| anonimus_9412 a întrebat:

Ai mei trec printr-o perioada grea, tata cred ca o "inseala pe mama" daca se poate zice asa. mama plange mereu ce sa fac?

daca divorteaza?

ce pot face...

am inceput la scoala cu 4 incontinuu din cauza aceasta help...

10 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Si fiul meu a trecut prin ceva asemanator! I-am spus atunci ca pentru el vom ramane parinti, dar pentru a ne stii sanatosi si fericiti pe amandoi, trebuie sa accepte divortul! Nu este usor dar trebuie sa accepti decizia lor, mai mult nu poti face! Incearca sa iti vezi de scoala pentru ca astfel vei mai uita de problemele de acasa si in plus le aduci un gram de fericire prin rezultatele tale.Succes si fruntea sus!

| gigiro a răspuns:

Discuta cu tatal tau, poate afli adevarul. Explica-i ca din aceasta cauza, tu nu mai poti invata. dar, daca va fi cazul, vei intra la o facultate e stat, ca sa plateasca studiile, pana se va satura (mai ales in noua dragoste) Spune-i ca mama ta va face foarte greu fata situatiei, mai ales din punct de vedere materiel. Mamei, care deja sufera. spune-i ca ai sa inveti bine si ai sa fii mereu alaturi de ea.Pacat ca din nefericire pot aparea si astfel e situatii! Pacat de copii!

| pisoias a răspuns:

Fii alaturi de mama ta si cauta sa-ti imbunatatesti situatia scolara.Macar tu n-o supara(pe mama ta). Daca se pune problema divortului prea multe nu cred ca ai ce sa faci.Fii tare si nu uita ca ori ce-ar fi viata merge inainte.

| Amelie_2576 a răspuns:

Incearca din rasputeri sa nu neglijezi scoala, orice s-ar intampla in familie. Viitorul tau depinde foarte mult de scoala si de cunostintele si abilitatile pe care le vei dobandi in timpul acesteia.

Incearca sa gasesti o pasiune pentru un anumit domeniu si sa te refugiezi in ceva creativ decat distructiv.

Daca parintii tai divorteaza, nu te speria. Este mult mai bine sa ai liniste in casa alaturi de un parinte, decat doi parinti care nu se mai iubesc si se cearta tot timpul, nepermitandu-ti nici tie sa inveti.

Tu nu poti face nimic pentru ei. Nu este vina ta daca relatia lor nu mai functioneaza. Si parintii mei au divortat pe cand eram copil. A fost o perioada grea, dar cu lecturi de autoincurajare si refugiere in studiu (nu neglijarea scolii), am trecut peste ea.

Curaj si multa tarie sufleteasca iti doresc!

| LifeFail a răspuns:

Buna!
Imi pare rau de situatia prin care treci, dar asa ceva se mai intampla deseori. Si in astfel de situatii copiii sufera cel mai mult.
Tu ai putea sa vorbesti cu fiecare dintre ei sau cu amandoi si sa iti explice fiecare parerea lui.
Daca divorteaza, asta nu inseamna ca nu o sa iti mai acorde atentie, sau ca nu te vor mai iubi.
Problema asta trebuie sa o rezolve ei, si nu tu.
Insa de multe ori cuplurile se simt mult mai bine despartite.Adica de ce sa fie impreuna, daca nu se iubesc, sau daca se inseala?
Poate le va fi mai bine separati.
Intre timp tu poti incerca sa te distragi de la ce se intampla(macar la scoala) si vei vedea ca problemele se vor solutiona de la sine.
Te pup:*

| andrei a răspuns:

Mai sunt inc cativa care cred ca pot schimba cevalaughing)

te obisnuiesti cu ideea

| cristianorudi7 a răspuns:

Cam greu. roaga-te la dumnezeu sincer

| federerdinamo a răspuns:

Tu ca si copil nu prea poti face nimica. Acolo e o problema foarte mare intre ei 2. Inainte de a divorta (nu iti doresc asa ceva) ar trebui sa se gandeasca incontinuu la tine ca se dastrama familia si un copil va ramane ori fara mama ori fara ta pentru ca u v-a trebui sa ramai la unu dintre ei. Sper sa se rezolve problemele si incearca sa vb cu mama nu cu tata parerea meawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te lăsa doborât/ă. Înţelege că asta e între ei şi vezi-ţi de şcoală. Nu poţi să faci prea mult... Dacă aş fi ştiut ce eşti, fată sau băiat, şi câţi ani ai, aş fi încercat să-ţi mai dau ceva sfaturi. Fii alături de mama, încurajeaz-o, ajut-o cu mici treburi prin casă, fă-o să râdă cu glumele tale. Dacă eşti destul de mare să vorbeşti cu tata oarecum de la egal la egal, spune-i că pasiunile trec, copilul/copiii şi soţia rămân. Fii tare, nu lăsa să te doboare asta.
Vino să citeşti nişte povestiri frumoase pe lecturirecenzate.ro. Poate mai uiţi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Susţin răspunsul lui Ade!