| zd234 a întrebat:

Cum este posibil ca o persoana sa primeasca niste lucruri la care visez eu si eu sa fiu acuzata si chiar pedepsita de niste lucruri care nu le fac eu, care le face acea persoana? Cum este posibil lucrul asta? Cum este posibil sa fim legate in asa fel incat eu sa fiu pedepsita de ceea ce face ea si ea sa primeasca lucrurile la care visez eu? Marea problema asta este, am ajuns sa consider ca sunt blestemata, vad oameni care fac niste lucruri de care eram certata in trecut, ei atunci au devenit ceea ce visam eu, cand eu eram certata din niste lucruri ca adultii ma stiau ei pe mine, am fost copil, acum sunt mare si vad ca sunt dom'le ghinionista nascuta pe 13 care da le patesc eu pe toate. nu pot face nimic si nu am nimic, adica am nevoie de multe lucruri care nu le pot avea cum nu le-am putut avea toata viata mea. Ma apuca crizele de nervii, am ajuns la 22 de ani sa ma vait pe tot internetul, nu inteleg cum sunt aceste lucruri posibile, vreau sa stiu de ce, simt o suparare obsedanta in mine, asta a fost toata viata mea, sunt acuzata, pedepsita si nu pot avea nimic, totul imi este imposibil din motiv ca *nu exista* si da vad ca exista pentru persoanele care fac lucrurile de care sunt eu acuzata, si nu am facut eu, si numai suport lucrul asta nu pot schimba asta, mereu e mai rau, si nu se opreste pedeapsa asta, vreau viata mea, sa fiu ceea ce vreau eu fara acuzatiile astea dar lumea insista cu asta, numai suport, peste tot unde incerc sa *stau* ma trezesc ca deja este cate o astfel de clona a mea care imi traieste viata si lumea sare cu *stiu cine esti* pe mine. numai suport asta, vreau sa inceteze! Cand eram copil aveam o verisoara care la inceput cand eram foarte mici ma ura, se lua de mine, ma batea, radea de mine, apoi crescusem si a inceput sa vorbeasca cu mine, se lauda la mine cu *visele mele* si tatii nostri fiind frati, tata era cel care ma acuza mereu ca sunt o stricatoare ca nu merit nimic, si apoi la liceu eram acuzata de lucrurile care ea le facea, asta a fost ca un blestem in copilaria mea, insa acum vad si mai multi oameni care fac asta, si continua sa faca asta. am ajuns sa cred ca cineva m-a blestemat sa primeasca ea tot ce visez eu in timp ce eu sunt pedepsita in locul ei. apare cate unu nou care iar se lauda cu lucrurile de care eram eu acuzata si da vad este ceea cce visam eu acum 10 ani sa fiu, si mai vad si asta, ea castiga atunci cand eu eram acuzata de lucrurile care le facea ea, si eu chiar nu pot avea nimic? De ce se intampla asta mereu? Nu8 am putut sa termin liceul, am fost obligata sa renunt de 2 ori la sfarsit de an caci, ca si in scoala generala ma duceam sa ma bata colegii, eram proasta clasei in ochii profesorilor, mintea mea era prea stresata ca sa ma pot concentra asupra lectiilor, toata lumea ma bombarda cu asemenea acuzatii si asta a fost viata mea, si era imposibil sa ma transfer. Chiar nu se poate opri haosul asta? Sau de ce trebuie sa fiu eu tinta mereu? Nici macar nu am facut eu. si toate scandalurile cad gramada pe mine, chiar nu pot avea o viata normala?

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Sfatul meu e sa incerci sa pleci in alta tara, cred ca ti-ar fi mai bine acolo, sa nu mai fii influentata de familie de cunoscuti sa fii pe cont propriu.

| Voloaga_Teodora_1995 a răspuns:

Hei, linisteste-te... Uite cum vad eu problema ta: din moment ce esti majora poti sa iti alegi in viata oamenii pe care ii vrei langa tine. Nu te alarma, nu te stresa, karma vede tot si roata chiar se intoarce, am vazut-o cu ochii mei. Pune un punct in viata ta si incerca un nou inceput. Nu esti datoare cu nimic nimanui, si nici nu esti vinovata. Tu trebuie sa stii si e important sa nu-ti pierzi increderea in tine. Calca-i in picioare si teci peste ei! Nu ii lasa sa te acuze si raspunde-le cu aceeasi moneda. Daca te simti singura si toate persoanele din jurul tau te acuza, lasa-i de-o parte, paraseste-i si incearca un animalut de companie. Un catel e cel mai potrivit, si chiar te va ajuta, fie ca iti dai seama acum sau nu. El te va intelege si te va asculta, asa cum ai nevoie acum. Uneori rudele chiar nu te inteleg, dar fii sigura pe fortele tale si o sa reusesti singura. De asemenea, ia toate deciziile singura, asa cum crezi tu, fara sa-i intrebi pe cei ce nu te ajuta oricum, sau daca se prefac o sa iti faca mai mult rau mai tarziu. Si fii tu, asa cum vrei si poti!winking