| anonim_4396 a întrebat:

Cum ați proceda dacă v-ați îndrăgosti de cineva care contravine principiilor voastre morale?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ma gandesc la robotul in forma umana (in forma de femeie)

| Andreeush a răspuns:

Aș evita o astfel de situație.

| SilentRain a răspuns:

Îl eviți total, gândește rațional
Îndrăgostiala trece, nu-i sfârșitul lumii

| Plato a răspuns:

Teoretic e imposibil sa se intample asta cuiva, dar nu intru in filosofie. "Indragosti" e un cuvant prea mare, nu are cum.

Dar sa zicem "a placea" sau "a admira", in fine. Din fericire, zic eu, reusesc sa raman lucid in situatii de genul asta, asa ca, odata ce am realizat ca nu e in conformitate cu normele, n-o sa-mi permit sa cred ca e vorba de altceva decat "a placea" sau "a admira". Mi-as spune: "e imposibil", apoi mi-as asculta sfatul. happy

| Endoryus a răspuns (pentru Plato):

A pus ochii pe tine, ai grija laughing

| Plato a răspuns (pentru Endoryus):

Vrei sa zici ca eu contravin cu principiile morale? laughing

| Endoryus a răspuns (pentru Plato):

Vreau sa zic ca ea a pus ochii pe tine, nebunule laughing

| anonim_4396 explică (pentru Endoryus):

Nu mai insinua lucruri. El, fața de mine, și-a găsit de mult sufletul pereche. happy

| Plato a răspuns (pentru Endoryus):

Nu m-ai inteles. happy
Eh, tot ala bai sa fie. laughing

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Oamenii nu sunt absoluti, ceea ce inseamna ca se mai pot schimba, cu timpul, mai ales de dragul persoanei iubite.
Consider ca intr-o relatie cel mai mult conteaza rabdarea si intelegerea pentru a ajunge la compromisuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As intra-n depresie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-am asa ceva happy

| sopranaCadaverica a răspuns:

Pai vei avea de ales intre moralitate si idealuri si dragostea pentru un om.

| CdeMetal a răspuns:

Pai as renunta, as incerca sa uit acea persoana, nu ar avea rost.

| Nyarlathotep a răspuns:

Cand ma indragostesc de cineva, numai lucruri morale nu imi trec prin cap in acel moment. Dimpotriva, imi vin in minte cele mai murdare si imorale chestii care le-as putea face fara sa incalc legea happy Nicidecum chestii morale.

| SEMIHA a răspuns:

Există și cazuri de acest gen, însă nu e dragoste, e doar atracție ce are la bază diverse scopuri.

Cum aș proceda eu într-o situație ca aceasta? Mie personal mi-ar trece repede. Nu prezint interes dacă persoana aceea contravine principiilor mele morale. "Cum vine, așa trece!"
Și mă rezum la termenul a "plăcea", nimic mai mult în cazul de față.

| Arakiss a răspuns:

"contravine principiilor tale morale" e o chestie destul de grava incat sa nu-ti permita sa te indragostesti de acea persoana. Daca totusi se intampla, inseamna ca tu ai o problema. "Principiile tale morale" nu prea valoreaza mare lucru.