| Word89 a întrebat:

Cum ajutam o persoana care este in hipotermie?

1 răspuns:
| DanielVălean a răspuns:

In cazul unei persoane cu hipotermie - daca nu exista riscul unui traumatism - si este inconstienta, aceasta poate fi pusa in pozitie laterala de siguranta - asta impiedica varsatura (il asezam pe o parte astfel incat sa nu se sufoce cu lichidul de varsatura si in acelasi timp preintampinam obstructia caii aeriene cu baza limbii).

"In plus, pacientul trebuie scos din mediul rece cat mai repede; il invelim, dar important este ca mai intai sa fie scoase hainele reci si umede. Acestea impiedica incalzirea eficienta. Daca nu stim daca pacientul a devenit inconstient din cauza unei traume (cadere accidentala, lovitura etc), atunci el trebuie doar invelit, si nu mobilizat. Asta pentru ca in cazul traumei exista riscul de leziune de coloana cervicala. Si daca il miscam exista riscul aparitiei paraliziei. In astfel de cazuri este bine doar sa invelim persoana in cauza si sa asteptam ambulanta"