| Joker3134 a întrebat:

Cum era comunismul in alte tari? si ce inseamna de fapt comunismul?

35 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu ai voie proprietate privată, totul la comun.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Aveai voie dar nu 101 case, 102 hecatare de pamanturi sa te imbogatesti pe spatele fraierilor, fabrici. Aveai voie masini, o casa sau un apartament, exact ce trebuia.

Asa cum am zis, nu lua in calcul socialismul infect aplicat dupa 1965. Si nici ce era in tarile celelalte unde lumea o ducea prost.
Tari unde o duceau bine erau cehoslovacia, Ungaria, de restul nu prea stiu, poate si Bulgaria ca se facea reclama la pui la TV.
Capitalistii astia vor sa convinga lumea ca socialismu e prost prin bagarea in fata a infetctiei de dinainte de 89, nu sistemu e prost, a fost doar prost aplicat.
Capitalismu e un sistem prost pentru om.

Si ca sa te faca sa vrei privat, aranjeaza ca statu sa fie praf, ca apoi sa zica "uiteee, statu nu e in stare".
Dar nu zice "daca venim noi sus, vom face ca statu sa fie super pentru oameni, spitale, clinici, invatamant, niv trai, calitate produse.
Sa fie si privati, nu zic nu, dar si stat.
Nu sa fie privatii monopolisti sa faca ce vor.
De ex urca pretul la paine pe pandemie da? BUM, bagi de la stat paine si ii spargi pe privatii nesimtiti.
Sa aiba si statul productie, sa aiba sistem de import de medicamente, fabrici de medicamente, sa fie bine.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru Joker3134):

Nu, multa vreme comunistii erau Gica Contra la tot ce era cultura burgheza. Iar pe intelectualii burghezi ii baga la inchisoare. Pana si copiii politicienilor burghezi erau bagati la inchisoare, doar pentru ca erau copiii acestora.

| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Da, erau, ca invatamantul era mult mai dur ca acum, nu treceai cu una cu doua, era respect, disciplina, nu ca acum ca alevii au ajuns sa si bata profesorii uneori, subiecte usoare la bac, examene, subiecte grila, atunci nu era asa ceva, nu existau facultati particulare unde se trece cum se trece, era altceva. Dadeai admitere dura la facultate.
Nu exista sa intri pe dosar!

Barbatii daca nu luau la fac, ii lua in toamna in armata, deci era un f mare interes sa invete, si daca te lua in armata 1 an si 4 luni (real 1 an si 6 luni stateai) ce mai dadeai dupa 2 ani de la terminare liceu? Ca uitai si ce mai stiai.

Intre clasa 10-a si a 11-a se dadea alt examen numit treapta doua.

| sadrian46 a răspuns (pentru Joker3134):

Depinde cum definești binele, din ce punct de vedere. Nici eu nici familia mea nu am suferit de foame sau de frig. Am primit un apartament cu chirie de la stat pe care l-am cumpărat după 1989. Iar înainte de asa părinții mei au construit două case consecutiv, cu împrumut bancar de fiecare dată, au crescut 3 copii, pe mine inclusiv, care au făcut toți școală și facultate. În fiecare vară de copil, adolescent și tânăr când am fost acasă la părinți mergeam în excursii cu bilet ieftin în circuit prin țară, la rude, la mare și la munte. Vara ca student am lucrat și eu la mare, trei veri, dar am considerat asta ca o distracție. Acestea, și eu și familia părinților mei, din două salarii de funcționari, fără a beneficia de pile sau de alte privilegii. Dar având în vedere libertatea pe care o oferă noua situație, o prefer de 100 de ori mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Daca luai la facultate faceai armata inainte deci 9 luni si o faceai printre intelectuali, nu era asa rau ca la armata clasica de 1 an si 4 luni unde erau toti taranoii.

Era bine pentru cine invata si era disciplinat, aia nu stateau cu frica! Cine nu vroia sa invete si era rau, normal ca stateau cu frica, e f simplu.

| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Eu ti-am zis adev ca am trait atunci, tu crezi pe cine vrei. Vin astia care nu au trait atunci, si influentati de capitalisti o sa zica ca nu era bun, ca treceai aiurea, nu este asa. Intreba-ti parintii! Bunicii, si afli adevarul. Daca parintii tai au minim 43-45 ani au apucat pana in clasa 6-8-a inainte de 89.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Da! Asta era nasol. bateau, ii mai tragea de par, le mai dadea cu linia la palma. Dar si asta depindea de parinti, la mine nu s-a intamplat ca s-a dus tata la scoala cand inca traia si...nu e cazu sa zic ce li s-a pus in vedere invatatoarei si profilor.

Daca parintii erau dobitoci, sigur ca asa se intampla. Deci asta putea fi evitata.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Eu am 42 jumate, am apucat pana in primul trimestru al clasei a 6-a adica pana in ianuarie 1989.
Sincer nu stiu la liceu! Stiu la generala, la clasa 1-4 colegii luau linii la palma ca parintii erau pampalaci.
Si la general la fel era. Normal ca nu era metoda eficienta, noi nu eram alte tari.
Era de ajuns ca te lasa corigent si repetent, nu mai trebuia sa te si traga de par.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Nu neaparat dupa 89 imediat, a mai durat ceva ani, pana atunci te mai altoia asa imediat dupa revolutie.
Sa intrebi si parintii, bunicii sa vezi ei ce zic despre, sa vezi daca coincide cu ce zic eu, adica cu tot ce ti-am zis de fapt, ca am citit ca nu mai stii care-i adevarul.

De ceausism nu mai zic, magazine goale peste tot, se oprea caldura, apa calda, lumina un 3 ore pe zi, de la 12 la 14 ziua si seara cate o ora de ex de la 19 la 20, la mine asa a fost in zona semicentrala. La altii am auzit ca era mai rau.
Si iar ceva rau, calitate produse proasta, de ex un TV, un casetofon. Nu toate, dar multe erau proaste.
Nu aveai voie sa pleci in vest (bine, asta nu era mare chestie), sa primesti straini in vizita acasa.
Cam asta era rau.

Inchipuie-ti ca mergi la Cora acum si e gol. Iar daca se baga ciocolata Milka, trebuia sa stai la o coada de cam 20 m si nu se stie daca apucai, era posibil sa nu mai apuci, sa se termine inainte sa-ti vina randul.
Asa si la carne, oua, unt si altele.
Zaharu si uleiu se dadeau pe cartela, zahar 1 kil si ulei 1, 5 L lunar de persoana.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Da! Si in Germania era la fel deci in nazism si capitalism prin anii 40, chiar unu de 88 ani a zis in 2017 "ne dadea o palma profu sau profa, iar daca ziceai la parinti, si aia ziceau la profi "mai da-i una daca merita". Deci se pare ca nu era caracteristic comunismului, era potrivit cu vremurile, cu educatia.

In mod normal la scoala daca nu inveti, iei note proaste, nu treci, atat, nu e normal sa-ti daca altceva.
Daca deranjezi, ie nota mica la purtare si poti fi examtriculat. Daca sari la bataie e altceva, atunci e normal sa se apere, insa nu era cazul de asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Pai tocmai ca inainte erau mai duri oamenii, ca legau educatia de constrangere, ca fara constrangere nu mai erau educati, pai uite cum e acum fara constrangere, ce a devenit totul, insa totusi nu era bine cu bataia.
Oamenii destepti nu sunt pasnici de multe ori, si cei care conduc lumea sunt destepti si fac razboaie pentru interesele lor omorand oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

De sa nu zic cum, nu stiu ce vedeau ei asa frumos in copilaria aia unde stateai cu frica ca te asculta, ca ai de invatat la 11 materii, ca treci, nu treci, teme multe, eu unu NU regret deloc copilaria si nici aia de dupa revolutie.
Normal ca nu toti profii erau la fel.

Stii de ce ei regreta? Ca acum le e mai nasol ca atunci, nu se mai pot bucura de viata ca atunci.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Posibil! Nu te contrazic, ca sincer nu era ceva asa intalnit f des, de ex eu la generala intre 1988 si 1992 nu am fost tras de par, batut, si nimeni din clasa mea, doar la 1-4 da, luam linii la palma, dar nici acolo nu toti invatatorii erau asa, la noi era una mai in varsta si de aia era asa.
F des era ca nu treceai daca nu invatai, aia da.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Bucuresti. Pai da, dar acum la 1-4 nu se mai face deloc asa. Dar si la clasa 10-a de ex profa de mate i-a tras doua palme unui coleg sa stii, doar odata in 4 ani dar s-a intamplat.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Da, nu ca nu stia, nu stiu ce facuse, nu pusese pe profu de dinainte sa semneze caietul clasei parca. Ca dac anul stia ii dadea 3 si atata.

| Mosotti a răspuns:

Un socialism bine aplicat, repet, nu lua ceausescu cand lumea nu avea mancare si caldura, curent si altele, ca lumea asta o sa-ti zica, e fals, sistemul socialist nu era ala. Comunimsu era doar un drum catre socialism de fapt.
Nu pui ceausu unde statu era de fapt patronu si ei mancau bine, si oamenii nu.

Presupunea ca accentul se punea pe omul de rand sa o duca cum trebuie, nu exista prea multa proprietate privata, aveai voie sa ai un apartament, o casa doar, nu aveai voie sa ai 7 ca apoi sa tragi pe oameni si sa le iei chirie mare, deci nu-ti dadea voie sa te imbogatesti pe spatele prostilor cum e acum.
Nu ca nu aveai voie sa ai proprietati, aveai voie si o masina si trei daca aveai bani, doar case nu mai mult de una.

Invatamant gratuit, nu ca acum ca daca n-ai bani nu inveti, uite in SUA cum e, la noi mai e cum mai e inca. Sanatate gratuita, nu ca in SUA ca daca n-ai bani mori.
Acuma ce faci? Te duci la privat si deu 300 lei pe o consultatie. Suna tu la Medlife si cere o consultatie la psihiatrie sa vezi cat iti zice!
Singura valoare nu era banul ca acum, era omul in primul rand.

De ex in 1965 cand a veni ceausescu, se gaseau de toate, aveai utilitati care nu se opreau, aveai salariu decent, lumea incepea sa-si ia apartamente cu pret decent. Deci oameni o ducea binisor.
De ex la un sal de 2000 lei costa un ap cu 3 camere decomandat bun la o statie metrou de centru, an 1977 constructie 115000 lei.
Acuma la 2000 lei costa 500000 lei chiar acelasi ap din 1977.
Cum e?

In capitalism singura valoare e banul, totul e o afacere, prostii traiesc prost, smecherii se imbogatesc din ce in ce, dar oamenii nu se prind si zic ca-i bine.
E bine asa?
Intereseaza-te te rog ce au facut capitalistii PNL-istii, ca au omorat oameni in 1907 rascoala taranilor si 1933 muncitorii la grivita ca cereau un trai mai bun, da pe google daca nu crezi.
Era monarhie constitutionala cu parlament PNL-ist.

Nu mai aveam apartamente acum daca nu era socialismul. Dadeai sute de euro la privati sa stai, cum e in UE, unde majoritatea-s chiriasi ca nu si-au permis o casa, ca raportul sal preturi e enorm.

Cu pamanturile, nu doreau sa aiba mosierii n hectare si sa muncesti ca prostu pentru ei, sa iei prafu de pe toba si restul sa ia ei! Iar zic, ceausu a facut prost colectivizarea, de luau mult si oamenii ramaneau cu putin.
In mod real le dadeai pamanturi la oameni sa le lucre la comun, utilaje si sa-si imparta recolta toata. Ca la individual nu aveai utilaje ca nu iti permiteai, deci si colectivizarea bine aplicata era f buna.

Acum sper ce te-am lamurit. Daca mai ai intrebari pune.
Socialismul e un sistem bun care era aplicat prost.
Capitalismu e un sistem prost care e aplicat bine!