| anonim_4396 a întrebat:

Cum ne putem face "dusmanii" prieteni, prin ce metode?

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Este o vorba romaneasca care spune cam asa; dusmanilor dale de pomana si va fi bine pentru tine.Acum depinde cum vor intelege gestul tau, dar daca sunt oameni bine intentionati il vor intelege si viitorul poate sa-ti fie benefic.

17 răspunsuri:
| SweetCandy a răspuns:

Lingusindu-i...stiu o sa zici ca "auzi-o si pe asta" insa orice om cade prada complimetelor, adevarate sau nu...big grin

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Ii infrunti inteligenti: macar sa fie dusmani care te respecta. Prieteni nu iti vor fi in veci: cine recunoaste ca a gresit?

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Superioritatea nu se dovedeste prin injurii.

| carminaburana43 a răspuns:

Dusmani e cel mai usor sa-ti faci fiind arogant in orice ocazie si laudaros=prieteni cu inversul:le intelegi le ajuti... dar de aceea nu-ti alege prieteni la care esti bun numai sa se foloseasca de tine...ci prietenia sa fie reciproca.

| carminaburana43 a răspuns:

A scuze nu am inteles din primul intrebarea-pai a face prieteni din dusmani se poate pe mai multe cai:facindu-le favoruri; cadouri; prin a le privi ca prieteni si a le trata ca atare; dar si o buna comunicare si rezolvarea problemelor care v-au facut dusmani...sunt f. multe metode dar depinde de la om la om(de la dusman la dusmam) ce reteta se aplica.

| Dara a răspuns:

Am cunoscut oameni goliti de orice sentiment, cu o putere uimitoare de a ura. In fata lor orice "dragalasenie" sau cuvantul "iarta-ma" nu valoreaza nici cat o ceapa degerata. Crezi ca un asemenea dusman, vei reusi vreodata sa ti-l faci "prieten"?
Poti sa-i face cat bine vrei, prieten tot nu-l vei avea si cand iti va fi lumea mai draga atunci va avea grija "sa-ti intoarca" binele pe care i l-ai facut.

| sorin a răspuns:

Sa ii infrunti, si bineinteles sa si castigi si atunci te vor aborda ei.

| LuS[z] a răspuns:

Ai auzit de zicala"fereste-ma doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc eu"? cei care nu-ti suporta ideeile automat devin irascibili in prezenta ta, si in dobitacia lor, ajung sa te urasca asa rezultand un dusman

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Pai. ii ajuti atunci cand au nevoiebig grin.

| I'm just me a răspuns:

Nu cred ca ai vreo sansa.

| pam_pam a răspuns:

In primul rand, nu-i plati cu aceeasi moneda. Ii arati ca esti imun, desi nu esti, dar nu conteaza. Nu-i destainui niciodata problemele tale, pentru ca va profita de ele. Poti in schimb sa PARI ca i te confesezi, ca sa se simta si el in siguranta si sa-ti povesteasca despre viata lui/ei. Eu am avut la un moment dat o colega cu care ma intelegeam bine, ne aparam una pe alta cand era cazul, ne ajutam la ore, etc. La un moment dat cineva i-a zis ca am barfit-o desi nu era adevarat, si s-a razbunat in cel mai crunt mod. (respectiv si-a pus un prieten sa fie cu mine -exact tipul de care stia ca-mi place- si i-a zis sa-si bata joc de mine, si cam asta a facut, nu dau detalii ca nu are rost). Eu in schimb stiam din prima saptamana ca dupa ce m-am despartit de el, pentru ca nu am acceptat sa-si bata joc, ca s-a combinat ea cu el si au fost 'fericiti' cateva zile. Dar totusi m-am purtat ca si inainte, ca si cum nu as fi fost ranita. Acum mereu ma suna sa ies cu ea pe afara la cate un suc, cate o tigara, si daca ii zic ca vreau sa merg undeva, hop-top vrea si ea. De curand i-am zis ca sper sa nu ma fi luat de proasta, (pentru ca am tacut atata timp), ca nu as fi stiut ca a fost cu exu meu, si ca am stiut de la inceput, doar ca nu am vrut sa-i fac scandal. Apoi s-a rosit si a incercat sa se scoata, a zis ca nu a fost chiar asa si a schimbat imediat subiectul. Daca era dupa mine, as fi continuat cu 'stiu ca esti superficiala, sclifosita, profitoare, razbunatoare, si rea, dar totusi ti-am acceptat toate aceste defecte pentru ca esti om, si sunt si eu om, si am si eu defectele mele'. Dar am lasat-o asa. Apoi ea cred ca si-a dat seama ca de fapt eu am fost o prietena buna, desi inainte nu ne consideram chiar prietene, si a inceput sa-mi povesteasca ceva ce mi s-a parut destul de intim, ceva ce n-ar spune oricui, si anume ca mama ei a inceput sa bea, si inca mult, si zilnic, si ca tatal ei ar putea avea o amanta. Cred ca am reusit s-o apropii din nou de mine, prin chestia asta. Omul nu trebuie sa-ti stie slabiciunile, nu trebuie` sa ii arati ca esti ranit, trebuie sa fii imun, si va avea candva nevoie de tine, si tu vei fi acolo, si te va aprecia. Chestia asta la mine a durat cateva luni bune si inca am scurtat eu foarte mult din poveste, dar in mare, a fost o mica telenovela (asa imi spun cei carora le-am povestit). Nu cred ca metoda lingusirii este buna, insa daca esti tot timpul langa 'dusmani', ii cunosti mai bine, si desi poate sunt rezervati in a-ti spune slabiciunile lor, cu timpul se vor da de gol. Si cine stie, poate chiar o sa fiti buni prieteni. Nu stiu ce ma va astepta pe mine acum, dar eu am reusit s-o schimb putin pe fata asta. Ma apreciaza acum. Cred ca de asta ai si tu nevoie. Daca nu va ajunge sa te aprecieze, simplu, nu mai petreci timpul cu ei. Bafta!winking

| sabina59 a răspuns:

O prietenie adevarata se bazeaza pe sinceritate, incredere si respect. Deci folosind alte mijloace nu cred ca, chiar daca ai reusi, se poate numi prietenie. Sint si persoane care chiar daca au gresit stiu sa isi recunoasca greseala. Citesc aici foarte multe intrebari si raspunsuri legate de prietenie. Dupa mine se confunda prietenia cu amicitia. Nu poti fi prieten cu toti, insa poti fi amic cu foarte multi. Poti avea doi, trei prieteni adevarati. Pentru-ca prietenul e unul cu care tu ai confidenta si ii spui toate problemele si bucuriile. Amicii in schimb sint persoane cu care tu iti petreci timpul liber cind vrei sa fi in companie placuta sau in diferite ocazii de distractie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A auzi cineva de "vorba" prin bine invingi raul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@p_dan91, tu "vorbeste" in continuare, ca "dusmanii" nu o sa iti fie niciodata prieteni!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adica spuneti ca pe dusmani e bine sa ii pastram asa, si sa mai adaugam si altii, sa nu ne "ostenim" deloc pentru a fii in relatii mai bune?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poarta urat cu tine, jigneste, poate iti este un superior, coleg la munca iti baga "bete in roate".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citez: Aţi auzit că s-a zis: «Ochi pentru ochi şi dinte pentru dinte».  Dar eu vă spun: Nu vă împotriviţi celui ce este rău, ci, dacă cineva îţi dă o palmă peste obrazul drept, întoarce-i-l şi pe celălalt.  Şi, dacă cineva vrea să te ducă la judecată şi să-ţi ia cămaşa, lasă-i şi mantia. 41 Dacă cineva cu autoritate te obligă să mergi cu el o milă, mergi cu el două mile. 42 Dă-i celui care-ţi cere şi nu-i întoarce spatele celui care vrea să împrumute de la tine fără dobândă. Tot ce vreţi să vă facă vouă oamenii faceţi-le şi voi la fel, fiindcă aceasta înseamnă Legea şi Profeţii.