Întrebare recomandată | Fatamuntilor a întrebat:

Cum ar arata Romania in care ti -ar placea sa traesti?

1Ce ar trebui sa aiba, si nu are?
2.Ce ar trebui sa ramana la fel?
3.Ce insemna pentru voi,, specific romanesc "

11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
hmm..as explica multe, dar imi este teama ca o sa iasa cu scandalhee hee
as vrea sa fie ca inainte de revolutie, cel putin atunci se stia de rusine/se gasea de munca/locul de munca era stabil si nu te mai inbolnaveai de stres ca in ziua de azi..chiar daca totul era la ratie, nimeni nu murea de foame, astazi nu putem garanta ca toata lumea o duce bine, ne-am trait copilaria si am stiut sa ne bucuram din plin de ea, astazi, copilasii se gandesc la sex de parca ar fi sfarsitul lumi si vor ramane virgini/e.ori cred ca a fi virgin/a este un handicap.
Ce ar trebui sa aiba?
locuri de munca pentru toata lumea si toate categoriile de varsta cel putin pana la 50 de ani, astazi daca ai trecut de 35 de ani, esti refuzat..azile pentru batrani si nevoiasi/scoli/spitale si mai putina spaga/ sa se puna baza pe invatamantul superior si nu numai/
Ce inseamna specific Romanesc?
pai tot ce inseamna traditii/gastronomie/ si sarbatorile de iarna care sunt cele mai frumoase cu cele mai frumoase datini/jocuri populare si tot ce inseamna datini.
O zi frumoasa sa aihappy

| Fatamuntilor explică (pentru caramela):

Corect,Caramela! Avand in vedere ca sexul e promovat puternic peste tot si adoescentii nostri vor sa fie in trend! Si asta nu este asa bine.
Daca un adolescent imbraca un costum national este privit ca un ciudat de colegii lor.Nici mancarurile romanesti nu mai sunt sunt la moda. Putini adolosenti cunosc adevaratele valori romanesti.
Imi doresc o tara,, curata'' Legi mai aspre pentru violatri / pedofili.Sa fie pronovati mai des valorile romanesti.

Mai multe scoli, spitale
Traditiie, datinile, portul popuar, limba insemna specific romanesc 1

| OnuOnulică a răspuns:

Buna seara happy
1) Ar fi indicat sa nu mai existe atatea analfabeti/atatea copii obsedati de sex!, fumatori etc...
2) As prefera sa se schimbe tot...pur si simplu de la conducere pana la gandirea noastra ( care nu e una buna )
3) Cand spui,, specific romanesc'' eu imediat ma gandesc la mancare... avem o tara frumosa dar nu stim sa o pretuim sad
Numai binewinking

| Fatamuntilor explică (pentru OnuOnulică):

Foarte frumos! Gandire sanatoasa! In special gandirea ar trebui schimbata!

| Wehrmacht a răspuns (pentru OnuOnulică):

laughing laughing rolling on the floor "sa nu mai existe atatea analfabeti/atatea copii" laughing prea tare!

| Mădă0611 a răspuns:

1. Oameni care gandesc sanatos:
- nu imi plac oamenii care fura fara sa inteleaga ca acel castig obtinut pe termen scurt le poate aduce o pierdere mult mai mare pe termen lung, si nu doar lor.
- nu imi plac cei care prezinta anumite lucruri negative ca fiind pozitive, astfel, dorind sa fie cool, cei usor de influentat devin neoameni.
2. Nu cred ca e ceva ce ar trebui sa ramana la fel, as fi vrut sa fie ceva ca pe vremea lui ceasca, dar nu stiu exact cum se proceda, asa ca nu ma bag.
3. Sarmale in oale din pamant, acele cusaturi agatate pe pereti...

| Cameliapantiru a răspuns:

Mi-ar placea sa traiesc intr-o tara civilizata, cu un invatamant performant, cu o justitie libera si independenta(nu doar in teorie, complet nesubordonata politicului), cu un sistem de sanatate la nivel occidental, in care toate categoriile sociale sa fie platite decent(ceea ce ar insemna mult peste salariile actuale) si sa se sprijine performanta in toate domeniile. Ar trebui sa fie respect pentru mediul inconjurator, civilizatie, responsabilitate civica si egalitate de sanse. Practic, ar trebui sa se schimbe aproape tot...de la : clasa politica, mentalitatea cetatenilor, conditiile de viata etc.
"Specific romanesc" semnifica, in opinia mea, traditiile, obiceiurile, mancarurile specifice poporului roman si, cel mai important, limba romana.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

1. Infrastructura, industrie, agricultura sistematizata, conducere, institutii necoordonate politic si care sa-si faca treaba, politici fiscale care sa incurajeze micii intreprinzatori, mentalitate moderna (majoritatea romanilor au o mentalitate invechita si nu cunosc adevaratele valori, si aici nu ma refer deloc la valori morale ci materiale), turism modern, etc (as sta pana maine sa enumar ce n-are Romania dar ar fi trebuit sa aiba). Nimic din ce am enumerat mai sus nu este SF, noi trebuia sa fiim cel putin la nivelul Spaniei avand in vedere bogatiile Romaniei (pe care acum le vindem strainilor pe nimic).
2. Unele obiceiuri si traditii precum si organizarea familiei (in V familia tinde sa dispara)
3. Ma gandesc la mancare

| Emerad a răspuns:

1) Poporul acestei tari ar trebui sa fie mai increzator.Nu tupeist, si cu mai mult respect reciproc.De asemenea, cum a spus si OnuOnulica ar trebui sa mai treaca pe la scoala, recunosc nu sunt elev model insa sunt unii oameni care au trecut degeaba prin clasele primare.

2) Sunt si lucruri bune la noi in tara incepand de la aspectul fizic pana la oameni care chiar sunt capabili sa ridice tara(putini ce e adevarat).

3)Specific romanesc:Traditie, costume traditionale, mancare.

| RoxanaMariaBercin a răspuns:

Romania pentru mine, as vrea sa fie un paradis al luminilor, al magazinelor de haine si pantofi, al scolilor de muzica.
1 Ar trebui sa aiba mai multe scoli de arta si mai putine cele care nu folosesc la mai nimic, ar trebui sa aiba magazine si la tara nu numai la oras si cele prezentate mai sus
2 Ar trebui sa ramana la fel peisajele frumoase, marea plaja muntii si multe altele
3 Specific romanesc inseamna ca este traditional din acea tara, specific romanesc este ca nu mai exista acel lucru decat in Romania

| george124 a răspuns:

In primul rand, subiectul acesta este foarte vast laughing
In al II-a rand, Romania este o tara/un teritoriu, iar daca ar fi sa schimb ceva, ar fi oamenii care locuiesc pe suprafata acesteia, mai exact mentalitatea romanilor fata de aceasta viata...
In aceasta tara, mi-as dori sa repar stricaciunile conducatorilor si a oamenilor de rand!
Romania are tot ce-i trebuie unui popor (resurse, forme de relief precum munti, dealuri & podisuri, campii, chiar si o mare)! De fapt este cea mai bogata tara din lume... De 2000 de ani se fura si inca mai exista bogatii de furat. thinking
Ce nu are Romania, este un popor care sa nu mai fie condus ca oile de cioban, in cazul de fata vorbind de conducatorii tarii care manipuleaza romanii cum vor ei, ca doar na, romanul se multumeste cu orice, numai sa-i fie bine... Odata cu aparitia interesului populatiei fata de eliminarea si pedepsirea conducatorilor corupti, vom avea de castigat fiindca numai prin pasare si atitudine putem sa schimbam ceva!
Ar trebui sa ramana la fel traditiile si aspectul pitoresc/traditional, specific romanesc a principalelor zone din tara (cum este Ardealul), acestea fiind principalele forme de atractii turistice.
Cand aud de expresia 'specific romanesc', ma duce gandul fie la turism sau fie la mancarurile traditionale, ori la vreun lucru mai putin bun, exemplu fiind proasta mentalitate a romanilor...