| Thecurious a întrebat:

Credeti ca, sistemul nervos va putea fi transplantat intr-un alt corp, unul artificial?
Si daca da, cand preconizati ca s-ar produce aceasta revolutie stiintifica?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te uiți pe o planșă anatomică pe Internet ce înseamnă sistemul nervos, și apoi să ștergi întrebarea, ca să nu te faci de râs.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Bine, nu sistemul nervos, ci constiinta, intr-un fel. Acunci omul, nu ar mai fi om.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Definește conștiința și apoi fă transplant.

| relian a răspuns:

Da teoretic se poate,dar nu in alt corp,tot in corpul tau dar clonat.
Cred ca ai vrut sa spui sa iei informatia din creierul cuiva si sa o muti in alt corp.
Teoretic ar merge,dar ai nevoie tot de corpul respectiv dara clonat,altfel acele informatii,program ce mai e acolo,nu cred ca ar functiona,programu si restul de informatii apartin,acelui organism,pus in altul,cred ca nu o sa fie compatibil

Teoretic tot ce simtit,voulntar sau involuntar,vedem auzim si etc,toate sunt in creier, si se poate copia, apoi elibera intr-un nou corp clonat din cel vechi.

Daca te referi sa muti creierul dintr-un cop in altul, sau capu de la un corp la altul, nu prea cred se poate, dar niciodata nu se stie,[poate in cine stie ce viitor.

| Celcestietot a răspuns:

Daca greșesc doar cu o parte, ar însemna să rămână nefuncțional până la terminațiile acestuia (cred). Oricum brațe robotice există, deci și asemenea corpuri ar putea fi create în viitor.