| AlexandraDima a întrebat:

Cum arat ca un unghi este isoscel? Dar echilateral?

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Salut! Ca sa arati ca un triunghi este isoscel trebuie sa arati ca 2 laturi sunt egale.Iar ca sa arati ca un triunghi este echilateral arati ca fiecare unghi are masura de 60 de grade sau ca toate laturile sunt egale. Funda?

2 răspunsuri:
| AndrewThinks a răspuns:

Pentru a arata ca un triunghi este isoscel trebuie sa arati ca fie 2 laturi sunt congruente ( lungimea lor egala ) sau 2 unghiuri sunt congruente. O alta metoda este aceea de a arata ca inaltimea este si bisectoare sau si mediana sau si mediatoare sau orice combinatie dintre acestea patru. Pentru a arata ca un triunghi este echilateral el trebuie sa aiba toate unghiurile de 60 grade si toate laturile congruente. Poti arata asta daca stii ca triunghiul este isoscel si ii gasesti un unghiu de 60 de grade sau daca centrul de greutate ( intersectia medianelor ) este acelasi cu centrul cercului inscris ( bisectoare ), cercului circumscris ( mediatoare ) sau si ortocentru, iarasi o combinatie dintre acestea. Mult succes la matematica!

| Paulina_Anita_1995 a răspuns (pentru AndrewThinks):

M-ai ajutat si pe mine! Thanks a lot!