| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa fac sa scap de fobia scolara? am 16 ani si imi vine sa plang in timpul orelor.Cat poate dura o astfel de "boala"

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Pana termini liceul happy.Nu cred ca poti scapa de fobia asta, nimeni nu poate, insa atunci cand vei termina scoala si o sa iti dai seama ca trebuie sa te descurci singur, ca nu mai e nimeni sa iti spuna ce e bine sa faci, iti va fi dor de scoala.Profita cat mai poti de momentele frumoase petrecute cu colegii si distrati-va. Bucurati-va de adolescenta!

| Anonimuserr a răspuns:

Trebuie să mergi la un psiholog asta e clar. Şi vorbeşte cu părinţii tăi nu te interioriza că nu e bine aşa va fi mereu. Un psiholog este tocmai bun pentru a te ajuta să treci cu brio peste această fobie. Ciudat că îţi vine să plângi aşa deodată. La ce te gândeşti când îţi vine să plângi şi plângi?

| Peridava a răspuns:

Ia-uzi! Fobie scolara. Asta e un moft nou.
Gindeste-te ca trebuie sa inveti ca sa nu te faci de rusine in fata colegilor. Nu te gindi ca vrei timp liber pentru activitati nepermise. Ai sa plingi de-adevaratelea daca nu treci anul.

| Dontu_Monalisa_1995 a răspuns:

Scapi de fobia scolara in primul rand daca indentifici cauza..este din cauza notelor, profesorilor, colegilor? Dupa ce ai identificat-o spre exemplu daca este din vina notelor ai putea pur si simplu sa iti inveti daca este din vinac olegilor te-ai putea muta la lata scoala sau alta clasa iar daca e din cauz profesorilor ai putea cere ajutorul parintilor sa discute cu ei si sa le zica ca esti mai sensibil/a...sau toate astea

| AdaDreaMer a răspuns:

Vei avea aceasta fobie pina vei finisa scoala. Doar atunci ti se va face dor de colegi profesori, chiar si aceleasi note si ore plictisitoare.

| K0sti a răspuns (pentru AdaDreaMer):

"pina vei finisa scoala"...pai o tencuieste, ce-i face?

| Loredana_Natalia_2000 a răspuns:

Nu e boala si eu sunt ca tine ca toata lumea se ia de mine ca cica sunt emoista dar ele nu se vad ca sunt panarame >sad.