| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

Cum pot evita manipularea sau santajul emotional?

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Cel mai simplu e să mori. Așa nu vei mai avea nicio emoție.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Incearca sa nu mai pui la suflet asa mult anumite lucruri, fii un om bun si tine capul sus si gandeste-te la tine si la cei apropiati tie.
Analizeaza bine ceea ce iti zic altii ca poate vei cadea intr-o capcana din care cu greu vei mai putea iesi.
Trebuie sa ignori oamenii care stii ca nu iti sunt prieteni.
Sper ca te-am ajutat.

| Lina1993 a răspuns:

Odata cu experientele pe care le traiesti in viata, inveti sa nu mai pui botul la orice. Permite-ti sa traiesti si pentru tine, sa-ti faci si tie capriciile, nu numai pentru altii. Nu te vinde si invata sa spui NU atunci cand nu iti convine sa faci ceva. Daca esti prea bun si prea "catelus" ceilalti te vor lua de fraier si te vor folosi. Daca cineva incearca sa te manipuleze sau sa te santajeze emotional, pleaca. Nu mai sta cu persoane de genul acesta si gaseste oameni care sa te respecte.