Întrebare recomandată | AvalohAlyn a întrebat:

Credeti ca viata asta pe care o traim acum, e singura pe care o avem? De ce?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Punctez ce a zis ReinA16. Nu poți știi dacă există o altă viață în afară de cea pe care o ai acum. Poți fii sceptic și să iei varianta care primează, aceea că nu există nimic după moarte și datorită faptului că funcțiile biologice ale organismului încetează(printre care și funcțiile creierului care cuprinde conștiința) ăla ar trebui să fie capătul pentru tine ca ființă din regnul animal, dar dacă simți și ții totuși să ai o speranță e în regulă să crezi și într-o eventuală viață în plus pe care poți să o ai. Un cercetător în intelgență artificială susținea că neobservarea universului e imposibilă, altul susținea că moartea e doar o iluzie, alții vin cu opinii religioase, culte sau personale. Poți crede orice dorești. Poți lua în calcul că e bine să ai o speranță pentru că dacă mori de tot totul nu va mai conta oricum. E totuși bine că a contat atunci, în acel moment și că ți-a influențat viața într-un mod mai pozitiv. Oricum în lumea pe care o știm noi putem trăi mai mult decât ne permite organismul doar prin intermediul amintirilor, noi înșine devenind parte din acestea trecând prin filtrul minții(al nostalgiei, al emoției, al gândirii) altei vieți care va avea aceeași soartă.

37 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

In mod sigur este singura.De ce? fiindca suntem fapturi vii si ne supunem legilor biologice.

| Shammal a răspuns:

Cred ca existam iar existenta are o caracteristica, acea de a exista; de aici rezultand ca avem multiple experiente sub toate formele creatiei, intr-un corp fizic (viata), ca fiinte non-fizice, constiinte planetare...
E o intrebare ce iti provoaca nivelul de constiinta la care te regasesti iar raspunsul automat se muleaza dupa el.
Injur de 80% din oameni cred intr-un fel de viata dupa moarte.

| Inferno a răspuns:

Intrebarea corecta este "De ce ar exista viata dupa moarte?" Chiar asa, de ce ar exista? Nu exista un motiv.

Tot ce stim despre viata la ora actuala indica faptul ca nu exista alta viata. Exista organisme biologice, care se uzeaza in timp si asta e.

Sigur, poate exista viata si dupa moarte, tot asa cum e posibil ca si Mos Craciun sau Zana Maseluta sa existe. Insa imi pare logic sa plecam de la premisa fireasca ca nu exista viata dupa moarte.

| doctorandus a răspuns:

Dom'le nu se stie, asa ca fiecare crede ce-i vine pe caciula.

| J0B0MAT a răspuns:

Cred ca am mai avut si o sa mai avem altele.De ce? Pur si simplu asta simt.

| KamaSutra a răspuns:

Nu,nu cred.
De ce?
Nu știu

| dragosbogdan001 a răspuns:

Depinde cat de credincios esti. Daca crezi in D-zeu, atunci este singura ta viata. Daca crezi inte-un zeu indian traiesti nelimitat. Si prin asta spun ca e logic ca traiesti o singura data, iar ce crezi tu e doar ce crezi. Tot aia e orice ai spune acum si mi se pare doar mie sau ce am spus mai sus nu are logica? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca pentru animale, viata se termina la moarte, noi, find animale, de ce n'ar fi asa.

| Drolja a răspuns:

Nu ştiu voi, dar eu am grijă mare de cele nouă vieţi ale mele...

| DonaldTrump a răspuns:

Dupace ne moare organismul nu exista alta viata.

| nlko a răspuns:

Nu stiu ce sa zic...
✴Dintr-o parte, daca te gandesti la Dumnezeu, asta e teoretic singura viata pe care o avem.
✴Pe de alta parte, mai e si teoria cu reincarnarea, doar ca... sa presupunem ca ai dus o viata si ai murit. Te-ai nascut, dar ideea e ca nu iti amintesti fosta viata, deci ce rost mai are?
✴Ma rog, e ca si cu teoria aparitie omului. Mai multe presupuneri. Daca ar fi dupa mine, as pune 60% prima si 40% a2a.

| AKARA0 a răspuns:

Hmm,cred ca am mai fost si in vieti anterioare, doar ca nu suntem spuma *****
[Ma scuzati pentru exprimare]

| Dante30 a răspuns:

Cred ca insasi fiinta noasta e un nucleu de unde porneste totul, o origine, un nucleu ce se afla in mai multe dimensiuni/lumi paralele deoarece fiecare actiune, persoana ce am intalnit-o sau eveniment din viata noastra ne bifurca destinul din multiplele universuri/viata actuala creand o schimbare ce duce din nou la o alta bifurcare.
Altfel cum explici visele? Stiu ca e o intrebare stupida daca nu argumentez, insa! De ce de multe ori visam si apoi ni se intampla, stiu ca explicatia ar fi ca avem cateva mii de vise pe noapte si exista o posibilitate insa consider asta doar o scuza, in sensul ca am visat de nenumarate ori ceva si in timp, peste 2saptamani chiar si o luna mi s-a intamplat acel lucru in situatia visata, si simteam si simt acea senzatie de Deja Vu, Plus ai putea zice ca e subconstientul, insa ma indoiesc ca toate lucrurile constiente cat si inconstiente ce ma afecteaza in timp ma pot duce la unele vise stranii/scopuri ce mi le doresc a le atinge si le ating in vis dar in realitate nu stiu de unde sa incep.
Plus, nu a simtit chiar nimeni de aici, acea senzatie dimineata cand te trezesti dupa un vis mai semnificativ, si te trezesti cu regret caci ajungi sa constientizezi ca "tu, eul" tau este in aceasta realitate si nu acea?
Cred ca suntem cum am zis la inceput o radacina a unui "ceva " complex, si ca orice posibila varianta de viitor se bifurca prin actiunile ce le facem indreptandune spre un alt viitor, caci orice actiune ar un efect, un efect ulterior si ca ne influenteaza viitorul atat pe termen scurt cat si poate intreaga viata.

| 0Alexander0 a răspuns:

Asta e singura pe care o avem. Eu sunt ateu. Cum animalele mor si gata, asa se intampla si cu noi.

| Alexandra4500 a răspuns:

Eu cred ca e singura viata pe care o avem, de aceea conteaza sa o traiesti asa cum vrei.

| Bogdiy14 a răspuns:

Ba daca am avea vieti nelimitate toata lumea facea ce vroia ca stia ca o sa-si revina nu o sa moara permanent era si tare si naspa

| Morelove a răspuns:

Eu cred ca exista viata dupa moarte. Nu cred ca mori si gata. Si de ce cred asta? Pentru ca vreau si pentru ca pot. Eu cred ca moartea este doar un portal doar dus, catre o alta lume. Pace!

| Dyana77 a răspuns:

Cred că trăim vieți *nelimitate* despre care noi nici nu știm. Poate că sună ciudat, e părerea mea.

| DeathIncarnate a răspuns (pentru Dyana77):

Da'da' si cand te trezeai era dimineata, nu?

| EnjoyNightcore a răspuns:

Mai e si cea dupa moarte

| EnjoyNightcore a răspuns:

Mai e si cea de dupa moarte

| EnjoyNightcore a răspuns:

Probabil

| cozmiucm a răspuns:

Alan nu te interesiaza daca mai este alta viata tu ce trebuie sa faci e sa iti traiesti viata cu o ai

| AdaDreaMer a răspuns:

Aceste momente de dejavu ne fac sa credem ca mai este o alta viata si nu e unica)

| Arkeyy a răspuns:

Este singura. Noi, oamenii, suntem definiti ca o grupare de celule multifunctionale. Atunci cand murim, organismul cedeaza si pur si simplu "ti se rupe filmul". Toate senzatiile pe care le traiesti (vedere, auz, gust), toate emotiile, ratiunea si tot ceea ce ne defineste ca oameni sunt impulsuri ale creierului. Daca nu mai functioneaza creierul, practic esti o halca mare si inutila de carne si oase (stiu ca suna cam sumbru, dar asa vad eu lucrurile). Se poate observa treaba asta si la persoanele cu handicap mintal, par sa nu fie constiente de ceea ce li se intampla, par desprinsi de realitate.

| SaTaNa2005 a răspuns:

Eu dupa ce am citi stiu ca omu poate sa se reincarneze de 8 ori stii dc cred eu asa ceva? Fiindca cateodata am o stare de deja-vu cand merg undeva imi amintesc ca am mai fost acolo in acelasi loc stand pe aceeasi banca.Deci exista mai multe vieti.BAFTA.

| JokeruL000 a răspuns:

Nu nu e prima dupa ce mori D-zeu o sa ii ia pe copii sai cu el in cer iau pe pei rai etc. o sa ii ia la judecata si o sa le spuna tu ai facut cutare lucru iar tu o sa spui doamne te.am cautat si D-zeu o sa te condamne la iad Deci Viata asta actuala depinde unde vrei sa ajungi daca cauti fata lui D-zeu ajungi in ceruri sus daca cauti fata lu' stiu eu cui
Ajungi unde e scrasnirea dintilor Deci aveti grija ce faceti pe pamant

| Razvan19200 a răspuns:

Nu se cunosc raspunsuri pentru ca nu sint dovezi despre asa ceva, acum depinde de noi ce si cum credem

| IzzyAle a răspuns:

Logic este pentru cei ce cred in Dumnezeu sa existe o singura viata. Cei care cred in reancarnare, nu pot accepta ideea de existenta a unei singure vieti.