| Superior a întrebat:

Cu ce partid votezi?
Ce te face sa crezi ca partidul ales de tine e mai bun decat cel actual? Poti demonstra ca partidul respectiv e de incredere,fara a pune mare accent pe promisiunile facute de acesta? (in fond, sunt vorbe fara nici o valoare).

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cu PSD inainte pana in viata de apoi

| aXy99 a răspuns:

USR+PLUS
Orice e bun decat PSD.
Argumente ti-a oferit si Plato.

| SG1995 a răspuns:

USR +, motiv? Simplu, e vorba de a alege reprezentați Romaniei la nivel European. Cred că aș dori măcar de data asta să avem reprezentați mai compentenți decât Dăncilă și Grapini în forul European.
În fine la nivelul discuțiilor actuale, UE e pe cale de dispariție, deci chiar dacă facem "alegerea corectă" de statele de vârf a UE depinde stabilitatea politico-economică a UE.

| Plato a răspuns:

USR+plus
- Tineri, entuziaști, studii inalte, viziune europeană, onești, oameni de buna credință, anti-coruptie etc. etc.
Ei ne vor scapa de ciuma rosie, de bolșevici, ne vor duce mai aproape de europa.

| Dismally a răspuns:

Probabil USR+. Nu voi vota niciodata PSD ori ALDE, nu voi vota niciodata PNL deci prea multe optiuni nu am. UDMR-ul are o politica stric pentru cei de etnie magiara deci nu ma reprezinta, La PMP si ProRomania am vazut deja ce pot face Basescu si Ponta, nu multumesc...
Nu exista un partid actual, sunt alegeri europarlamentare, cred ca faci o confuzie. Nu cred ca exista un partid "de incredere", scopul unui partid politic este sa ajunga la guvernare si sa-si impuna politicile, nu sa faca populatia mai fericita...

| AC4S4 a răspuns:

PNL. Cele mai multe orase bine administrate din Romania sunt administrate de PNL. PSD-ul are foarte putine exemple de orase bine administrate.
Pe listele PNL, printre candidatii eligibili, gasim:
- 3 candidati cu probleme medii de integritate.

Pe listele PSD, gasim:
- 2 candidati cu probleme grave de integritate
- 14 candidati cu probleme grave de nerespectare a statului de drept.

Nu o fi PNL un partid perfect, dar cei care spun ca e "aceeasi mizerie" cu PSD spun un lucru gresit, doar uitati-va pe datele de mai sus.

Cand aleg un partid pe care sa-l votez ma intereseaza mult sa aiba valori crestine, cat de putin acolo. USR-PLUS promoveaza multe valori progresiste, de stanga. Poate ca au candidati mai profesionali si mai onesti, dar nu pot sa-i votez din acest motiv.
Inca astept un partid crestin-conservator, de dreapta. Pana atunci, votez ce este.

"Ce te face sa crezi ca partidul ales de tine e mai bun decat cel actual?" - Orice partid dintre PNL, PMP si USR-PLUS este mai bun decat actualul PSD si ALDE, doua partide marginalizate de grupurile lor europene. Indirect, s-au declarat eurosceptice. Avem nevoie de o conducere care sa lucreze impreuna cu Uniunea Europeana, nu impotriva ei.