| anonim_4396 a întrebat:

Cum este, ce calitati are in viziunea voastra o fata romantica in ziua de azi?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Nu mi place romantismul.

Dar sa fie afectuoasa

| gemeni6226 a răspuns (pentru Nemessys):

Nu-ti place fiind ce romantismul?

| Nemessys a răspuns (pentru gemeni6226):

O chestie dezgustatoare pe care oricum fiecare femeie o percepe diferit si majoritatea gresit. Informatie sau idee luata din filmele care promoveaza mai mult superficialitatea si mai putin realitate.

Multe prin romantism inteleg genul ala de barbat care sunt niste catelusi, care stau dupa curul lor si le trateaza ca pe niste regine, alte vad romantic si faptul ca li se aduce o floare sau iubitul le scrie o scrisoare de mana.

19 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Romantismul nu e o trasatura, e un obicei, in viziunea mea.
"Viziunea" romantismului ar fi pitipoancele care obisnuiesc sa se culce cu burtosii in camere de 3-4-5 stele, cu sampanie, petale, lumanari samd.
In rest, tipele misto, "simple", sunt mai degraba spre comportament de gasca, si sex mai spumos, nu romantic/inocent.
Sunt romantic, apreciez romantismul, dar nu e ceva e trebuie evidentiat, pentru ca devine penibil/inutil. Nu traieste nimeni din asa ceva, e doar felul unora de a fi.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu stiu in viziunea mea o fata romantica este una care citeste romane de dragoste si poezii are vise frumoase despre lunea inconjuratoare si asteapta o iubire frumoasa sa i apara in viata.Sau in ziua de azi romantismul nu mai exista sau e devalorizat si facut praf din exemplul tau ce mi l ai dat? of mai bine nu ma nasteam intr o asemenea lume unde nu mai exista moralitate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

"fata romantica este una care citeste romane de dragoste si poezii are vise frumoase despre lunea inconjuratoare si asteapta o iubire frumoasa sa i apara in viata"
Nu știu cine ar sta, cu o asemenea ruptă de realitate. Cred că nici măcar unul la fel ca ea, pentru că un astfel de defect ar trebui echilibrat cu o latură practică/realistă, altfel visează amândoi la nemurirea sufletului și nu ajung nicăieri.
Personal nu văd diferențe între o gagică ce vrea să trăiască la fel ca în povești, și una pe telenovele. Probabil aia pe povești are un nivel de gramatica bun, dar și cea pe telenovele știe spaniolă.
Moralitate înseamnă în primul rând respect. Nu cred că o dragoste pământească, exclude ceva (benefic) din cele 3 calități ale dragostei poetice. În plus, o dragoste contemporană include facturile plătite, hainele spălate, masa pusă, copiii îngrijiți și ceva excursii prin lume.
Oamenii pe poezii stau de obicei blocați în vizuina lor, nu ajung la nimic.
Exemplu ar fi însuși Eminescu.
Nu îmi bat joc de valoarea lui literară, dar pe plan personal nu a dus-o prea bine.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

M-am gindit ca pana la casnicie, ca pe urma ii trece, eu am fost o astfel de romantica dar mi-a trecut dupa ce m-am maritat si realitatea a fost f dura.Si acum desi deja platesc facturi si fac gospodarie am ramas un suflet romantic si cred ca de aceea nu-mi gasesc fericirea.Dar nu ma pot schimba.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si da ai dreptate barbatii nu cauta femei romantice vor doar aventuri cum se pling aici baietii ca nu gasesc o fata de treaba tot asa nu gasesc nici eu un om de treaba toti numai aventuri si convorbiri erotice vor. Daca acceptarea acestui lucru inseamna normalitate multumesc nu doresc o astfel de normalitate mai bine in lumea mea izolata de astfel de indivizi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vad cum altfel s-ar traduce o "femeie romantica", decat prin femeie cu asteptari mari de romantism din partea lui.
In general, femeile sunt pasive in romantism. Ele sunt cele ce trebuie cucerite.
Rar am intalnit fete care stiau sa conduca o atmosfera romantica. Mai exact, una singura am gasit, cu care sa imi si placa. Si nu cu poezii, totul era din comportamentul ei.
Deci, o femeie "romantica", in viziunea mea, probabil e femeia ce se considera mai sus decat este, si vrea printul pe cal alb, in casa ei de chirpici, nematurata. Nu prea se poate.
In plus, romantismul trebuie sa surprinda, nu sa satisfaca niste cerinte. Femeia care asteapta romantismul cu usa deschisa, va avea parte de "rezidurile" refuzate de altele, care cumpara un buchet de flori, in speranta ca 'fura' si ei ceva.
Eu ofer romantism din reflex, e ceva normal pentru mine, cand incep sa ma indragostesc. Dar daca schimb cateva replici cu o domnisoara, iar aceasta incepe cu "imi plac plimbarile la apus, tinutul de mana, sarutatul pe gat fix aici (arata zona), mesajele de dimineata, cafeaua impreuna, pisicile albe pufoase si melodiile lui Celine Dion", cu toate ca nu este absolut nimic in neregula cu preferintele ei, si le-as putea indeplini, ma departez de domnisoara, pentru ca are asteptari aiurea, fara sa fie interesata de mine. E una ce vrea plimbata si pupata in fund; eu fac asta cu tipele care ma impresioneaza, care aduc ceva bun in viata mea. Si o fac din placerea mea.
Dar nu ma trezesc de nebun, dimineata, sa-i dau mesaj unei "abia cunoscute", apoi sa ma grabesc sa ies cu ea sa bem cafeaua. O "romantica" din asta ar vorbi doar despre ea, si despre latura mea de "print pe cal alb", iar daca ma mulez pe scenariul ei intuitiv (sanse foarte mari), cere nunta pe cand sunt eu satul de ea. Bine, eu ma satur de ele de cum le aflu asteptarile, dar acolo as ajunge cu ele, in ideea in care ar fi ultima ramasa nemaritata, iar mie mi s-ar albi perciunii, deja.

| gemeni6226 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ei astea sunt fite nu romantism adevarat.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce descrii tu este o fufa naiva, nu romantica.

| Celcestietot a răspuns:

Daca sunt romantice, asta nu inseamna ca sunt neaparat niste sfinte, destepte sau fete cu o viata de cinste. Esti romantic, nu rezulta ca ai cele mai tari calitati din lume, asta este superficial. Romantica poate fi si vecina la care intra barbatii prin programare laughing laughing, deci...

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Bun de acord nici nu am afirmat ca sunt sfinte vrei sa spui ca romantismul este tot sex dar imbtacat intr o alta forma? Sau altfel zis toate drumurile duc la Roma intr o forma dau alta?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca nu s-a facut o asemenea afirmatie, eu doar am prezentat ceea ce a fost real. Nu toate drumurile duc la Roma, insa majoritatea duc, iar pe aceste drumuri isi au casa femeile cinice.

| Bruno92 a răspuns:

Romantice haha laughing ogramada folosesc expresii cu, poola mea asta da romantism laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru Bruno92):

T@rfe.

| Bruno92 a răspuns (pentru Celcestietot):

Cu picioare laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru Bruno92):

Si care multe isi iau mustata, deci poate ca au pola thinking la femeile in acest comportament ma refer, atat laughing laughing.

| Bruno92 a răspuns (pentru Celcestietot):

Toate/toți sunt un fel de copy- paste la jargoane, nu mai vezi nimic original și cu bun simt, cazuri rare.

| Celcestietot a răspuns (pentru Bruno92):

Mai originale erau clonele din Star Wars ep 2, da-o incolo de treaba laughing! Cazurile rare sunt legende, pentru unii moarte, pentru altii vii laughing.