| Ginu a întrebat:

Cum credeti: apa de ploaie sau zapada dezghetata e buna de baut? Oare e distilata?

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Un studiu a demonstrat ca zapada prospata e buna, nu iti face niciun rau. Apa de ploaie nu e recomandata.

| sierra1 a răspuns:

La nevoie bei orice! Distilată e apa din magazin pe care scrie așa.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ambele sunt nepotabile, dar pot fi filtrate si tratate in scopul consumului uman

| JackR a răspuns:

Distilare inseamna trecerea apei prin urmatoarele faze: stare lichida - stare gazoasa (vapori) - stare lichida.
Inghetare/dezghetare inseamna trecerea apei prin urmatoarele faze: stare lichida - stare solida (gheata/zapada) - stare lichida.
Deci apa obtinuta din topirea ghetii sau zapezii nu este distilata!

Nu stiu de studii sau cercetari, dar in principiu, daca esti la ananghie, este recomandat sa topesti gheata sau zapada, intr-un vas, sa o fierbi 10-15 minute, sa o racesti si sa o bei.
Asta daca nu ai ceva de genul asta: https://scandinavianoutdoor.com/......-original/
Face toti banii!