| larisa_8487 a întrebat:

Cum dezvat un catel sa isi faca nevoile in casa? cutl meu creste si trebuie sa ma informez k nu se va mai putea asa! sterg mereu in urma lui plus ca oricat curat mirocul in casa tot se simte!

Răspuns Câştigător
| zeDruit a răspuns:

Rabdare, rabdare, rabdare. Trebe sa stai cu ochii pe el dimineata si de fiecare data cand termina de mancat. Cand vezi ca vrea sa faca pupu te duci repede la el si il duci ori afara ori la locul amenajat in casa unde sa isi faca treburile, gen cutie cu nisip in baie etc. Ii ca si un exercitiu muscular, la nivelu creierului, ii tot torni in cap ca in momentul cand il scapa pupu ori merge la baie ori sa se ceara afara. Trebe doar sa ai rabdare, ii un bebe cu care poti vorbi doar prin "semne". Daca mai ai si alte probleme de dresaj canin nu ezita sa ma intrebi.

ps. Nu uita sa cureti daca il duci afara.

8 răspunsuri:
| Farcas a răspuns:

Eu am auzit ca daca il bagi cu nasul in ce a facut, nu va mai face in casa.nu stiu cat de adevarat estethinking

| Irina a răspuns:

Scoate-l afara imediat dupa ce se trezeste, mananca si dupa ce te joci cu el si lauda-l, alinta-l cand isi face nevoile acolo trebuie. Cand face in casa ii spui un NU hotarat fara sa tipi sau sa il bati.

| andreea89 a răspuns:

Da fa-i un program scoate-l de cel putin 3 ori pe zi.stai cu el pana isi face nevoile.asa o sa se obisnuiasca

| larisa_8487 explică:

E un catelut de talie mica si se simte bine in apartemnt e bine in grijit si apartamentul e incapator pentru el! mananca de 3-4 ori pe zi are abia o luna si asa mi-a recomandat medicul! usor usor prinde putere, cand l-am luat aveam abia 2-3 saptamanihee hee acuj deja incepe sa latre sa pape singur etc...mai trebuie sa ii fac 2 vaccine dupa care o sa am voie sa-l scot afara (fara sa-l tin doar in brate) si atunci vreau sa-l dezvat de a-si face nevoile in casa, v-am intrebat pe voi si am sa mai caut informatii si pe google!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, un catel de apartament nu trebuie sa manance mai mult de 1-2 ori pe zi. daca este pui de 2 ori.trebuie scos cu program, la 6 dimineata, la pranz si seara.nu trebuie sa astepti sa te trezeasca el din somn, ci tu pe el si imediat afara. e vorba de ceva repetitiv, un reflex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e timea, e o maltratare si mai mult o sa il atatzi impotriva ta, decat sa il ajuti omeneste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am un gandac de apartament. da nu vrea sa iasa afara neam. a plecat odata la razboi cu ai vecinului si s-a intors cu 20 de prizonieri.eu ce ma fac, nu tu.larisa raman la parerea mea.animalele nu au ce cauta in casa.la tara mai merge ca mai vaneaza un soricel, prin podul casei dar la apartament nu.eu am un catel in gradina blocului. i-am facut cusca ii dau de mancare.apa.acum vad ca l-a tuns, probabil tot un iubitor de animale. dar se descurca foarte bine.inainte ma iubea pe mine acum ne iubeste pe toti din bloc, mai ales pe copii, si invers.

| snezoo a răspuns:

Scoatel la plimbare de cel mult 3 ori pe zi(mai respectiv dupa ce mananca)