| DonaldTrump a întrebat:

Cum credeti ca ar fi aratat lumea daca Franz Ferdinand nu ar fi fost asasinat de catre teroristul ala Gavrilo Princip?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat foarte diferita ca nu trebuie sa depinzi intotdeauna de istorie, oamenii se schimba mereu.

| DeathOfDreams a răspuns:

Mi-a venit și mie odată întrebarea asta prin minte.
Dar m-am gândit și că în aceași zi, Franz a reușit să scape cu viață de-un atentat, iar doar printr-o mare oportunitate, Princip ar fi reușit să-l împuște.
În fine, ideea e că dacă nu l-ar fi împușcat, primul război mondial nu s-ar fi declanșat. Cel puțin, nu atât de curând.
Oricum, fără Primul Război Mondial nu s-ar fi petrecut o mulţime de evoluţii ulterioare, iar lumea de azi ar arăta altfel.
Până la urmă, singura istorie e cea care s-a petrecut, nu?