Abh
| Abh a întrebat:

Cum considerati batranetea, un handicap sau o perioada linistita a vietii cand ai, in sfarsit, timp de tine insuti?

Răspuns Câştigător
| Cryssbest a răspuns:

Joseph Murphy "Puterea extraordinara a subconstientului tau" iti raspunde cel mai bine la aceasta intrebare. El descrie batranetea ca un avantaj, cu conditia sa gandesti corespunzator si sa nu-ti plangi de mila in orice clipa!
Imbatranirea nu este o tragedie inexorabila, ci mai degraba o schimbare. Depinde de persoana in cauza daca alege ca aceasta schimbare sa fie una benefica sau nu!

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Perioada care îți permite să-ți aduni experiența și să o poți da mai departe celorlați care are nevoie de ea.
Pa, pa.

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Batranetea iti aduce bucuria de a-ti vedea intreaga familie cum are grija de tine, cum te iubeste.Nepoteii care alearga in jurul bunicilor si caldura din privirea tinerilor iti aduce melancolia anilor din tinerete.
Imi doresc o batranete frumoasa, fara boli si cu cei dragi in jurul meu. Sper, cu totii sa avem parte de asa ceva.
Numai bine!

| Hombre a răspuns:

Etapa pe care nimeni nu o vrea dar cu toti ajungem la ea.

| anka a răspuns:

Daca ai norocul sa ajungi la batranete cat de cat sanatos poti sa te consideri fericit. Cunosc bunici care au grija de nepotii lor cu foarte mare raspundere fie ploaie, fie ninsoare, fie canicula ii poarta pana la gradinita sau la scoala si inapoi. Sanatatea precara insa ii impiedica pe multi sa-si traiasca batranetea decent si sa se bucure de pensie. Cred ca esential este cum stim sa traim si sa avem grija de sanatate pana ne ajunge batranetea. Din pacate multi nu tin cont de asta. Multe din bolile care ii bantuie pe batrani sunt datorate si neglijentei cu care au trait pana in acel moment.

| Alien a răspuns:

Batranetea este un cosmar, nu vreau sa ma gandesc!

| s62sony a răspuns:

De tine insuti, presupun, n-ai timp niciodata cit ar trebui. Foarte posibil ca la batrinete sa fii mai intelept(cu tine si cu cei din jur), dar asta nu-i o regula. Oricum eu cunosc persoane in virsta care au imbatrinit frumos, fara scleroza, fite, etc, dar si invers- unii au involuat, "au dat in mintea copiilor", cum se spune. Cred ca totul se reduce la cit de curat iti este sufletul si inima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Batranetea este o perioada linistita a vieti ca nai treba decat sa te ingrijesti.

| alexandra_8004 a răspuns:

La batranete nu ai timp de tine. din contra esti mult mai stresat pentru ca nu iti convine nimic.se spune ca batranii sunt ca si copii mici