nostru pentru ca am ajuns acolo sus pe scara evolutiei,dar,desigur ca nu este un scop absolut,unic,viata este ceva gradual,nu are nici un scop absolut,este ceva divers,ca o alimentatie diversa, gradual iti creezi cate un scop,e ceva normal,dar scop absolut nu exista, azi esti, maine numai esti, asa ca bucurate si traieste intens viata, asta e cel mai important

| Hammurabi a răspuns:

Nu.
Nu avem nici un scop programat.
Fiecare îşi trăieşte viața cum îi place şi cum îl duce capul.
Pentru că, din fericire, nu suntem toți uniform de inteligenți.

| Steregoi a răspuns:

Omul e creat de Dumnezeu cu un scop.

| Rhea44 a răspuns:

Toți avem un scop și nu plecam din lume pana nu îl îndeplinim

| OldSoul a răspuns:

Scopul nostru e sa luptam, sa ajutam pentru a creea o lume mai buna.
Astfel, peste ani, urmasii nostri sa traiasca intr-o lume ideala, cunoscuta si ca "RAI" sau "Paradis".

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru Steregoi):

Dacă Dumnezeu l-a creat pe om eu sunt selena Gomez.
În fine. Fiecare cu credință lui.

| T0T a răspuns:

Până și pietrele pot avea un scop dacă le găsim noi unul.