| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa ii conving pe ai mei sa ma lase mai mult afara ca acum ma lasa doar pana la 9straight facestraight face si sa nu mai dispere atat daca intarzii etc.Sa ii conving sa imi spune si ei mie "stai pana cand vrei" sau sa nu imi spuna ora la care sa vin acasa, am 16 ani...nu mai stiu ce sa ma fac, disperrrr cu eicryingcrying...macar pana la 11-12 noaptea sa ma lase totusi astia sunt cei mai frumosi ani

Răspuns Câştigător
| miauu a răspuns:

Vezi poate nu au destula incredere in tine.
fale cunostiinta cu prietenii tai
si te v-or lasa mau mult cu siguranta asa pateam si eu
inainte acum imi stiu prietenii si nu mai am probleme...
bafta

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Din moment ce esti la liceu, cum ai timp sa stai afara pina la"macar 12 noaptea"? Inseamna ca nu prea te omori cu invatatura.

| LoryM22 a răspuns:

Asteapta pana faci 18 ani si nu mai au ce comenta, asa nu prea ai cum sa-i convingi daca ei au mentalitatea acesta, imi pare rau dar asa au fost si ai mei. Acum sunt majora si nici nu-i mai intereseaza.

| thegreenalien a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti zic, toti ne confruntam sau macar ne-am confruntat cu aceeasi problema, dar timpul o va rezolva. intrebare care urmeaza acum este cati ani ai tu. Incearca sa te limitezi la libertatea specifica varstei si nu spera ca parintii sa-ti zic chestia aia... va dura mult si nici atunci cand o sa o zic situatia nu va fi asa roz. vor urma telefoane disperate animate de aseasi intrebare " ce faci? esti bine? "... sunt doar grijulii, incearca sa ii intelegi si sa ii asculti intr-o oarecare masura. O sa fii si u parinte sh o sa faci la fel probabil

| thegreenalien a răspuns:

Eu acum am vazut ca ai 16 ani. In cazul asta inseamna ca nu au foarte mare incredere in tine. Demonstreaza-le ca se inseala, ca esti matura si poti avea singura grija de tine. Lasa-i totusi pe ei sa-ti impuna ora la care sa vii acasa s-ar putea sa ii deranjeze sa auda ca ai pretentii destul de mari. Bafta!

| teonamaria a răspuns:

Nu esti singura.Am 17 ani, ai mei nu ma lasa la discoteca. Se tin cu dintii de mine...Am incercat sa le explic. Dar nu! E aiurea! eu le-am dat exeple si a mers dar pentru putin timp.incearca sa te consolezi ca mai sunt 2 anisori si pleci la facultate.happyhappy :*

| AlecSSyA a răspuns:

Probabil ca parintilor tai le este teama de ceva si de accea nu iti dau voie pana mai tarziu afara.Incearca sa ii faci sa aiba incredere in totala in tine, dar totusi gandeste-te ca ai 16 ani...

| stillhartu a răspuns:

Si daca te-ar lasa pana pe la 11-12 noaptea, cu ce te-ai fi distrat mai tare? Exact, astia sunt cei mai frumosi ani si tu ce vrei sa faci cu ei? Sa ti-i "bati" noaptea pe afara cu tot felul de persoane? Lasa draga ca ai timp de toate. Pana la 17. laughing Dupa aceea, tot n-ai ce face. Asa au fost ei crescuti, asa te cresc si pe tine. Si probabil stiu de ce fac asta. Prezita-ti prietenii parintilor, explica-le ce faci tu cand iesi seara afara. Cheama-i cu tine daca se poate. Iesiti toti sa vada ca nu au de ce sa isi faca griji. Puteti stabili un program.Nu e necesar sa stai in fiecare zi pana la 11-12. Ai si scoala.Alegeti cele 2 zile de weekenduri in care sa stai pana la acea ora si propune-le asta. Daca au de ce sa isi faca griji, atunci stai mai bine in casa si iti vezi de adolescenta intr-un alt mod.