| raMLesS a întrebat:

Cum afecteaza bautura creierul? De ce sunt oamenii asa de prosti cand se imbata?
Am iesit la un gradar in "familie", si l-am vazut si pe unchiul meu.
Vorbea aiurea si nu se comporta normal, imi venea sa-i f** vreo doua-n gura, apoi mi-a trecut pofta de mancare, am luat 2 mici si am plecat.
Nu inteleg cum pot oamenii sa bea alcool, eu de la un paharel d-ala mic de palinca deja imi vine sa vomit.
Mi-e scarba de betivi, s-ar putea sa vina si ziua in care o sa trec la violenta.
Fereasca sfantu' sa se mute la mine in bloc un alcoolic care mai are si copii, ca nu mai iese intreg de acolo.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ok, deci aici pot aa iti dau un alt raspuns, putin mai diferit.
Oamenii se afla in 3 stari de constienta ( zic constienta la tot ce tine de ea, adica si la inconstienta, la fel cum prin materie se refera si la antimaterie), asalaughing

Una dintre ele e cea normala. Cea pe care o stie toata lumea. Cea in care gandesti si ti se pare normal.
Oamenii ca sa scape de aceste ganfuri pot trece in celelalte 2 stari. Evident ultima e cea de "iluminat" laughing.

Dar ce le ramane e cea in care isi induc singuri o stare de liniste prin intermediul alcoolului. Vor sa scape de tot, sa fie inconstienti. Le place asta. E ca si cand te-ai droga. Nu multa lume intelege pentru ca ei nu se imbata, sau nu se drogheaza. Cam ca la fumat.
Nu o fac neaparat ca le place bautura. Li se pare ca realitatea e nesatisfacatoare si obtin "fericirea" prin acea stare de inconstienta.

Asta si... prostia big grin

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Alcoolul face ca mintea rationala sa fie inhibata

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ok, deci cauti raspuns la intrebare sau cauti sa te descarci?

Daca ma gandesc bine, am urat bautura inca din copilarie, datorita familiei sad

Dar sa lasam asta si sa dam un raspuns concret big grin
Alcoolul odata ajuns in stomac, la fel ca apa, ajunge la ficat si in sange. Exceptand celelalte organr implicate si ramanand la creier, alcoolul din sange face mai greu circularea informatiei prin cap. Retelele neuronale devin mai greu accesibile, comunicand mai prost (ca reactie a alcoolului-nu se prea inteleg-) si astfel persoana respectiva incepe sa delireze si sa spuna fractiuni de propozitii.
Desigur ca afecteaza si anumite glande, sau alte parti ale cutiei craniene, referindu-ma la sistemul nervos central.
Si cam asta e :/

"In ochi si la bautura se cunoaste totul."

| raMLesS explică (pentru DoarBogdan):

Corect, dar nu inteleg cum pot oamenii sa bea.
Nu zic ca eu nu beau, mai combin pepsi, cola cu bere, 1/4 bere, 3/4 pepsi.
Dar daca in loc de un pahar de suc beau un pahar de alcool, deja ametesc, ma simt rau, si cand merg sa ma p*s imi simt rinichii si vezica cum urla laughing)

| DoarBogdan a răspuns (pentru raMLesS):

Ok, deci aici pot aa iti dau un alt raspuns, putin mai diferit.
Oamenii se afla in 3 stari de constienta ( zic constienta la tot ce tine de ea, adica si la inconstienta, la fel cum prin materie se refera si la antimaterie), asalaughing

Una dintre ele e cea normala. Cea pe care o stie toata lumea. Cea in care gandesti si ti se pare normal.
Oamenii ca sa scape de aceste ganfuri pot trece in celelalte 2 stari. Evident ultima e cea de "iluminat" laughing.

Dar ce le ramane e cea in care isi induc singuri o stare de liniste prin intermediul alcoolului. Vor sa scape de tot, sa fie inconstienti. Le place asta. E ca si cand te-ai droga. Nu multa lume intelege pentru ca ei nu se imbata, sau nu se drogheaza. Cam ca la fumat.
Nu o fac neaparat ca le place bautura. Li se pare ca realitatea e nesatisfacatoare si obtin "fericirea" prin acea stare de inconstienta.

Asta si... prostia big grin

| PersonajFictiv a răspuns:

Omul treaz care provoaca betivul e adevaratul prost, un om beat e absent, evita-l.

Doar 20%din oamenii dependenti de alcool se pot lasa,stiu de la un psihiatru foarte bun,e printre cele mai grele dependente si ii ataca pana si pe cei mai inteligenti si puternici oameni, am avut o ruda dependenta, a avut viata distrusa din cauza asta.
Nu toti care sunt dependenti de alcool sunt violenti sau injura, dar sunt si de aia.

Ps : Inainte sa bati oameni, incearca sa-i cunosti, poate nu merita asta.

| Endoryus a răspuns:

"Fereasca sfantu' sa se mute la mine in bloc un alcoolic care mai are si copii, ca nu mai iese intreg de acolo." Toti mari Rambo online si in realitate faceti pe voi de frica " cand vedeti unul. toti sunt tari ca tine in gura dar daca ar fi adevarata treaba nu ar mai exista betivi care sa isi bata nevasta/copiii.
Sunt asa oamenii de genul pentru ca isi pierd mintile. Nu mai gandesc. Nu e o scuza (si daca e, e una clar penibila ) dar asa sunt majoritatea romanilor. 8 dimineata si deja 2 3 beri la activ. Pai deh, sunt barbati nu? Ratati. Uita-te si la putani astia de 20 de ani care se dau mari si tari ca beau si alte chestii de genul. Se transmite din tata in fiu din cate observ.

| raMLesS explică (pentru Endoryus):

"Toti mari Rambo online si in realitate faceti pe voi de frica" rolling on the floor Hahahaha, stai linistit ca nu face nimeni pe el, dar daca fac ceva mi-e ca intru naiba la puscarie sau primesc o amenda de ma ustura pielea din cauza unui gunoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori alcoolul, respectiv betia are si efecte pozitive. Karma sau cum naiba vrei sa-i spui si oameni de genul primesc ceea ce merita, tot "datorita" viciului lor.
Eh, mai nou e la moda sa bei.Berea in mana te face barbat, cica.Sau te face sa uiti de probleme.Scuze penibile

| SporeBox a răspuns:

Pai unii oameni bea alcool de nevoie cum ar fi cei care nu vor sa ia pastile si isi amurt durerile cu alcool sau cei care sufera si vor sa nu mai simta nimic. Cat despre facutul urat e din cauza ametelii. Alcoolul in doze mari urca la creier si te face sa nu mai vezi bine si sa nu mai gandesti bine. Acum daca tie nu iti place palinca nu inseamna ca altora nu le place. Fiecare are preferinte proprii dar nu iti recomand sa te iei la bataie cu betivii pentru ca oricat de mult ar tine la tine, daca e beat nu mai stie ce face si e in stare sa iti taie capul sau sa bage cutitul in tine.

| raMLesS explică (pentru SporeBox):

"nu iti recomand sa te iei la bataie cu betivii pentru ca oricat de mult ar tine la tine, daca e beat nu mai stie ce face si e in stare sa iti taie capul sau sa bage cutitul in tine. rolling on the floor) Hahaha ce scuze.
Pana baga ala cutitu in mine, deja e pe jos cu ochiu' umflat.

| ziptrack a răspuns:

Atata timp cat alcoolul e natural si este consumat in cantitati mici, el nu afecteaza corpul, ci din contra, are un efect benefic prin aportul de vitamine, minerale si probiotice.

| minrest a răspuns (pentru ziptrack):

Te inseli, alcoolul nu contine asa ceva; dimpotriva, impiedica metabolizarea acestor nutrienti. Alcoolul nu are nici un efect pozitiv asupra sanatatii, se bea de placere, datorita dependentei sau din cauza bolii psihice.

| ziptrack a răspuns (pentru minrest):

Sa inteleg ca fructele sau granele prin fermentatie isi pierd vitaminele si mineralele? Dar despre probioticele din berea artizanala ce parere aveti?

Cu tot respectul dar afirmatia dv este ridicola si nefondata. Sunt foarte multe studii care demonstreaza contrariul. Daca dv va lasati indoctrinat de mass-media, aceeasi mass-media care promoveaza chimicalele, atunci e in regula.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2903024/

| Uvox a răspuns (pentru minrest):

Esti dezinformat. Consumul zilnic de alcool are efecte benefice asupra sanatatii. Si contine si minerale printre multe altele.
Bitterul suedez de exemplu.
Acum cat consumi este altceva.
Asa imi plac extremiștii de genul vostru...
Si ca sa fie f.clar, nu consum alcool decat f.rar si f. putin.

| minrest a răspuns (pentru Uvox):

Eu consum alcool, dar nu pretind ca imi face bine. Daca spui ca bitterul suedez e un exemplu, ce se intelege? Ca toate bauturile tari sunt alcoolaturi de plante terapeutice; de fapt e numai bitterul suedez.

| Uvox a răspuns (pentru ziptrack):

Ok. Lăsăm bitterul. Flavonoidele din vin sunt benefice de exemplu.
Repet, nu discut despre cantitate.