| UnderLife a întrebat:

Credeti ca razbunarea este buna? Sau care e diferenta dintre razbunare si dreptate?

8 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

Dreptatea are mai multe feţe, iar răzbunarea e doar manifestarea uneia dintre ele(nu mereu).

| DrunkenRat a răspuns:

Am citit o carte de la Anne Rice in care spunea ceva in gen 'rezbunarea este pentru invinsi, eu nu pierd niciodata'. Iar dreptatea nu exista, fiecare om pune preturi diferite pe ce are.

| Shaoran a răspuns:

Ati cauta dreptatea singur inseamna razbunare. A te razbuna Dumnezeu pentru nedreptatile tale, inseamna dreptate.
Altfel spus, daca te razbuni, iti caut idreptatea ta, te indreptatesti si astfel Dumnezeu se departeaza de la tine, ca faci lucrurile de capul tau, dupa legea ta, astfel devii propriul tau DUmnezeu. Cand nu te razbuni, astepti Dreptatea data de El, si aceasta iti aduce si plata in cer.

evenso
| evenso a răspuns:

Nu este bine sa te razbuni, dar sunt situatii cand poate este de inteles. Diferenta consta ca la razbunare crezi ca tu ai dreptate, dar esti subiectiv deci poti gresi.

| danay72 a răspuns:

Razbunare inseamna sa-i faci rau pentru ce ti-a facut iar dreptate insamna sa-ti ceri drepturile dar intr-un mod amiabil.Nu e buna razbunare pentru ca nu-ti aduce liniste sufleteasca, din contra numai manie si rautate. Romani12:17-21

| 4b a răspuns:

Asa de bine te simti dupa ce te razbuni pe fraierul care te-a luat la misto pe net, si binenteles, toata lumea a ras de tine, phai...esti in al 9-lea cerwinking
Dar ai fi in al 10-lea, daca l-ai ierta, daca ti-ai ingropa orgoliul si-ai lasa ca razbunarea sa fie a Lui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dreptatea este a Lui Dumnezeu.
Răzbunarea este acţiunea subiectivă a omului.

| PinkTerror a răspuns:

Diferenta este ca razbunarea este o dreptate persoanala. dar deschide si un cerc nesfarsit de ura. pers x te raneste, tu ranesti pe x, prietenul lu x afla si te raneste, un prieten de-al tau afla si il raneste pe prietenul lu x... etc etc etc

Diferenta este ca dreptatea este aceeasi pentru toata lumea: gresesti esti pedepsit. razbunarea este eu cred ca ai gresit si o sa fii pedepsit.