| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa ii conving pe ai mei sa ma lase mai mult afara ca acum ma lasa doar pana la 9straight facestraight face si sa nu mai dispere atat daca intarzii etc.Sa ii conving sa imi spune si ei mie "stai pana cand vrei" sau sa nu imi spuna ora la care sa vin acasa, am 16 ani...nu mai stiu ce sa ma fac... disperrrr cu eicryingcrying...si daca va ganditi sa spuneti ca ar merge sa vorbesc cu ei si sa le explic la ei nu functioneaza incep sa urle mai ales mamaangryangrydar nici tata nu se lasa mai prejos...

6 răspunsuri:
| Kynext a răspuns:

Daca as fi in situatia ta as incerca sa adaug un strop de incredere in relatia dintre voi.Ai putea sa incepi prin a le prezenta anturajul tau, prietenii tai cei mai buni(incearca sa aduci acasa, din cand in cand, persoane cat de cat prezentabile, fara piercinguri si altele, pentru ca asta conteaza mult in ochii lor). La mine a mers, acum pot lipsi si noptile de acasa(aveam aceeasi varsta), pentru ca au incredere in mine.Totusi,daca se intampla sa raman o noapte(asta rar, cand ma duc la vreun coleg) anunt inainte si nu a2a zihee hee. In rest, bafta si numai bine!>big grin

| hasegawa a răspuns:

In asemenea situatie nu prea ai ce face, la fel ca si tine am dat cu pumnul in masa/am tipat/am plans/am implorat...rezultatul aceea-si ora si tot atat de multe rugaminti(triplate), sa ma lase undeva cu prieteni.Insa inaintand in varsta nu a mai fost nevoie de acordul lor, plecam/ma intorceam/tipau ei/dadea-u cu pumnul insa nu ma mai deranja...deja trecusem de faza cu plesnitu cand nu le convenea ceva.Bafta si mai ai tu putina rabdare, timpul le rezolva pe toate.

| Sadiss a răspuns:

Is in situatia ta. dar experienta ma invatat sa tac si sa fac ca ei ca e mai bine decat sa fac lucrurile de capu meu ca dupa aia o sa imi mearga rau cu ei si cu altii. deci ai grija ce si cum faci sa nu ii enervezi prea tare. o sa vina cu timpu sau daca maa urla apropiete mai mult de tatal tau si spune-i sa o convinga pe mama ta sa te lase mai tarziu. eu asa fachee hee (si eu tot 16 ani am)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mersi, as pleca fara sa le spun dar dupa asta mi-e frica ca poate raman pe langa usalaughinglaughing, si nu dau in mine sau de astea dar fac gesturi de astea tip se dau suparati, cand vreau ceva spun nu, daca as vrea sa ies afara cred ca ar veni dupa mine...straight facestraight facelaughinglaughingdeci efectiv disper cu D mare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Şi eu am 16 ani, şi am voie afară până la ora 10, dar rar intru în casă la această oră, pentru că de obicei sunt în casă pe la 8, deoarece prietenii mei ies mai mult ziua, şi mi se pare mai corect. Gândeşte-te că se pot întâmplat atâtea lucruri seara afară, şi că îţi vor doar binele. Încearcă să le câştigi încrederea, şi poate o să te lase mai liberă, să iei note mai bune, să îi convingi că știi ce faci, şi că niciodată nu ai face ceva rău. Ptrzintă-le prietenii cu care ieşi tu de obicei, pentru a se convinge că prietenii tăi nu sunt oameni răi. Abia apoi le poţi cere voie, nu mult, cere-le mai întâi doar o jumătate de oră în plus, apoi după ceva timp ere-le mai mult, şi încearcă să nu mai întârzii, pentru că îşi vor face griji pentru tine. Mult succes.

| diana905 a răspuns:

In primul rand eu zic sa pleci cateodata fara sa le spui si sa stai cat vrei, apoi dupa un timp se vor obisnui ca se gandesc ca esti cuminte si nu faci nimic, intr-un cuvant vor avea incredre in tine si cu suparare parintilor vor fi al inceput dar dupa aia vor avea incredere in tine mai amre de cat ai crede daca esti cuminte binenteles, sau esti rea si ei crede ca esti cumintelaughing!