| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca traim intr-o simulare? Ca in matrix?

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Matrixul parea ceva invechit. Traim bine si nu prea. sant probleme pe langa binele asta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, în simulare simulării. Mituri peste mituri. Una din realități inconstestabile, covidul. Să îi ridicăm statuie, templu și piramidă.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nup.

Pentru ca doar creierul nostru s-ar gandi la asta thinking

| Sofer a răspuns:

Viața ne testează zi de zi. Nu trăim într-o simulare.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu traim intr-o simulare si iti pot si demonstra logic treaba asta.
Daca am trai intr-o simulare intregul nostru sistem logic ar fi nonsensic deoarece functioneaza in contextul unei simulari si nu realitatii, deci absolut orice proprozitie pe care o afirmam ar fi fundamental gresita in raport cu realitatea.
De exemplu daca am trai intr-o simulare propozitia "traim intr-o simulare" ar fi gresita, deci am intra intr-o contradictie,
Ergo (in concluzie) nu traim intr-o simulare.

| Nilsson a răspuns:

Nu cred așa ceva. Altfel m-aș întreba, pe cei care creează simularea cine i-a creat?

PS: observ că ai primit avertizare din cauza postărilor, să nu uiți să le trimiți un mail adminilor după o lună să îi rogi frumos să îți ridice avertizarea, dacă nu o fac până atunci.
Și să fii mai atent pe viitor, că mulți sunt ca securiștii pe aici, și eu am avut destule postări șterse.

| DarthNiger a răspuns:

Daca vrei sa auzi o teorie cu adevarat ciudata iti pun eu una acum, ai auzit de Solipsism? e o idee filozofica mai mult decat o teorie care spune asa, singurul lucru de care esti sigur 100% este ca mintea ta exista iar restul, ceea ce este in afara mintii tale, nu se stie daca exista cu adevarat 100% adica lumea in care traiesti nu exista si nici alte persoane din punct de vedere metafizic, totul este o imaginatie a mintii tale si nu poti stii niciodata.

| anonim_4396 explică (pentru DarthNiger):

Da eu m-am gandit ca de fapt exista un demon care ne face sa credem ca existam, cand de fapt noi doar visam si toata lumea exterioara e in mintea noastra

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Solilopsism laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si tu crezi ca nu existam cu adevarat si ca totul e in mintea noastra?

| sabin89 a răspuns (pentru DarthNiger):

Nu prea are cum să existe doar mintea. Dacă ea există, trebuie să existe şi creierul, iar acesta trebuie să stea într-un cap; deci există şi capul. Apoi creierul trebuie oxigenat, deci trebuie să existe sânge; şi inimă ş.a.m.d. Până la urmă există totul aşa cum e.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Psihologic vorbind, exista un "demon" care ne face sa credem, sa simtim, sa actionam. Ma refer, gandeste, simte si actioneaza in locul nostru. Acesta "demon" este partea inconstienta a psihicului. Ne face sa traim viata ca intr-un vis. Lumea exterioara o percepem deformat din cauza lui.
Nu este mereu vizibila existenta lui. Uneori e mai pasiv, alteori se manifesta prin accese de furie, gelozie, violenta, teama, etc. Se mai manifesta si in somn, cand visam.
Daca "demonul" ar pierde din putere, am putea trai dincolo de ceea ce percepem acum ca fiind real. Am fi intr-o stare de nirvana happy

| MValentin a răspuns (pentru DarthNiger):

Asta am citit si eu si e foarte interesanta ideea

| Superior a răspuns (pentru DarthNiger):

E atat de fucked up ideea.
Inseamna ca TU nu esti real. Dar tu nu ma vei crede, pentru ca tu crezi ca eu sunt fals. Ce ciudat...

| DarthNiger a răspuns (pentru sabin89):

Conform ideii, toate sunt imaginatii din mintea ta si ca e posibil ca nimic sa nu existe cu adevarat, dar tu te increzi in aceste lucruri pentru ca mintea ta construieste aceste legaturi si informatii.

| DarthNiger a răspuns (pentru Superior):

Nimeni nu e real decat tu, nici familia ta si nici alti oameni apropiati tie, sa te gandesti ca totul e o imaginatie a mintii tale e foarte ciudat, dar asa cum am zis, nu e nimic sigur ci doar o idee filozofica, nu incerca sa deduci aceste teorii si idei deoarece o sa ajungi sa te increzi in ele cu adevarat la un moment dat si o sa fi prins intr-un fel de iluzie creata de mintea ta, nu te gandi prea mult la aceste lucruri.

| AlienAlienAsk a răspuns (pentru sabin89):

Nu poate sa existe doar creierul pur si simplu, nu? si oricum nu stim ce e constiinta exact, deci de unde stim daca putem crea una artificiala.

| MValentin a răspuns:

Ai pus o întrebare foarte buna, chiar cand ma gândesc la asta foarte adanc si concentrat la întrebările precum,, este real totul? Cum existam,, am asa un vibe ca ma deconectez de ce-i fizic si real dar dupa o secunda trece big grin par ciudat?
Sansele ca totul sa fie o simulare, ca simularea sa fie o simulare etc... nu sunt chiar asa de mici, e ciudat.

| badpanda a răspuns:

Cine a scris scenariul la Matrix a avut o intuitie geniala.Cred ca ceva asemanator se intampla si cu noi.Lumea practic este plina de un fel de umanoizi adormiti care se cred intr-o lume reala.Si tot ei cu gura mare.

| Cksihja a răspuns:

A venit sfârșitul lumii, oamenii au dispărut cu toate astea un super computer dotat cu inteligență artificială a rămas în continuare funcțional. Această formă de inteligență artificială a creat o simulare cu oameni, doar că a apărut probleme cu fiecare avatar în plus care supraîncărca sistemul. Așa că a creat un virus și a început să șteargă o parte din avatari. Asta ar însemna că super computerul rămâne fără energie iar hidrocentralele sunt distruse cablurile se rup și nu este nimeni care să le repare. Computerul nu are control deoarece este imobil. Chiar în cest moment șoarecii mișună prin computer și rod cabluri determinând dezastre naturale în lumea simulată.
Avatarii se gândesc suntem într-o simulare, aceste gânduri sunt ale noastre de unde știu asta?

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Da, iar eu sunt doar un bot in lumea asta imaginara din capul tau. Tot ce am spus sau voi spune sunt chestii pe care am fost programat sa le fac, singurul care exista si ii cu adevarat constient de propriile actiuni esti tu.

| anonim_4396 explică (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Da asa cred si eu

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar de teoria aia cu "de fiecare data cand trecem printr-o experienta aproape de moarte, de fapt murim insa constiinta noastra trece intr-un alt univers alternativ unde am reusit sa supravietuim" stii? Aia ma infioara cel mai mult, iar asta deoarece am avut o experienta de genul cu ani in urma si inca ma gandesc cum de nu m-a izbit masina aia...

| anonim_4396 explică (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Te-a lovit in acel univers dar fara sa simti mintea ta te-a trimis intr-un alt univers unde acel eveniment nu s-a intamplat si traiesti in universul ala azi

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Am patit ca odata sa vad purici ca aia de tii arata cand schimbi canalul pe televizoarele vechi, pe deasupra mi s-a luat si sonorul si am inceput sa aud un tiuit ciudat laughing parca m-as fi deconectat de la server laughing

| DenqOO a răspuns:

Nu cred, dar m-am gandit de multe ori la aceasta idee.

| ArdeiPresedinte a răspuns:

Eu cred ca suntem ca intr-un gen joc virtual