| SilentRain a întrebat:

Cum definești tu iubirea?
Cum te tratează o persoana care te place /iubește?
Zeion cască ochii, zapacito big grin

Răspuns Câştigător
| CIaudiu a răspuns:

Habar n-am. Nu am trait-o pana acum, si nici nu cred ca o voi face. Planurile mele in viata sunt altele.

67 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cand cineva te place încearcă să fie mai mereu in preajma ta, sau sa iti atraga atentia, sa te faca sa râzi sau sa încerce să te impresioneze.Eu cred ca un om normal si ok cand te place se comportă frumos,ori iti poarta grija,te cauta sa vada ce mai faci sau daca esti bine,iti asculta problemele si tine cont de dorințele tale sau lucrurile ce iti plac.
Iar atunci cand te iubeste deja lucrurile devin mai intense,deja face compromisuri pentru tine,te sprijină,te ajuta,iti spune faptul că te iubeste si iti arata prin gesturi, sacrificii, respect, incredere, dorința.

| Serket a răspuns:

"Fluturi în stomac" - un sentiment plăcut ce te face să fierbi, să vrei să fii lângă acea persoană, să o dorești cu multă pasiune, să fii atrasă de ea trup și suflet, să vrei să fie bine, să ai grijă de ea.
Persoanele care se iubesc se simt confortabil una cu cealaltă se respectă reciproc, îi oferă atenție, o înțelege, bineînțeles că nimic nu e perfect, dar la sfârșitul zilei tot lângă acea persoană vrei să adormi.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Iubirea,este o stare de bine, de liniște, de euforie.Atunci când cineva te place,când are drag de tine,va căuta prin orice mijloace să fie în preajma ta,să se facă remarcat,să îți demonstreze că te apreciază,te respectă,îți vrea binele, că poți să te bazezi pe acea persoană, când greșești te va îndruma și te va ajuta să te îndrepți, nu caută să te lingușească, ține la tine ca la propria persoană și nu va face nimic din ce te-ar putea rănii.

| Catrice a răspuns:

Pai si el nu se baga în seama cu tine? Nu-ți atrage atenția? Tu nu ii răspunzi?
Casca tu ochii, reduso

| SilentRain explică (pentru Catrice):

Nu mă proasto care ai picat din copac
El e opusul la tot ce scrie aici

| Catrice a răspuns (pentru SilentRain):

Nu caută să te lingușească....adică nu-ți baga complimente
sa iti atraga atentia...nu te-o abordat mai devreme azi?
cand te place se comportă frumos....nu te-o înjurat
Persoanele care se iubesc se simt confortabil una cu cealaltă se respectă reciproc....nu asta faceți?
Mai vrei?

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Un sentiment prea măreț ca să poata fi definit/explicat, iubirea e o capodopera divina la cea mai mare scala, ceva ce ii dovedești doar prin fapte și nicidecum prin vorbe.
Când iubești o persoana nu mai ți cont de pararea nimanui, treci peste orice cadavru ce îți stă în cale, când iubești te simți cel mai împlinit om, persoana iubita e totul pentru tine, întregul univers, iai oferi toată iubirea ce o poți dărui unei persoane, ești pur și simplu tot un zâmbet luminat și eclipsat de o fericite nemărginită când o ai în bratele tale, când o săruți simți ca timpul se oprește în loc și doar voi doi contați pe scena lumii cunoscute, radiezi de bucurie/fericite când stai în preajma ei, când o ții de mana te simți un,, complet,, te simți un om cu un scop atins în viata, persoana iubita înseamnă totul pentru tine, și anume :

Când o privești în ochi simți cum ți se zbate inima, ești cuprins de niște emoții înduioșătoare;
Este cea mai importanta ființă din viata ta;
Este aerul pe care îl respiri și care fără aceasta ființă iubita ți s-ar bloca toată respirația, este persoana cu care împărtășești totul, persoana iubita este persoana cărui nu ii ascunzi nici un secret din viata ta și ii dezvălui totul, toate momentele bune din viata ta implicit cât și experientele mai nefaste, ii dezvălui tot ce te caracterizează, ii relatezi toate momentele tale din copilărie;

Viata capata brusc un sens alături de iubirea ta, nu te mai simți pierdut, debusolat, dezorientat, insfsrsit se întâmplă ceva sublim în viata ta, viata ta capata un sens!

Lângă persoana iubita petreci efectiv cele mai frumoase trairi/momente unice și de neuitat, păstrezi în adâncul sufletului cele mai frumoase momente pana la adânci bătrâneți.
Definiția iubirii e atunci când toata lumea este împotriva ta/a, ei/a voastră sa ii dovesti ca nici un moment din viata ta nu renunti la ea, din contra,, ce nu va doboară va face mai puternici ".

Persoanei iubite ii oferi tot respectul tău, o apreciezi cu roata ființă ta, nu o judeci, nu o cerți, nu o bârfești lumii, nu o minți, nu o înșeli, nu o demoralizezi și mereu, și mereu ii acorzi înțelegere, ajutor, ii dai sfaturi, o sprijini moral, spiritual, uman și asa mai departe.

Iubirea nu se poate arata, explica, ci se simte și divesteste dea lungul timpului, când iubești pe cineva pur și curat îți dorești să îmbătrânești și sa trăiți fericiți și într-o armonie pana la adânci bătrâneți.

Iubirea e dovada pertetuarii speciei umane, fără acest sentiment divin noi nu am fi exista în acest moment, tu nu ai pune aceasta întrebare iar eu evident nu ți as oferi acest răspuns în acest moment.

| SilentRain explică (pentru Catrice):

Le iau pe rand ca sa înțelegi și tu
1. Din t*arfa, mincinoasă și ipocrită nu ma scoate
2. Nu, azi avea impresia ca îl caut eu pe el și îl trollez ca in trecut
3. Nu se poartă frumos doar joaca teatru sa mai aibă subiecte de bârfa
4. Nu mă respectă, nu-l respect nu mie comod deloc orice fel de conversație cu el
Ai înțeles?

| SilentRain explică (pentru CIaudiu):

Nici eu bate palma

| Dismally a răspuns:

Cred ca este acel sentiment dupa care alergam toti dar tot alergand, de prea mult ori ne impiedicam de altceva pe drum big grin Este ca un cerc vicios, se intampla sa te indragostesti de cineva care nu simte acelasi lucru pentru tine, persoana respectiva iubeste pe altcineva care la randul ei vrea pe altcineva si tot asa... Este greu sa gasesti persoana potrivita, persoana cu care sa fii compatibil 100% si de asta multi se multumesc cu ce gasesc, ori abandoneaza.
Te trateaza mai bine decat s-ar trata pe ea.
Tu cum o definesti? happy

| SilentRain explică (pentru Dismally):

Nu-i dau nici o definiție, nu joca vreun rol important pentru mine
Cel mult pot lăsa definiția din dex
https://dexonline.ro/definitie/iubire

| Dismally a răspuns (pentru SilentRain):

Nu inca, dar va juca big grin Ai timp.

| SilentRain explică (pentru Dismally):

Sunt șanse minime dar meh viitor este incert

| Catrice a răspuns (pentru SilentRain):

1. N-am văzut să-ți zică asta, nu cred
5. Hmm

| SilentRain explică (pentru Catrice):

Daca nu ai văzut tu nu înseamnă că nu sa întâmplat
Nu mai nimic de zis, așa că taci
Știi că am dreptate big grin

| Catrice a răspuns (pentru SilentRain):

Nu vad, nu cred. Adu dovezi happy

| SilentRain explică (pentru Catrice):

Tu crezi că stau acum să îți caut dovezile
straight face

| Morbid a răspuns:

Te pisi pe ea iubire. Aia dispare la un moment dat.
Cel mai important e respectul si increderea. O data CE au disparut alea, e gata relatia.

| Catrice a răspuns (pentru SilentRain):

Nu vad, nu cred.

| Drimmero a răspuns:

Iubirea e un sentiment misto dar si riscant, adica te poate face in egala masura sa te faca om dar si neom. E sentiment pervers.

Pai o persoana care te place/iubeste iti da atentie, iti vrea binele, are gelozie in anumite doze. E o diferenta intre placut si iubit, cand e vorba de placut o face pentru calitati, iubirea e atunci cand te accepta si cu defecte, parerea mea. Deci persoana care te iubeste te vrea neaparat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu.

Este gata să se sacrifice pentru tine.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mereu mi-a placut sa o definesc ca acel ceva pe care nu poti sa il definesti, si doar il simti intr-un mod inexplicabil de placut, legat de o anumita persoana.

Iar legat de cum te trateaza... asta nu tine neaparat de iubire, ci de fiecare persoana in parte, nimeni nu este la fel si nimeni nu se trateaza la fel. Poate din iubire se trateaza mai tandru unul cu celalalt, poate la fel... alte persoane se trateaza mai pervers.

Si ca o mica observatie... nu zic legat de mine, dar ai intrebat cum defineste cineva iubirea, si ai dat funda cuiva care a raspuns ca habar nu are, chiar daca diverse persoane aici au incercat sa raspunda serios la intrebarea asta din cate vad.
Deci... nu cautai astfel de raspunsuri? thinking

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dragostea îndelung rabdă, dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte.
Dragostea nu se poartă cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul.
Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă.
Dragostea nu cade niciodată."Aceasta e dragostea adevărată.

| SilentRain explică (pentru DoarBogdan):

Nu, chiar nu căutăm un răspuns
Am pus-o pentru Demon Zeion, că nu înțelegea deloc de la mine, avea nevoie de mai multe opinii

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru SilentRain):

Si... functioneaza? Sau mai bine zis, ii pasa de aceste raspunsuri? big grin

| SilentRain explică (pentru DoarBogdan):

Cred că s-a prins, măcar nu mai asociază jignirile cu iubirea laughing)

| SilentRain explică (pentru Catrice):

Bine,dar invers de ce nu ai cerut dovezi? Hmm

| Catrice a răspuns (pentru SilentRain):

Ce invers?
Dovezi ca ești băiat? Uuu

| RAY a răspuns:

E o diferență cand un om iti spune din prima sau cand vrea sa joace teatru,eu ti am spus,stia si toatw lumea,ca am fost dezamagit in iubire de en ori si ca numai caut asa ceva,doar sex,doar de cate ori am spus asta pe TPU de cand sunt aici, faptul ca te injuram ti am explicat erai întruchiparea acelor fete., ma intelegi, frustrări, generalizari. Suntem oameni nu roboti, iubirea nu consta in rahaturi siropoase, complimente

| SilentRain explică (pentru Catrice):

Nu mă, e greu cu tine offff