| kanci a întrebat:

Credeti ca schimbarea de look poate duce si la o schimbare a personalitatii sau a modului de gandire?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,nici nu cred ca omul se schimba vreodata, ramanem cu acelasi valori toata viata

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Multe schimbari ale aparentelor, pot schimba drastic felul in care te percep ceilalti.
Iar in functie de felul in care te percep ceilalti, asa si socializezi. Daca de exemplu vei fi laudat si considerat frumos cu un animit look, este posibil sa devii ceva mai sigur pe tine, si poate putin mai arogand cu unii.
Daca look-ul este ceva "neinteles", cum ar fi 1kg de pierce-uri, par si haine negre dezordonate, s-ar putea sa te ignore lumea, si sa devii retras.

| Drimmero a răspuns:

Te ajuta sa capeti mai multa incredere daca arati bine cu noul look, daca arati nasol, nu toate look-urile te avantajeaza, pe mine doar o singura frizura ma avantajeaza, doar cu una imi sta bine, o poti lua pe aratura fara a te simti comod cum sunt unii care se inchid in ei, in general un look nou misto ar trebui te faca sa te simti comod, insa personalitatea ramane aceeasi, asta daca ai una puternica si nu una care e schimbatoare precum vremea.

| Celcestietot a răspuns:

Da, este cat se poate de posibil. Cunosc eu cazuri.

| Sofer a răspuns:

O schimbare de look dar sa ai bani. Atunci apare și schimbare de personalitate și gândire.

| alina2k18 a răspuns:

Look insemnand ce? Tunsoare noua sau sa slabesti de la 120 kg pana la 60?

| Endoryus a răspuns:

Nu. La mine a fost invers. In timp cresti, te maturizezi. Schimbi felul de a gandit si faci lucrurile altfel. Felul cum te imbraci e doar unul din ele.

| RKBlue a răspuns:

Intodeauna ne schimbam.De-a lungul vietii, fiecare om are parte de momente(mici sau mari), lectii de viata sau doar simple realizari care il fac sa isi schimbe anumite atitudini.
De cele mai multe ori, schimbarea se face intr-un mod bun dar sunt si destule cazuri in care nu...

Cu asta spus, sa trecem la intrebarea ta.
O sa vorbesc din experienta proprie, deoarece e o sursa sigura.

Eu consider ca schimbarea look-ului nu mi-a schimbat parsonalitatea si modul de gandire intr-un mod foarte puternic.
Merita, cred, sa spun ca schimbarea de look nu a fost una puternica(mi-am schimbat stilul parului, am inceput sa am mai multe gusturi in haine si desi nu pot zice ca am neaparat un stil vestimentar propriu sau foarte dezvoltat, acesta pe care il am ma reprezinta intr-o mare masura).
In schimb am inceput sa fiu putin mai increzator( nu imi pasa daca ma place cineva de la scoala sau nu, dar acum am impresia ca ceilalti nu se uita ca la un extraterestru).

Cred foarte puternic ca schimbarea personalitatii si a modului de gandire in timp transforma si modul de a te manifesta prin imbracaminte.
De exemplu?(Atentie, urmeaza o analogie tare ciudata, care poate sa aiba sens sau nu.O cititi pe riscul vostrulaughing )
Poti observa cum multi tineri, mai ales adolescenti (si eu sunt adolescent, totusi, he he) poarta haine inchise la culoare.In schimb vezi oameni batrani, in special femei, dar si barbati(nu neaparat batrani si cei trecuti de 40 in general) care poarta culori mai vii.De ce?
Cred ca dupa o varsta inveti ca lumea nu te judeca atat de mult pe cat crezi, de fapt, si nici macar nu le pasa de tine in general.
Desigur, mereu vor fi oameni care te judeca dupa imbracaminte, aspect, greutate, par, etc. Si ce?
Ce poti face tu? Sa intri in pamant? Multi oameni invata dupa o vreme(din pacate, uneori prea lunga) sa nu dea un fu*k pe parerea altora.

Trebuie sa fii mereu TU(e valabil pentru oricine, in afara de rasisti, xenofobi, homofobi si alte cateva categorii care instiga la ura.Ei ar trebui sa se schimbe sau sa plece pe o insula pustie, unde nu ii mai deranjam noi, cei cu ideile civilizate ale secolului XXI).
Deci trebuie sa fi tu insuti/insati atata timp cat nu ii ranesti pe altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invers mai bine zis.

Răspuns utilizator avertizat
| Reghqen a răspuns:

CU SIGURANȚĂ SPUN DA.
Am cunoscut și cunosc mulți prieteni care înainte erau altfel, mai bine parcă... iar acum când ii văd îmi vine să ii iau la pumni la ce fițoși, aroganți și tupeiști au devenit unii dintre ei. Oricum eu una la mână nu stau după persoanele acelea, ori te comporți frumos și respectos ori pa. Majoritatea persoanelor ce își schimbă look-ul îți asigur ca își schimbă și modul de a se purta, de a merge, de a gândii, fiindcă ii copiază pe cei din jurul lor. Persoanele acelea pe care le copiază totuși bănuiesc ca au trecut prin multe să ajungă ceea ce sunt în momentul actual, au suferit, au luptat, au fost refuzați, umiliați, dar totuși au mers înainte cu capul sus. Ăia care copiază persoanele acestea sunt niște copii, care nici nu merită să fie numiți oameni fiindcă a copiat pe cineva care a avut de muncit destul pentru a își construi personalitatea sa. happy