| Joanne a întrebat:

Cum arata, in opinia voastra profesorul ideal? Ati cunoscut vreodata unul?
Ce ati vrea sa schimbati la profesorii din zilele de astazi?
Si... Un exercitiu de imaginatie supremalaughing Voi cum v-ati comporta ca si profesor? big grin

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Joanna, imi cer scuze ca postez aici mai intai un alt raspuns si incep prin a-mi cere scuze:din lipsa de timp, n-am intrat pana azi pe blogul tau; dar azi efortul mi-a fost din plin rasplatit m-am delectat cu poezie adevarata; e fara indoiala ca scrii foarte bine, ca esti un suflet romantic si sensibil care a si gasit o exprimare pe masura. Mi-au placut mult versurile, imaginile cu care le-ai insotit, intr-un cuvant totul mi-a spus ca esti o faptura remarcabila, iar poezia despre inocenta m-a impresionat in mod deosebit. Ti-as sugera sa scoti un volum de poezii, ar avea mare succes printre adolescenti, fiindca, in ciuda tuturor acuzatiilor de superficialitate, sunt printre ei multe suflete sensibile la frumos, din fericire.
Trecand la intrebarea ta de azi, adresata in primul rand celor inca elevi, as spune, totusi si eu ca am intalnit profesorul ideal, care a fost atat de convingator nu numai prin ceea ce spunea dar prin atitudine, competenta si devotament incat m-a determinat sa urmez aceeasi cariera.Profesorul ideal trebuie sa fie un om bun, trebuie sa iubeasca copiii sa fie capabil sa inteleaga pe fiecare in parte sa aiba rabdare si tact; ca profesionist trebuie sa fie un foarte bun cunoscator al materiei pe care o preda, capabil sa o faca accesibila si chiar placuta prin diversificarea metodelor folosite, sa iasa din stereotipie sau sabloane si sa stimuleze imaginatia si dorinta de cunoastere specifica fiecarei varste.Astazi, la noi cel putin, profesorilor li se imputa multe:ca nu manifesta entuziasm pentru meserie, ca nu sunt suficient de bine pregatiti, sau chiar ca nu-si fac meseria cum trebuie; daca sunt sau nu justificate fie aceste acuze, fie motivele care au dus la aceste situatii, daca ele exista, nu discutam aici. Dar un lucru e sigur:un profesor adevarat, devotat meseriei dar si elevilor sai va desfasura o activitate valoroasa si va reusi sa se impuna ca adevarat mentor indiferent de atitudinea societatii fata de el insusi sau fata de categoria profesionala din care face parte.Si trebuie sa recunoastem ca, in ultima vreme, la noi, profesoratul presupune mult sacrificiu de sine si chiar curaj...

4 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

:XAnA&BaNaNa:X la cum scrii nici nu îmi închipui de ce au profesorii ceva cu tinelaughing. Asta e, nu prea ai cum să găseşti profesori bărbaţi, până în 30 de ani cu pătrăţele şi care să şi suporte orice prost.Resemnează-te, lumea are ceva cu tine sad.
Profesorul ideal trebuie să îşi iubească meseria şi să o facă din plăcere, nu să se răzbune pe noi pentru că îi scade Boc salariul sau e în toane proaste.

| Zumbalaarebeca a răspuns:

Am avut profesoara ideala timp de 4 ani:X era profa de bio si era super de treaba niciodata nu luai la ea 4 cea mai mica nota era 5 chiar daca nu stiai raspunsurile te punea sa faci pentru urmatoarea ora un referat ceva orce dar nu iti trantea imediat note mici in cataloghappy era si tanara 30 si ceva de ani mereu bine dispusa(zambitoare)si avea o voce blanda chiar si cand era nervoasa nu facea ca alti profesori stia sa se comporte, ea era profa ideala pe numele mic DANIELA!

| BabyBugsBunny a răspuns:

Pai nu neaparat ideal da profesoara de romana a nostra este buna glumeste mult in ore trebuie ceva esential cum ar fi sa stie sa glumesca si sa te invete bine cam asa e in opinia mea si cam asta e profa mea de romana...lamurit?

| Joanne explică:

@ ANA
Nu este un exercitiu, cel putin nu pentru asta am pus intrebarea pe TPU.
Vroiam sa aflu opinia voastra si... intrebarea se referea la PROFESORUL ideal nu la SOTUL ideal.
Oricum, iti multumesc pentru raspuns! ^_^