| DenisaNicoletaG a întrebat:

Cum îți dai seama dacă cineva profita de tine?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cu toti profitam de cineva, tu acum profiti de timpul nostru sa iti raspundem

| DenisaNicoletaG explică (pentru RAY):

Iar voi puteți sa nu răspundeți...

| RAY a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Corect,dar o facem draga noastra denisa, daca am fi iubiti si tu ai avea peste 18 ani, tu nu ai avea interese fata de mine?

| OldSoul a răspuns:

Daca te cauta doar sa-ti ceara ceva, atunci, profita de tine.

| sofisis a răspuns:

In timp iti dezvolti un simt...
De principiu daca te cauta numai la necazuri si suparari, daca urmeaza numai interesul propriu, daca vorbeste numai de problemele personale si pe tine nici nu te intreaba ce faci...

| RobertMoon a răspuns:

Pai iti dai seama peste ceva timp daca persoana pe care ai ajutat-o ti-a fost recunoscatoare sau nu. Gen eu in liceu i-am dus pe niste colegi la sala si i-am invatat ce sa faca, ce sa manance, iar apoi am aflat ca si-au facut un grup secret pe whatsapp si ziceau de mine ca fac videochat si alte chestii.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Îți dai seama de asta după felul cum vorbește, cum gesticulează.
Sau daca te pune sa faci niste lucruri la început mărunte după îți cere favoruri tot mai mari și nu face nimic în schimb și vorbește de rau despre tine cu alții

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Dacă te vorbește pe la spate (eventual dacă-ți spun prietenii), dacă te caută doar pentru ceva anume, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea poți. Au măști fine care nu pot fi ușor diferențiate de adevăratul lor chip.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toți profitam.

| qwertpro a răspuns:

Salut,atunci cand o persoana profita de tine,acest lucru devine cu timpul evident. Daca mereu iti tot cere ajutorul,te roaga mereu sa-i oferi niste servicii,dar te refuza atunci cand tu ceri ceva de la ea, e un semn ca ea profita de tine. Daca persoana data nu manifesta absolut nici un interes fata de tine si viata ta personala, daca mereu primeste dar nu ofera, si daca in momente grele te lasa fara sa-i pese de tine, e clar atunci ca profita de tine.De cele mai multe ori, simtim cand o persoana profita de noi, dar e bine sa nu exagerezi crezand ca daca cineva te-a rugat sa il ajuti atunci din start profita de tine.Pe unele persoane le ajutam o singura data, si o facem pentru noi, ca sa fim impacati sufleteste.

| Fumiko a răspuns:

Cand iti cere ceva ajutal dupa care cerei si tu ceva, daca nu te va ajuta inseamna ca doar profita de tine sau spune-i un secret, unul fals, si daca o sa-l spuna mai departe inseamna ca e un prieten fals.Dar cred ca prima functioneaza mai bine.