| homosapiens a întrebat:

Cum credeti ca ar fi aratat lumea in zilele noastre daca Cruciadele nu ar fi esuat?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai civilizata.

| S8N a răspuns:

E o ipotetica cam mare, pentru ca crusadele nu prea aveau sanse sa castige.

Cea mai mare diferenta vazuta global ar fi ca teritoriul Palestinei si a Ierusalimului de astazi ar fi unit intr-o tara crestina, cu o populatie cu majoritate crestina.
Alt lucru ce este probabil sa se intample e esuarea invazii turcilor, insemnand ca Imperiul Bizantin ar fi putut continua sa existe, cu aliati ca un regat in Jerusalem si un papa puternic cu o armata destul de mare incat sa castige cruciade.