| WizzArd3344 a întrebat:

Credeți că trăim în Matrix? Sau ca oculta mondiala vrea sa manipuleze sa ne facă inferiori la inteligenta prin televiziuni, știri, scoli, etc?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Voiam sa zic nu, dar intrebarea ta ma contrazice.
Poate totusi nu oculta mondiala e de vina in cazul tau.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. 2. Teorii ale conspirației care valoarează sub un satoshi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Astia care vorbesc despre oculta deja ie inferiori la inteligenta la oamenii normali.

| Holiday a răspuns:

Intotdeauna prostimea a avut impresia ca are cineva, ceva, cu ea.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

N-are nicio legătură

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

Cine/ce, cu cine/ce?

| Holiday a răspuns:

Culmea e ca exact mass media care e acuzata de legaturi cu "Oculta", orice naiba inseamna asta in capul vostru, sunt alea care iti spun: "mergi la scoala, educate!". In timp ce alea care promoveaza teoriile la care faci referire iti spun: "mergi la biserica!"
Se pare ca "oculta" inseamna scoala, iar "inculta" inseamna biserica.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu și pe jumătate nu. Într-adevăr, TV-ul, școlile și știrile ne fac mai proști, dar oamenii oricum erau proști. Nu știu dacă "oculta mondială" face asta, dar nici nu trebuie sa se străduie prea tare. Nici înainte de TV lumea nu era populată de genii; sa știi.

| LordCristobal a răspuns:

Eu nu cred in Matrix, fiecare om este dotat cu vointa proprie si liber arbitru si poate sa ia usor decizii oricand.
O oculta mondiala probabil exista dar nu e asa de puternica precum in teoriile conspiratiei, exista mai multe forte politice sau corporatii care doresc dezbinarea oamenilor pentru a-i controla cat mai usor. Daca Oculta Mondiala era atat de puternica precum se crede deja aveam Noua Ordine Mondiala.
Oricum e foarte ciudata situatia:anul trecut era pandemie de Covid si cand a inceput razboiul in Ucraina brusc s-a terminat si pandemia, treaba asta ridica multe semne de intrebari.
Prin scoala se poate distruge potentialul unui individ intrucat scoala te invata sa fii supus si de multe nu te ajuta sa iti valorifici potentialul. Daca parintii nu stiu sa descopere sprec ce e potrivit copilul, orice copil se poate pierde usor.
Prin televiziuni si stiri daca nu te uiti la ce trebuie poti fii prostit usor intrucat stirile au obiceiul de a inocula senzational si spaima in randurile telespectatorilor.
Cred ca misiunea fiecaruia din noi este sa nu ne lasam influentati negativ de factori externi si sa mai citim o carte din cand in cand ca sa nu fim usor influnetabili si sa avem bunatate in suflet pentru ca lucrurile sa nu escaladeze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da frate, eu sunt Neo, ma scalambai ca toate alea
Nici nu e nevoie sa te prosteasca cineva, faptul ca pierzi ore in sir pe tel, pc, tv fara sa faci ceva productiv nu inseamna tot prostie?

| Fantaspirit a răspuns:

Nu exista,unii pur și simplu nu au inteligenta necesară sa iasă din rutina lor monotonă, ori nu pot ori nu vor. In lumea asta doar cei puternici și inteligenți supraviețuiesc și sunt relativ bine, restul trăiesc o viață in agonie din cauza deficientei intelectuale sau a unor traume, probleme psihice.
E posibil ca cei ce susțin asta sa sufere de o forma de psihoza sau schizofrenie având realitatea distorsionată și delir.
Ești Smart trăiești, ești prost ești game over e simplu.