| Deny_8224 a întrebat:

Credeti in vise?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred in vise.Acestea nu sunt altceva decat gandurile noastre din timpul somnului.

9 răspunsuri:
| Rukhsandra a răspuns:

Da

| szilard45 a răspuns:

Eh in unele mi s-a intamplat sa visez ce ma intreaba profi la scoala si am invatat numa aia si a merslaughing
Dar daca ar fi sa cred in tote atunci trebuie sa ma las de pc am visat ca ma incghite si devin ala din jocul prototypelaughing
p. s.: asta dincauza ca m-am jucat prea mult cred dar totusi ceas vrea sa se intamplelaughing

| lauru a răspuns:

Deny draga, chiar daca intrebarea ta e mai veche eu abia acum am vazut-o si doresc sa-ti dau un raspuns.aceasta si datorita faptului ca am vazut aici raspunsuri care dovedesc clar ca subiectul este prost inteles chiar daca cei care dau raspunsuri se numesc experti TPU(ma refer aici la Katya). problema cu visele este in felul urmator:fiinta umana este una foarte complexa si noi cunoastem foarte putine despre ea.in primul rand ceea ce nu putem intelege si accepta este ca exista mai multe planuri(asa-zisele dimensiuni paralele)in care fiinta umana se manifesta simultan.sunt trei mari categorii de dimensiuni de care iti spuneam.acestea sunt planul fizic, planul astral si planul cauzal.planul fizic este cel de care suntem constienti in timpul in care suntem(impropriu spus)treji.in planul astral ne manifestam cel mai frecvent in timpul somnului dar de acest plan mai apartin sentimentele trairile noastre, emotiile etc, iar de planul cauzal apartin ideile gandurile etc.toate acestea coexista,deci sunt prezente in acelasi timp,ceea ce face diferenta este starea noastra ce constienta, sau mai bine zis cat de mult suntem constienti de acel plan.cel mai constienti suntem de planul fizic, insa cu cat incepe sa ne preocupe subiectul si il aprofundam putem deveni constienti si de celelalte planuri.si aici nu ma refer doar la a fi constienti de sentimentele sau gandurile noastre.acestea reprezinta doar o infima parte a planului respectiv.un prim pas pe care il putem face este sa devenim constienti in timp de visam(in timpul somnului).nu ti s-a petrecut niciodata sa visezi si in acelasi timp sa stii ca esti in patul tau, in camera ta si dormi? daca nu sa stii ca se poate obtine aceasta stare prin multe metode practice.sunt multi autori carte au scris despre visele lucide sau constiente.probabil pe google gasesti tot ce te intereseaza(daca te intereseaza cu adevarat).in acest plan astral traiesc tot felul de fiinte la fel cum traim noi pe pamant insa noi nu le putem vedea decat in momentul in care devenim constienti de acel plan cum suntem de cel fizic.nu ai auzit de zane,de ondine,de ingeri, de fee, de fantome si de multe astfel de fiinte care pentru noi sunt basme.chiar crezi ca acestea au fost inventate de cineva cu imaginatia bogata? ei, afla ca acestea chiar exista si sunt multe persoane care le-au vazut si au relatat despre ele.deci acestea sunt visele,manifestari inconstiente in planul astral al fiintei umane. daca ar fi cum spune experta noastra TPU,doar manifestari ale gandurilor noastre in timpul somnului atunci o intreb pe ea, visele premonitorii(acelea in care visezi ceva despre care nu stii nimic si apoi le scurt timp acel ceva iti apare in viata de zi cu zi) cum pot sa apara, ca noi nu am gandit niciodata acea situatie pe care am visat-o, si ea totusi se manifesta apoi la scurt timp in viata noastra in timp ce nu mai dormim? sau despre hipnoza ce ar putea sa ne spuna? probabil ce este o alucubratie a mintii umane, insa eu ii spun ca in momentul in care luam inconstienta drept adevar atunci gresim in primul rand fata de noi si apoi si fata de cei carora le dam sfaturi.nu iti mai povestesc si despre planul cauzal ca iti rapesc toata ziua cu aspecte care nu sunt sigur ca intr-adevar te intereseaza foarte mult.iti doresc succes in a deveni constienta si in vis.

| wolfer18 a răspuns:

Unii spun ca ar reprezenta semne, premonitii(as cam fi de acord), dar asta nu e foarte stiintific. Un alt scop al viselor, aceasta fiind strict opinia mea(n-am vazut nici unde, din experienta proprie), este de a te moraliza, de a-ti stimula imaginatia. Daca visez frumos, toata ziua ma gandesc si incerc sa fac ce am facut in vis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai e un subiect deschis
http://www.tpu.ro/......titi-ceva/
Si NU NU CRED.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......titi-ceva/
Postati si aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Lauru, nu inteleg de ce esti atat de contrariat.A crede in vise este ca si cum ai crede in Dumnezeu; deciziile luate sunt la libera alegere.Fiecare alege ce crede de cuviinta.Deciziile mele in aceste cazuri sunt toatal opuse: in Dumnezeu cred(o spun, cu toate ca sunt putin pe langa subiect), dar in vise nu.Decizia mea referitoare la acest subiect e finala si ireversibila si,pentru ca-ti doresti lucrul acesta,voi spune si de ce. Dupa cum am mai spus; visele sunt gandurile noastre din timpul somnului,reprezentand amintiri,dorinte,aspiratii,regrete,temeri,diverse stari sufletesti,trairi, etc. Uneori aceste ganduri zboara aiurea, fara a avea vreun sens.Referitor la premonitii,majoritatea sunt evidente, incat viitorul poate fi vazut in vise. Spre exemplu: am dat un test, n-am invatat nimic si visez ca iau 3. A doua zi, fix aceasta nota o iau.Sau,in cazul unei persoane foarte bolnave,care nu are sanse de supravietuire,visul poate ilustra moartea timpurie a acesteia, lucru care se va intampla, la scurt timp.Viitorul este atat de evident in aceste cazuri, incat pana si in somn ne zboara gandul la el.In cazurile in care in vise isi fac aparitia persoane/actiuni total necunoscute, explicatia este alta. Spre exemplu visezi o persoana necunoscuta, spanzurata.la scurt timp afli din anumite surse ca s-a intamplat asa ceva.Pe langa coincidenta(care poate fi prezenta oricand), o explicatie cu adevarat solida e urmatoarea:in toata lumea se intampla la tot pasul astfel de lucruri.In timpul somnului,gandul ne poate zbura accidental la ele si,dat fiind faptul ca se intalnesc foarte des astfel de situatii, nu este exclus sa se intample asa ceva in viitor, intr-un timp relativ scurt.In extrem de rarele cazuri in care aceste vise apar frecvent si sunt mult mai complexe si mai convingatoare, atunci este vorba de persoane speciale, cu har.In aceste cazuri, extrem de rare, Dumnezeu comunica cu ele prin intermediul viselor.Numai in aceste cazuri visele au legatura cu realitatea si, nici in acestea, nu in proportie de 100%(intrucat chiar si o persoana cu un astfel de dar are si alte vise, exceptand mesajele primite, vise care nu au legatura cu realitatea). Numai bine.

| iulia23_3871 a răspuns:

Eu nu cred in vise

Întrebări similare