| Markusfrtt a întrebat:

Credeti in farmece? Mereu cand am facut la misto cu vrajitoare etc, intr-un fel au fost adevarate lucrurilea astea. Acum trec printr-o perioada grea si am apelat la o clarvazatoarea si mi-a zis ca am farmece facute etc. dar mi-a cerut 200 euro. Ea pare destul de serioasa si face si livuri de genu pe Facebook cu asa ceva. Eu nu sunt genu sa cred in asa ceva, adica nu credeam, acum am inceput sa ma sperii.

Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Toți avem momente când trecem prin perioade dificile, e ceva omenesc...
Femeile astea au deja textul învățat (că-l îmbunătățesc treptat, pentru a fi mai credibile, ori sunt mai inspirate în ziua aceea, norocul lor). Uite că reușesc să-i convingă pe anumiți naivi că au dreptate. Nu doar pe tineri, mai sunt și fraieri maturi care le cad în plasă. Mai ales atunci când au o stare sufletească proastă și sunt dispuși să creadă orice.
Dacă analizezi situația, vei vedea că textul pe care ți-l înșiră, exact ca pe niște mărgele de'ale lor, îl avea deja prestabilit și s-ar putea potrivi oricui. Deci, majoritatea ne putem regăsi în el. Și eu, și tu, și alții.
Le stă în obicei să spună că ai farmece/vrăji, altfel cum te-ar mai prinde în mreje? Și cine le-ar mai da lor bani? Ele găsesc mereu metode de a te buzunări, de a te jecmăni, cum le place lor să spună.
Zici că pare serioasă. Doar "pare", însă nu e. Hai să zicem că își face cu seriozitate meseria.
Ai văzut tu, vrăjitoare care să râdă, să se hlizească, pentru a nu fi luată în serios, când e vorba să câștige 'parale'? Cât poate, încearcă să te înspăimânte, să exagereze, pentru a lungi ședințele și a te face să ai nevoie de ele.
Fii fată/băiat serioas(ă) și spune-le să te lase în pace. Ignoră-le prezența pe stradă.

11 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Trimite-mi mie 20 EUR prin PayPal si miine te declar eliberat de farmece.

| Freya1 a răspuns:

Daca vine cineva sa iti de-a in cafea sau carti asa la o vrajeala nu este nimic rau. Poti sa crezi sau sa nu, dar sa dai atatia bani pe niste vrajeli spuse de o sarlatana nu e ok

| CristinaAlexandrinaa a răspuns (pentru Freya1):

Si daca tipa spune adevarul? Daca ea chiar vede viitorul? La asta nu te ai gandit.

| Freya1 a răspuns (pentru CristinaAlexandrinaa):

Si eu pot sa iti ghicesc viitorul.Te descos la o cafea despre viata ta iti spun ce banuiesc eu ca ti se va intampla si tu te gandesti ca asa va fi si asa iti faci viata.Iar aia face vila pe spatele tau

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristinaAlexandrinaa):

La mine s-a intamplat sa zică si lucruri adevarate

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristinaAlexandrinaa):

Asa am pățit eu!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu exista asa ceva sunt escrocherii.

| kar1GaNNN a răspuns:

Metafore.

| PumpkinDoll a răspuns:

Vezi sa-i dai 300 euro, sa fii sigur ca nu te transforma in broasca

| m1dn1gh7 a răspuns:

Pe mine m-a oprit una pe strada sa ma intrebe cat e ceasul, apoi s-a tinut dupa mine si a inceput sa imi spuna ca prietenul meu cel mai bun ( sincer nu am un prieten "cel mai bun" ) vrea sa-mi ia viata ca e foarte invidios pe mine, si chestii de genul pana i-am zis sa ma lase si sa-si vada de treaba ei. Cum a spus floresdemayo, inventeaza cu carul, si spun lucruri pe care sa le crezi usor.

| Kerre a răspuns:

In nici un caz sa nu dai acei bani pe o clarvazatoare, aproximativ toate din ele o fac doar pentru bani, nu iti afla viitorul mai mult ti-l "improvizeaza" sa zic asa.

| gabriielaaa a răspuns:

Nu e greu sa cunosti o persona si sa-ti dai seama ce vrea e ca la cartile de tarot spui intrebare si ele merg pe intuitie nu cred ca o vraja pote face pe cineva sa fie altfel pote tu treci printr-o perioada dificila si nu stii cum sa te repui bine din nou sunt multe momete in viata in care te intrebi ce e bine sau ce nu e inregula dar tu iti alegi destinu tu faci la fiecare momet alegerea si nu cred ca trebuie sa lasi o femeie care crede in ceva ce nu exista.

| anonima13ana a răspuns:

Eu cred intr-o oarecare masura ca exista farmece, asa cum exista raul si exista si binele. si mai stiu de la parintii mei ca daca te spovedesti si te impartasesti se indeparteaza lucrurile rele de la tine. totul tine de credinta

| utilizator9 a răspuns:

Nu exista farmece sau vrajitorii, exista persoane care au experienta suficienta cu oamenii astfel incat sa te citeasca si sa iti spuna ce vrei sa auzi, eventual se mai uita si pe pagina ta de Facebook mai nou, iti contacteaza unu doi,, prieteni" si te face de nu mai stii cum te cheama de frica; e ca si cum te ai duce la un psiholog, psihiatr, sociolog, antropolog, sau mai stiu eu ce medic

| splashytudor a răspuns:

Nu da bani pe clarvazatoare, ti-i spargi degeaba. Daca femeia aia iti spune ceva, o sa-ti ramana in subconstient si practic de aia ti se pare ca se intampla tot ce iti zice aia. Eu zic pur si simplu sa astepti viitorul, nu ai motiv de graba.