| CioCĂlătiCăăă a întrebat:

Cum ati defini cuvantul prietenie? FUNDA+VOT cea mai frumoasa` definitie` :X :*

Răspuns Câştigător
| Graphee a răspuns:

Bună,
Pentru mine, prietenia se aseamănă cu o floare fragilă care oricând se poate rupe. O prietenie adevărată nu are un termen anume, este pentru totdeauna. Un prieten adevărat te acceptă cu defectele tale, fără a-ţi reproşa ceva. Când plângi, el plânge alături de tine. Când râzi, el râde alături de tine. Adică, se bucură alături de noi, împărtăşindu-le sentimentele şi gândurile, lor. Dar dacă este o prietenie falsă, floarea se va rupe, va urma să se usuce, şi nu va mai rămâne nici o urmă a fericirii. Iar floarea prieteniei nu este ca orice floare, este o floare veşnică, care oricând va rămâne în sufletele noastre. Prietenia fiind adevărată, floarea va rămâne pentru totdeauna...

Îţi recomand şi "Floarea prieteniei".
http://familiad.wordpress.com/2009/05/02/floarea-prieteniei/
Dar şi acest cântec: http://www.youtube.com/watch?v=GgMJr8q2FYw

Iar această definiţie, este doar definiţia inimii mele.

3 răspunsuri:
| alejandro96 a răspuns:

Prietenia este acea relatie intre 2 sau mai multe personane ce au in comun totul si care nu dispare niciodata fiind bazata pe sinceritate, iubire si incredere. Este unul dintre cele mai de pret lucruri din viata, care se gaseste ffff. greu, dar care, atunci cand se gaseste iti lumineaza calea, te ajuta sa treci peste obstacolele vietii, care te incurajeaza in fiecare moment dificil si de care depinzi...

| OchyDeViperă4Love a răspuns:

Prietenia... hmmm... un inger pamantean. fara aripi.

| ionut_9202 a răspuns:

Prietenia e lucrul cel mai greu de explicat. Nu este ceva ce se poate invata la scoala. Dar daca nu ai invatat ce inseamna prietenia inseamna ca nu ai invatat nimic.