anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca razbunarea este urmarea invidiei, geloziei, prostiei etc, sau te razbuni pentru a-ti face dreptate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am depasit momentul razbunarii.Nu mai iau in seama decit ce-i pe moment dar nu raspund decit unor atacuri verbale sau fizice pe moment.Sa "coc"o razbunare sint incapabil.Sa vorbim despre, de ce o fac altii.Razbunarea este nascuta de ura care este opusul dragostei deci as putea spune ca, in cazul geloziei, nu-i decit un pas de la una la alta.Deci lipsind omul de dragostea ta in sufletul lui se declanseaza ura. E greu de spus in ce masura e urmarea invidiei si prostiei pentru ca nu cred decit ca insasi razbunarea e prostia in persoana.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu ma razbun, tratez cu indiferenta pe oricine imi face rau si atat.Ma gandesc acum ca si asta poate fi o forma de razbunare, deci, se poate spune ca actionez asa din gelozie, prostie dar invidie...nu,nu sunt invidioasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nicule, din experienta stiu ca e bine sa ierti. dar sa nu uiti. iar invidia, gelozia, sunt sentimente negativa din cauza carora suferi tu insuti asa ca nu se merita. iar prostia... e relativa.nu e nimeni prost incurabil. dar in cazul razbunarii eu personal las lucrurile in seama lui Dumnezeu.si el nu doarme.iti spun sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu pierd timp din viata mea cu asa ceva! Nu ma razbun, nu urasc doar...sufar si ignor!