| Andrei200202 a întrebat:

Cum de unii se mulțumesc să muncească pentru minimul pe economie? Ce poți face cu banii ăia?
Abia iti ajung pentru ceva mâncare, facturi și haine. Nu mai zic daca acea persoana mai are si pe cineva in grija

Răspuns Câştigător
| Eugen80 a răspuns:

Nu se multumesc, de asta milioane au plecat din tara. Daca toti romanii cand se angajeaza ar negocia salariul ok si i-ar scuipa in fata pe toti patronii care vor sa se imbogateasca pe spinarea lor, atunci in tara asta ar fi alte salarii.
La noi cum au crescut salariile, a crescut consumul, erau romanii mai fericiti. Politicienii nu vor ca romanii sa aiba bani, pentru ca atunci si-ar permite o viata mai buna, ar trimite copii sa invete si nu ar putea sa-i mai manipuleze asa ca acum.
Peste 60% din populatia RO este in mediu rural si acolo primarii fac legea prin ajutorul social! Deci un roman care nu se bucura la 400-500 lei si il ia la injuraturi pe primar, nu mai este un roman controlat.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De prosti ce sant, romanii se fwt in cùr in loc sa faca un lant unit de alianta si sa paralizeze tot cum fac francezii-aia cand au auzit ca urca combustibilul au blocat drumuri au aruncat cu sticle molotov in parlament si au ars masini de politie, cand vroiau sa scada salariile la fel. La noi numai cariati imputiti printre romani cu rahatu la cùr se gasesc

| Mosotti a răspuns:

Pai e simplu, pentru multi oameni nu conteaza calitatea vietii ci durata, deci nu se respecta, traiesc in mizerie si dupa aia tot in pamant ajung, deci au trait degeaba. Ca daca se respectau, in masa ieseau si protestau agresiv sa schimbe sistemul politic, atentie, sistemul, nu partidele care se diferentiaza doar prin alte grupuri de interese. Si asa era bine.

Deci nu merge "ca nu au incotro, ca nu au ce face, ca gandeste-te ca trebuie sa manance", astea-s vrajeli, exista solutia care am zis-o. Ca daca iesi cu milioanele, politia, armata nu mai au ce face, in caz ca ar apara conducerea, desi armata trebuie sa tina cu oamenii.
Se complac si aia e.

Culmea, bogatii se respecta! Ii admir, daca le scad profiturile si averea, tipa, nu le convine, sar la aia de sus "beeei, de la 10 miloane iau 3 din cauza voastra, vedeti ce faceti". Asa da.
Eu sincer mai bine mort decat amarat in saracie o viata, tin mult la calitate, altfel de ce mai traiesc? Sa ma chinui? Nu ar avea sens.
Si iar nu merge "ai accepta daca ai fi in situatie", gresit, as renunta la viata oricand.

Chiar si in Germania am intrebat pe tata vitreg? Daca ar scadea salariile ce ati face?
Raspuns "mai strangem cureaua", in loc sa zica "NU, iesim in masa si ii dam jos, sa fim platiti bine pe munca noastra".
Cu din astia ce pretentii ai? E plang dar nu fac nimic pentru a schimba ceva, ca nu e 1-2-3-4 sa zici ca nu ar avea ce face.

| Andrei200202 explică (pentru Mosotti):

Și eu mă gândeam că asta cum că nu au încotro e doar o scuză. Dacă te duce capul poți face bani încât să ai o viață decentă, să te poți întreține, să nu duci lipsă de ceva anume și să trăiești calitativ cum spui și tu. E doar vorba după părerea mea de lene, lipsă de ambiție, se mulțumesc deși mi-e greu să cred că nu le-ar plăcea să câștige mai mulți bani, cu ce au.
Și dacă ies în stradă 5 milioane ce o să se întâmple? O să se schimbe ceva?

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Gresesti.
Gandeste-te ca oamenii au genetica diferita, nu toti au o inteligenta ca sa le permita sa faca ce zici tu, nu e bine sa judecam stand in afara situatiei. Pana si ambitia face parte din mecanismul psihic, tu nu sti ce simte omul ala, ce motivatii are, ce resurse interioare are, nu poti proiecta gandirea ta la toti.
Nu alegi tu sa te duca capul sau nu! Il ai sau nu, tu doar il folosesti daca-l ai. Fi sigur ca daca omul ala avea capul de-l zici tu, si mecanismele psihice aliniate care sa il faca sa simta de la sine ambitia aia, nu ajungea in situatia aia nasoala.
Si ambitia aia o ai sau nu ai, nu stai sa iti pui problema "Sa am ma sau nu", daca ajungi sa iti pui problema asta, e deja grav.

Nu e nevoie sa te duca capul ca sa ai un trai decent, asta este o mare eroare pe care multi o fac. Cum era in Germania, ala fara cap o ducea bine, si nivelul urca de acolo in sus! In nici un caz doar aia destepti o duceau decent, si ceilalti in lipsuri.
Un destept traia mai bine, isi permitea mai multe.
Asa e intr-o tara sanatoasa, asta este nivelul de trai, ce e la noi este anormal.

Si daca ies 5 milioane si ii ia de gat, sa vezi cum o sa faca, ca nu au incotro, si cum nu isi fac treaba, jos cu forta, nu lasati 4-5 ani sus, si batuti si scuipati si luate vilele si banii.

| Andrei200202 explică (pentru Mosotti):

Pleacă băieții cu avioanele private până apucăm să îi luăm de gât cum a fugit și Ceaușescu cu elicopterul. Cum putem noi să ii dăm jos cu forța, să le luăm vilele și banii? După aia cine îți garantează că nu or să vină alte specimene care sunt tot pe interes?

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Pai mai, daca e organizare nu mai pleaca, organizat nu asa aiurea. Ii izolezi prin sursprindere in vielele lor, le tai apa, curentul, sa vezi apoi, faci lovitura de stat si pui pe cineva, iar ala stie ce pateste daca repeta. Cum era la rusi in anii 40.
"cine vrea postul x sa vina cei ce fac treaba, ganditi-va bine, cine nu face stie ce parnaie il asteapta", si nu mai veneau lepre.
Ca nu ajungeau ei din evu mediu cum era la monarhie in 10 ani tepeni si militar si restul, cu specialisti si altele, daca nu era ordine, ca din 1029 pana in 39 asta s-a intamplat.

Vila o iei simplu, banii mai putin, dar daca nu iese din casa e de rau, bagati cu forta la puscarie, paziti de oameni, doar sa se vrea, atat, plan facut dinainte.
Si urmatorii vor face treaba ca vor avea salarii foarte atragatoare, deci se vor baga, dar cei care vor si pot face treaba, ca daca isi fac treaba nu are nimeni nimic cu ei.

NU poti pleca daca toate aroporturile sunt asediate si pazite, pana urca in avion il linsezi.
Dar complacerea este mai comoda.
Si chiar daca ar pleca, punem altii sub control. Ai vazut cum au dat monarhia jos in 1917, in forta, desi si armata unii erau contra lor. Ca a fost un plan al altora cu alt scop e altceva, dar asa ca fel zic.
Sistemul nu trebuie sa le permita sa faca la fel, o constitutie noua facuta ca lumea.

1 - Nu au ce cauta bani privati in politica, ca altfel vor servi celor ce i-a finantat, ci doar bani publici ai nostri.
2 - Sa desemnam noi candidatii, nu sa puna ei pe lista ciuma, cancer, sida si diabet, si eu sa aleg din alea.
3 - Nu vor sta in functie daca nu-si fac treaba, daca in maxim 1 an, un an jumate nu se vede nimic, jos, salarii platite inapoi la bugetul de stat cele luate timpul ala, prin munca care o sti sa fie vanzator, orice, sa dea banii, si puscarie eventual.
Sa vedem, mai vrea vreunu sa vina cu ganduri negre?!
Si altele, sa vezi cum merge treaba apai.

| Freya1 a răspuns:

Nu ar vrea nimeni sa ia doar atat, dar daca locuiesc cel putin 2 persoane in aceias casa iar unul dintre ei are un salar bunicel celălalt se poate mulțumi si cu minimul pe economie ca sa fie un ban in plus.
Spui ca este o scuza ca atata poti, bai in unele cazuri nu prea e asa.Adica sunt multi oameni ce ar merge si pe atât doar ca sa aiba unde sa muncească. Sunt uni ce nu mai au posibilitate sa faca scoala in plus pe lângă ce au din cauza distante, lipsa timpului si a banilor si le prind bine si aia, sunt femei singure ce au copii și nu au timp de mai multe.Iar daca stai si te gândesti, daca si romi si oameni străzi ar merge si pe minimul pe economie doar sa muncească și să contribuie si ei cu ceva ar fi super.

| SilentRain a răspuns:

Tu crezi ca au de ales?
Pt unii exista doua posibilități.
Ai job ori nu ai

| Mosotti a răspuns (pentru SilentRain):

Mhm, si accepta asa in loc sa protesteze in masa, nu? Pai daca faci compromis, vei face mereu. Au de ales, lupta pentru o viata mai buna, nu complacerea, resemnarea. Daca nu erau solutii intelegeam.

| SilentRain a răspuns (pentru Mosotti):

Ce soluții vezi tu pentru o persoana cu 4-5 clase?
Românii nu sunt uniți ' iar proteste în masa sau făcut dar degeaba, politicieni găsesc mereu o soluție sa prosteca lumea

| Mosotti a răspuns (pentru SilentRain):

Pai nemtii ce solutii aveau pentru aia cu 4-5 clase?! Pai vanzatori, soferi, aveau salarii decente si traiau binisor din ele, de acolo in sus porneste diferentierea abia.
Deci nivelul de trai e de vina, nu ca au 4 clase oamenii. Solutia este ridicarea nivelului de trai sub presiunea acestor oameni.
Sa zica "in UE cum un sofer, vanzator si altii o duc decent si noi nu?". Aici e cheia.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Simplu, nu au de ales, nu știu să facă altceva, nu știu unde să caute.

| Mosotti a răspuns (pentru supadeceapa):

Si de ce cu ce stiu sa nu ia salariu ca in UE, de ce un vanzator acolo are cam 1000 E net si aici un 300-350 la preturi de UE?! Sau uneori chiar preturi mai mari.
De ce nu isi cer serios acest drept? De ce nu le cer socoteala la aia de sus "ba nene, voi ce faceti aici?".

| supadeceapa a răspuns (pentru Mosotti):

Mulți cer multe în țara asta, dar cine-i bagă în seamă? laughing

| Mosotti a răspuns (pentru supadeceapa):

Stai ca nu ai inteles, nu asa ca fraierii "jos aia", nu tata, in forta, iesit in masa si obligati sa schimbe ceva, ca asa normal ca nu ii baga nimeni in seama.