| anonim19328 a întrebat:

Ce este bisectoarea, mediana, mediatoarea, inaltimea etc. si, triunghi isoscel, echilateral?

Răspuns Câştigător
| deeeaqq a răspuns:

Dau şi eu copy-paste, mna

Bisectoarea unui unghi este semidreapta cu originea în vârful unghiului, care împarte acest unghi în alte două unghiuri de măsuri egale

Mediana unui triunghi este segmentul determinat de un vârf al triunghiului și mijlocul laturii opuse.

Mediatoarea este perpendiculara dusă prin mijlocul unui segment

Înălțimea unui triunghi reprezintă distanța de la un vârf al acestora până la latura opusă lui (sau până la prelungirea laturii).

Triunghiul echilateral reprezintă triunghiul cu toate laturile de lungime egală (congruente). ( 60 de grade unghiurile. )

Triunghiul isoscel este triunghiul care are două laturi congruente. A treia latură se numește bază.