| Jean_2915 a întrebat:

Ne putem iubi duşmanii?

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

De putut putem. Dar parcă prea îl târâm prin noroi, prea îl înjosim acest sentiment, atât de frumos şi pur cum este dragostea. Între "duşman" şi "iubire" pare a fi o prăpastie, un gol, pe care n-ai cu ce să-l umpli. Sunt două extreme.
Pe un duşman, din punctul meu de vedere, îl poţi înţelege, simpatiza, respecta, nu şi iubi în adevăratul sens al cuvântului. Iar dacă îl iubeşti, nu-ţi mai e duşman. Poate doar tu pentru el, nu şi el pentru tine. Mă înşel?

| Dash a răspuns:

Putem incerca...

| BigV a răspuns:

E penibil sa consideram ca ne putem iubi dusmanii! Pe de alta parte nu trebuie nici sa ii uram pentru ca atunci nu vom mai lua decizii intr-un mod rational! Dusmanii trebuie priviti cu indiferenta si trebuie arsi atunci cand exista ocazia potrivita!

| TheWiseOne a răspuns:

Iisus a facut-o nu? plus alti Sfinti ce au urmat invatatura Lui. plus alti oameni care au urmat-o. plus chiar oameni care nu sunt crestini sau teisti, dar au o gandire care ii face sa-si iubeasca aproapele, fie el dusman.