| Marck94 a întrebat:

Va salut. De ce spuneti unii ca e mai bine sa fie mister decat sa aflam adevarul ca cu ce scop suntem pe acest pamant si ce e dupa moarte? happy Nu credeti ca stiinta are dovezi?

4 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Stiinta inca nu poate sa explice sursa si natura fortei de gravitatie.

| VelaJohnny a răspuns:

Evolutia zice ca singurul scop e sa ne inmultim si sa protejam existenta speciei noastre, viata fiind aparuta din mai multe combinatii de erori, deci alt scop nu ar fi. Alte ramuri ale stiintei, precum psihologia are alt raspuns, orice produce satisfactie sa urmarim ca obiectiv. Nu stiu ce informatii stii tu.

| ManRight2000 a răspuns:

Depinde ce scop doresti sa ii atribui vietii tale:scop religios/ spiritual(mantuirea daca esti crestin,ajutarea celorlalti,iubirea celorlalti etc),scop de a fi faimos,scop de avea multi bani,scop de a fi cat mai inteligent,scop de a fi foarte bun intr-un domeniu/mai multe domenii etc.
Desigur,poti sa iti setezi mai multe scopuri in viata, important e sa ai minim un scop, altfel viata poate deveni monotona, foarte plictisitoare, trista si poti intra in depresie, ceea ce nu cred ca isi doreste nimeni. Sper ca te-am ajutat sa te orientezi!

| Rapty a răspuns:

Scopul pentru care suntem pe pamant nu ni.l spune nimeni il creeam singuri, si e mai bine sa nu afli ce e dupa moarte pentru ca viata nu ar mai avea niciun sens nu? cred ca nici stiinta nu poate stii inca, pace