| T0T a întrebat:

Crezi în liberul arbitru? Argumentează.

Răspuns Câştigător
| SergiuBoss11 a răspuns:

Am citit un articol ca sa-ti pot da raspuns.greseala vietii mele,m-a demoralizat putin ca sa zic asa!
Din punct de vedere stiintific liberul arbitru este doar o iluzie,sinele constient fiind la curent doar cu o parte din deciziile creierului nostru.
cand am citit gogoasa asta mi-am zis:"sinele este diferit fata de creier" apoi imi da replica un cercetator din asta " e o gogomanie sa zici ca sinele este diferit fata de creier,este ca si cum ai spune ca pamantul este plat"
iar partea inconstienta a creierului comanda tot(s-au efectuat niste teste care atesta asta).Noi oamenii suntem doar cele mai complexe masinarii!
Cu toate astea omul poate controla decizia creierului:sa zic asa este un judecator care accepta sau refuza executarea comenzii,asta pare ca la computer "do you want do delete files yes no"laughing
Chiar si cu aceste dovezi usor neclare eu tot tind sa cred ca sinele e diferit fata de creier,iar daca nu e asa ma voi minti prin autoinductie cerebrala ca exista un sine diferit de creier.
Din punct de vedere uman liberul arbitru este ceea ce ne caracterizeaza pe noi, esenta fiintei noastre."Masinarii", s-o creada ei! este alcatuita din libertatea de a gandi ce vrei, libertatea de a vorbi ce vrei si libertatea de a face ce vrei, desi ultima ar trebui ingradita putin sau conditionata:a face ce vrei fara sa-ti afectezi aproapelehappy

| T0T explică (pentru SergiuBoss11):

Mulțumesc pentru încă un răspuns foarte bun. Hai că ești simpatic.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru T0T):

Si eu iti multumesc pentru intrebari bune

3 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Prefer sa cred ca exista, cu toate ca nu sunt sigur.
Ce rost ar mai avea daca totul ar fi deja decis? Este mai bine pentru noi sa credem ca exista.Pai de ce?
Daca nu exista atunci e ok, tot a fost ales ceva pentru tine, dar daca exista si tu crezi ca "gata nu mai invat ca oricum se intampla cine stie ce" atunci este mai rau.
De aceea sunt de parere ca viata noastra are un curs decis de dinainte dar deciziile importante sunt lasate la alegerea fiecaruia.