| iSaidNo a întrebat:

Credeti ca sinuciderea este o dovada de lasitate, sau de curaj?

Funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare o percepe in felul lui. Eu cred ca este o dovada de lasitate. De ce? Pentru ca cei mai multi se sinucid din cauza problemelor pe care le au. Asta demonstreaza ca nu au incercat sa le faca fata. Asa ca, din punctul meu de vedere, se claseaza la categoria ''lasi''. Bine, mai sunt unii care se sinucid din cauza ca s-au plictisit de viata. Eu unul, tot nu inteleg, cum sa te plictisesti cand poti gasi atatea de facut?
Ar mai fi si unii care o fac din dragoste. Jalnic. Daca cineva nu vrea sa intre intr-o relatie cu tine, sau nu te iubeste nu inseamna ca e sfarsitul lumii. Dimpotriva, cred ca astfel de experiente ar trebui te faca mai puternic.

11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Este o dovada de lasitate

| MissmysteriousS a răspuns:

De ce curaj dai dovadă? Că renunţi la tot şi nu-ţi mai pasă?
Nu judec pe nimeni, nu-s în măsură dar acest gest îl iau doar persoanele care cedează nervos şi cred că totul se va rezolva aplicând cea mai drastică măsură. Un adevărat curajos înfruntă situaţia până la capăt chiar dacă la picioare se află 'iadul'. Curaj înseamnă să lupţi, nu să renunţi luând-o pe nişte căi înşelătoare.

| Mădă0611 a răspuns:

85% curaj, 15% lasitate, sau 90/10. thinking
Ideea ca e lasitate au inventat-o unii care au interese sa tina oamenii in viata, dar la urma urmei e dreptul fiecaruia sa faca ce vrea cu viata lui, si apoi, lasitate poate sa fie sa nu treci un pod (din teama), sau sa-l treci (pentru a fugi de ceva), depinde cum privesti problema.

| greyhound a răspuns:

Lasitate si prostie, curaj doar in cazuri exceprionale (spre exemplu Decebal sau Hitler)

| Hevnoraak a răspuns:

Japonezii în al doilea război mondial ca să nu sufere ruşinea de a fi capturaţi de american, luau o grenadă scoteau cuiul de siguranţă şi o ţineau sub bărbie.
Bineînţeles când exploda îi lua viaţa instant.
Sinuciderea ţine de perspectivă.

| LorenaAnca a răspuns:

Buna!
In mod clar,e lasitate. Bineinteles,nu pot sa ma pun in situatia unui om de genul ca sa vad ce il determina sa faca asta, dar ar trebui sa acesti oameni sa se gandeasca de doua ori, la ce lasa in urma, la cata suferinta o sa provoace.
Pa, pa!

| GutuvanMorgan a răspuns:

In primul rand, cu exceptia cand o faci din cauza unei boli dureroase in ultimul stadiu, sinuciderea e o prostie.

| CorNNeL a răspuns:

Sa omori pe cineva nu e asa usor, trebuie sa ai sange de criminal in tine, pentru ca acesti buti omoara anumiti oameni nevinovati e o dovada de lasitate suprema. Ajung la inchisoare si pentru ce plus ca va avea acel om pe constiinta cat va trai dupa ce va muri va fi trecut prin chinuri supreme.

| borntotwerk a răspuns (pentru CorNNeL):

Sinucidere nu omucidere laughing)

| CorNNeL a răspuns (pentru borntotwerk):

rolling on the floor scuze n-am citit bine laughing

| Ovidiu_Boboc_1967 a răspuns:

Este o dovada de lasitate, viata am primit-o in dar ca sa o traim.